Świat mody zjednoczony w służbie ekologii. W #ClimateCatwalk wzięły udział m. in. Anja Rubik i Natalia Vodianova

Kolejne wyzwanie w stylu Ice Bucket Challenge niesie się przez media społecznościowe. Tym razem branża mody sprzeciwia się degradowaniu środowiska naturalnego.

Amber i Giovanni Testino (czyli brat Mario Testino z małżonką) planowali uczestniczyć w marszu ekologów przed międzynarodową Konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP21). Ze względu na zagrożenie terrorystyczne i stan wyjątkowy w stolicy Francji, wiec został zdelegalizowany, a na znak protestu zamiast obrońców środowiska pojawiły się ich... buty (w tym półbuty Papieża Franciszka). Przedstawicielskie świata mody niechętnie rozstają się z swoimi Louboutinami czy Jimmy Choos, wymyślili więc inną formę przyłączenia się do globalnej dyskusji.


Państwo Testino, właściciele agencji Art Partner (przedstawiciela czołowych fotografów i stylistów), zaangażowali swoich słynnych przyjaciół w wirtualny marsz pod hasłem #ClimateCatwalk. Akcja działa podobnie jak Ice Bucket Challenge, w mediach społecznościowych można nominować kolejne osoby do kręcenia filmików. Mario Testino zaprosił do udziału m. in. Kendall Jenner, Gigi Hadid i Karlie Kloss, ale na razie żadna nie zareagowała.

Najbardziej oddane spawie są Natalia Vodianova i Anja Rubik. Rosyjska supermodelka i aktywistka zaangażowała w marsz swoją rodzinę, w tym uroczego najmłodszego synka Maxima.

Since today in Paris we can not physically join #climatemarch we decided to still show our support like this. We all live in the age when little actions can make difference and even if I cannot dedicate my life to environment like some admirable individuals out there, it feels good to do our little act and to have an opportunity to again explain to my children the importance of taking care of our beautiful Mother Earth. >>>> ??? ??? ??????? ? ??? ??? ?????????? ??????????? ?????????????? ? #climatemarch ? ??????, ?? ?????? ???????? ???? ????????? ???? ?????. ???? ???? ? ?? ???? ????????? ??? ???? ????? ?????? ?????????? ?????, ?? ?????? ???????? ????? ??????????? ????????? ????? ????? ? ???, ??? ????? ?????????? ? ????? ?????????? ?????. @lucas_portman @neva_portman @viktorportman #climatecatwalk #cop21 #artpartner #paris #dogood

Film zamieszczony przez użytkownika Natalia Vodianova (@natasupernova)


Z kolei nasza słynna rodaczka podjęła temat globalnego ocieplenia w bardzo oryginalny sposób. Obok zdjęć niedźwiedzi polarnych, których naturalny habitat dramatycznie się kurczy, Anj Rubik opublikowała film, w którym sama mierzy się z dyskomfortem. Top modelka kroczy po śniegu z bosymi stopami, ubrana tylko w kurtkę i figi.


"Marsz klimatyczny" świat mody nie wymaga od uczestników większego zaangażowania niż codzienne prowadzenie kont w serwisach społecznościowych, obowiązkowe dla celebrytów. Realną skuteczność takich działań pozostawiamy ocenie czytelników, jednak nieśmiało zachęcamy do tworzenia wideo z hasztagami #cop21 #ClimateMarch #climatecatwalk. Szczególnie, że żyjemy w kraju, w którym globalne ocieplenie uznaje się za polityczny spisek.

Więcej filmów opublikowanych przez przedstawicieli świata mody poniżej:

Josephine Skriver:


Fotograf Nick Knight:


Toni Garrn:

Following @tonigarrn lead and walking to fight climate change! Join us @swish41 !! #climatechange #climatemarch #cop21

Film zamieszczony przez użytkownika ChandlerParsons (@chandlerparsons)


Eva Chen
, była naczelna "Lucky" i specjalista Instagramu ds. partnerstw z markami modowymi: