BARDZO szczupła modelka reklamuje nową kolekcję polskiej projektantki. Piękne czy przerażające?

Lidia Kalita lansuje bardzo udaną kolekcję na jesień, inspirowaną "Alicją w Krainie Czarów". I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie niepokojące zdjęcia wizerunkowe.

Pamiętacie reklamę domu mody Gucci, której wycofanie, po licznych skargach, zarekomendowała brytyjska organizacja Advertising Standards Authority? Zdjęcia uznano za nieodpowiedzialne, jako że ukazuje modelkę w takiej pozie, stylizacji i makijażu, że wydaje się "niezdrowo wychudzona". Wydaje się, że doczekaliśmy się wersji polskiej niesławnej kampanii Gucci z udziałem modelki, która uchodzi za polską muzę włoskiego domu mody.

Chude modelki Gucci Glen Luchford / mat. prasowe Gucci

Chodzi o najnowszą sesję wizerunkową Lidii Kality, dawniej założycielki i projektantki marki SIMPLE. Jej kolekcja na jesień miała premierę kilka dni temu, podczas bardzo udanej prezentacji - perfekcyjnej od strony scenograficznej, pełnej detali nawiązujących do "Alicji w Krainie Czarów", cichej patronki kolekcji (sama projektantka twierdzi, że świat mody wymyka się logice w podobnym stopniu, co wymyślona przez Lewisa Carrolla kraina). Uwagę zwracały nie tylko wyborne tkaniny i ozdobne detale, lecz także nieprawdopodobnie wysmukłe manekiny. Nic nie wskazywało jednak, że koncepcja kobiety wątłej i giętkiej jak trzcina zostanie powtórzona w lookbooku kolekcji.


Posturę manekinów z prezentacji bezbłędnie imituje Klementyna Dmowska, 18-letnia wschodząca gwiazda agencji D'Vision. Dziewczyna jest wręcz nieprawdopodobnie szczupła, co zdarza się u mierzących 178 cm nastolatek, jednak na zdjęciach robi piorunujące wrażenie. Zwłaszcza że mamy tu do czynienia z ułożeniem sylwetki imitującym porcelanowe lalki i podwieszane marionetki z długimi kończynami. To oczywiście koncepcja artystyczna i pod tym względem efekt został osiągnięty w 100%, ale czy niepokojąca konwencja nie odciąga uwagi od ubrań?

Lookbook Lidia Kalita jesień-zima 2016 z udziałem bardzo szczupłej Klementyny Dmowskiej Julka Kalita / mat. prasowe

Dodatkowy dysonans wywołuje fakt, że nastolatka prezentuje ubrania wyraźnie przeznaczone dla dorosłych kobiet. Kolekcja Kality noszona od stóp do głów przypomina może świat baśni, ale idziemy o zakład, że szykowne koszule z jedwabiu i czysto wełniane spodnie z podwyższonym stanem trafią do szaf dyrektorek z korporacji. A te dawno już skończyły 20-stkę i nie mogą pochwalić się takimi proporcjami, o ile tylko są zdrowe. W szortach i T-shircie bardzo smukła Klementyna wyglądałaby naturalnie, ale w jedwabnych żabotach w stylu wiktoriańskim przypomina zjawę. Kuszącą, ale również przerażającą.

Lookbook Lidii Kality z bardzo szczupłą Klementyną Dmowską - ZDJĘCIA

Czy podoba Wam się sesja nowej kolekcji Lidii Kality?