Trashion - śmieciowa alternatywa w modzie

Jeśli lubisz twórczo podążać za trendami, interesujesz się DIY, a troska o naturę jest ci bliska, poznaj trashion, modę, w której rządzi twórczy recykling.

Podczas gdy firmy odzieżowe co kilka tygodni wymieniają kolekcje i lansują nowe trendy, które wymuszają na fashionistkach uzupełnienie swojej szafy o najnowsze modele spodni czy spodni, trashion promuje twórcze przetwarzanie tego, co już mamy.

Trashion to pojęcie, które łączy w sobie modę, architekturę wnętrz, szeroko pojęty design oraz ekologię. Powstało ono z połączenia angielskich słów "trash" oraz "fashion" i określa trend przetwarzania niepotrzebnych przedmiotów na modne, estetyczne i funkcjonalne. Podstawową zasadą trashion jest ocalenie niepotrzebnych, znudzonych oraz zepsutych przedmiotów przed śmietnikiem. Zamiast spisywać na straty zamszowe, poplamione szpilki, można je celowo zaplamić farbą. Podarty z przodu podkoszulek można jeszcze śmielej podrzeć, a później niechlujnie zszyć, tworząc punkową stylizację. Pierścionek, któremu wypadło oczko, można odratować, zamieniając szkiełko na oko lalki. Im bardziej absurdalne pomysły wpadną nam do głowy, tym lepszy osiągniemy efekt..

Ta sukienka była kiedyś swetrem:

Śmieć - Deaktywacja Trashion sukienka ze swetra

Prawdziwy trashion zaczyna się jednak nie w szafie, a w koszu na śmieci, w którym kryją się skarby o nieograniczonym potencjale. Śmieć w trashion jest wdzięczną materią: jest go pod dostatkiem, jest unikalny, i co najważniejsze - nie można go zepsuć, a najwyżej zamienić w modny dodatek. Kto by pomyślał, że drobny element, jakim jest zawleczka otwierająca aluminiową puszkę, może zamienić się w srebrną torebkę:

Śmieć - Deaktywacja Trashion torebka z puszek

Co jeszcze można stworzyć ze śmieci? Torebkę w sam raz dla łasuchów, wyplataną z papierków po cukierkach:

Śmieć - Deaktywacja Trashion torebka z papierków po cukierkach

Naszyjnik ze zużytych strun z instrumentów muzycznych:

Śmieć - Deaktywacja Trashion naszyjnik ze zużytych strun

Gumowy naszyjnik z przebitej, rowerowej dętki:

Śmieć - Deaktywacja Trashion naszyjnik z rowerowej dętki

Trashion, początkowo obecny w niszowej modzie, powoli wkracza na światowe wybiegi mody. Moschino i jego agrafkowa sukienka:

Projekt: Moschino (jesień/zima 2009/2010)

Trashion jest trendem-rajem dla miłośników unikalnej mody, którzy lubią sami tworzyć swój styl, a przy okazji zamanifestować ekologiczne podejście do życia. Wymaga on jednak u trashionisty bogatej wyobraźni, dzięki której przedmiot zmieni swoją funkcjonalność oraz zdolności manualnych, aby stworzyć z niego stylowej element swojej garderoby. Jak widać, warto jednak pochylić się nad śmieciem.

Magdalena E. Sala

fot. mat. prasowe

Śmieć - deaktywacja KONKURS

Czytaj w Znam.to: Gumowa maska na twarzy

Więcej o: