Homofobia w "Top Model"? Czyli o tym, czego nie chcemy oglądać na ekranie, a TVN i tak nam pokazuje [NASZA OPINIA]

Po pięciu latach od premiery widzowie nadal lubią "Top Model". Program ma dobre momenty, ale przez większość czasu przypomina operę mydlaną. Pół biedy, gdy są to sztuczne łzy i wzruszenia, gorzej, gdy na ekranie pokazuje się nietolerancję i agresję.

Moim ulubionym reality show o modzie i wstydliwą przyjemnością jest "Project Runway". Polską wersję lubię, amerykańską wręcz uwielbiam. Siostrzane "Top Model" oglądam raczej służbowo, bo czytelnicy nadal chcą o tym programie poczytać i podyskutować. I może patrzyłabym na program TVN z większą przyjemnością, gdyby nie dziwne uwagi "byczków" (przepraszam, początkujących modeli), które wyglądają mi na medialną promocję homofobii. Racja, program współprowadzi Michał Piróg, który wielokrotnie podkreślał, że czuł się prześladowany za homoseksualizm i żydowskie pochodzenie, ale nie wiem, czy jest to wystarczającą przeciwwagą dla tego, co oglądamy w aktualnej edycji.

Wszyscy na jednego

Męski skład grupy finalistów można podsumować tak: kilku wysportowanych, pewnych siebie mięśniaków, jeden Afroamerykanin i jeden wrażliwy bloger modowy z Trójmiasta. Ten ostatni, Radek Pestka, nie cieszy się sympatią kolegów (wyjątkiem jest Andre, który żyje w zgodzie ze wszystkimi), regularnie musi wysłuchiwać docinków, więc trzyma się raczej z dziewczynami. Nie wiadomo, czy Radek jest gejem, i nie powinno nas to interesować, choć uwagi kolegów zdają się tak sugerować. Powodem "gnojenia" uczestnika jest to, że nie wpisuje się w kultywowany przez konkurentów ideał męskości: nie wyciska z nimi pompek, nie omawia ciał koleżanek z programu, brak mu samczej pewności siebie. Koledzy podśmiewają się, że Radek nie zna się na kobietach, podają w wątpliwość jego męskość.

Top Model 5, metamorfozy: Radek Pestka topmodel.tvn.pl

Główny inicjator docinków, Michael Mikołajczuk, zdążył się już pożegnać z programem, ale na stronie internetowej "Top Model" wciąż można zobaczyć najbardziej nieeleganckie fragmenty.

My z chłopakami trzymamy się razem, mamy ze sobą świetne kontakty, ja i Jacob z Samuelem, a jak Radek chce trzymać kontakt z dziewczynami, to proszę bardzo. To właśnie śmiesznie wygląda, że taki chłopaczek jak Radziu wywyższa się nad nami, nad chłopami, którzy są świetnie wysportowani, którzy są przystojni. [...] On mnie trochę śmieszy - mówił na wizji Michael.

Top Model 5, metamorfozy: Michael topmodel.tvn.pl

Radkowi szczególnie ciężko było podczas sesji sportowej, bo przypomniały mu się podobne reakcje kolegów ze szkoły:

Gimnazjum było takim trudnym okresem, bo zaczęły się szturchania, wyzywanie: ale ten Radek, k..., wygląda jak pedał. [...] Unikałem bardzo lekcji WF-u, żeby nie słyszeć tych obelg i wyśmiewania ze mnie - opowiadał finalista.

Z uczestnikiem "Top Model" solidaryzowały się dziewczyny z programu ( Chłopcy się z niego ciągle wyśmiewają, są nietolerancyjni po prostu w stosunku do niego. No i niestety on czuje presję i widać, że nawet ma łzy w oczach ). Dużo wsparcia okazał mu także Michał Piróg. Nie można więc powiedzieć, że TVN nie pokazuje na ekranie show także normalnych postaw, empatii. Ale po co w ogóle pokazano indywidualne wywiady z Michaelem? Dlaczego w kilku odcinkach pozwolono mu się "wygadać"?

 

Męskie / niemęskie

Temat mógłby umrzeć śmiercią naturalną, ale to nie byłoby korzystne dla oglądalności, prawda? Nadal więc obserwujemy na ekranie debaty o tym, co męskie, a co niemęskie. Ostatnio na wizji Radka broniła Karolina:

A propos Radka, może nie jest jakoś męsko zbudowany, może nie ma takich męskich rys[ów] twarzy, ale myślę, że taka męskość też jest w środku, w człowieku. Michael, niby mężczyzna, ale pokazał na sam koniec, że wcale nim nie jest, nie miał klasy. A to jednak Radek jest tu z nami, świetnie sobie radzi i uważam, że jest prawdziwym mężczyzną - mówiła finalistka podczas sesji zdjęciowej w Izrealu.

Top Model 5, odcinek 8, sesja w Izraelu Alexander Lipkin / TVN

W tym samym, 8. odcinku, religijny Samuel czuł potrzebę zadeklarowania: Nie jestem gejem, jestem w 100% hetero, mnie pociągają tylko i wyłącznie kobiety . Serdecznie gratuluję, szczególnie tych 100%. W ostatnim, poniedziałkowym odcinku powrócił zaś temat Radka Pestki i sportu. Finaliści podśmiewali się, że "Radziu" się do sportu nie nadaje, ten jednak zaskoczył ich, nieźle sobie radząc na wyciągu wakeboardowym .

Jeśli przyjąć "Top Model" za soczewkę skupiającą cechy współczesnej polskiej młodzieży, można wysnuć wniosek: cudownie, Polacy nie mają już nic przeciwko czarnoskórym, ani przeciwko głęboko wierzącym, którzy przestrzegają ślubów czystości. Szkoda, że największym grzechem wciąż jest brak cech "macho".

Top Model odc. 7, sesja sportowa Robert Wolański / TVN

Już w polskim "Project Runway" pojawiły się kuriozalne rozważania, który projektant jest "normalny", a który nie. Na czarny charakter drugiego sezonu niechcący wyrósł twórca odzieży sportowej Bartosz Ludomir Wcisło (poniżej), mąż ślicznej modelki i samozwańczy macho. Homoseksualnych konkurentów (czyli większość uczestników) traktował z lekceważeniem i wyższością (bo sam jest "normalny"). Pewnie na co dzień Wcisło nie wskazuje palcem gejów na ulicy, ale twórcy programu zobaczyli w nietolerancji świetny wątek, taki do pokazania i wyeksploatowania na ekranie. W "Top Model 5" oglądamy po prostu kontynuację tej polityki: oficjalnie jesteśmy po stronie uciśnionych, ale na wszelki wypadek udzielimy też głosu agresorom.

Project Runway 2, odcinek 5, Bartek i jego projekt TVN/X-News

 

Drodzy początkujący modele, jeśli wasza kariera się nie rozwinie, nawet w warsztacie samochodowym możecie pracować z gejem albo lesbijką. Jeśli zaś powiedzie Wam się w świecie mody, będziecie odmiennością wręcz otoczeni. Czy zamierzacie się śmiać ze stylisty, który przyjdzie na sesję w zbyt obcisłych spodniach? Czy będziecie żartować sobie z projektanta, który chce zatrudnić Was do pokazu? Jeśli tak, to daleko nie zajdziecie. Chciałabym zobaczyć Wasze miny, jeśli Radkowi Pestce udałoby się "Top Model" wygrać.

 

Zobacz także:

Więcej o: