Marcus Schenkenberg - pierwszy męski supermodel

Przed pojawieniem się Marcusa pojęcie męskiego modelingu prawie nie istniało. On jako pierwszy mężczyzna stał się gwiazdą wybiegów i podpisywał milionowe kontrakty reklamowe.
Marcus Schenkenberg: pierwszy supermodel Przed pojawieniem się Marcusa pojęcie męskiego modelingu prawie nie istniało Marcus Schenkenberg to pierwszy supermodel. Przed nim pojęcie męskiego modelingu prawie nie istniało. Brał udział w kampaniach m.in. Versace i Calvina Kleina. Marcus jako pierwszy mężczyzna stał się gwiazdą wybiegów i podpisywał milionowe kontrakty reklamowe. Marcusa wyróżniała na tle innych modeli niezwykle atletyczna budowa ciała i długie włosy. Imponował swoim pracodawcom także osobowością. Bezpretensjonalny, otwarty i żartobliwy oraz profesjonalnie podchodzący do swoich obowiązków. Ten chłopak ze Szwecji może nazywać siebie prawdziwym kosmopolitą. Chociaż urodził się w Sztokholmie, ma pochodzenie holenderskie. Co ciekawe, włada aż sześcioma językami. Wychowany w zimnej Szwecji Marcus postanowił, że gdy tylko dorośnie, przeprowadzi się do Los Angeles, gdzie nie brakuje słońca i piaszczystych plaż. Dopiął celu. Zamiast kontynuować studia z ekonomii wyprowadzał psy i był opiekunką do dzieci. Ale w 1989 roku jego życie uległo radykalnej zmianie. "Jeździłem na rolkach na plaży Venice. Zobaczyli mnie jacyś fotografowie i zaczęli mi robić zdjęcia." - wspomina przełomowy dzień. - "Potem zapytali, czy interesowałaby mnie poważna sesja". Marcusem zaopiekowała się wkrótce niewielka agencja Boss Models. Kariera Marcusa nabrała rozpędu w 1991 roku, kiedy jego zdjęcia pojawiły w "Vanity Fair" w ramach kampanii reklamowej Calvina Kleina. Do historii przeszła fotografia wykonana przez Bruce'a Webera, na której Marcus stoi nago pod prysznicem przykryty wyłącznie skrawkiem jeansów. Po raz pierwszy w poważnej publikacji mężczyzna został sportretowany jako symbol piękna. Każdy chciał wiedzieć, kim był ten facet. Szwed stał się gwiazdą. Lata 90. miały należeć do niego. Za swoją drugą ulubioną sesję Marcus uważa tę dla Versace z 1994 roku, w której on i Stephanie Seymour pozowali Richardowi Avedonowi. Warta wspomnienia jest również kampania reklamowa wódki Absolut, która powstała przy współpracy z Giannim Versace. Realizowano ją w pałacu lodowym na kole podbiegunowym. Marcusowi towarzyszyły Naomi Campbell i Kate Moss.

Marcus jest tak przystojny, że prawdę mówiąc, jest to wręcz nieprawdopodobne. Wygląda jak postać z bajki. Jego klatka piersiowa to wręcz dzieło sztuki." - pisali o nim kiedyś dziennikarze mody.

Marcusa wyróżniała na tle innych modeli niezwykle atletyczna budowa ciała i długie włosy. Imponował swoim pracodawcom także osobowością. Bezpretensjonalny, otwarty i żartobliwy oraz profesjonalnie podchodzący do swoich obowiązków.

Marcus Schenkenberg

Potrafi zawsze wydobyć cały potencjał z ubrań, które nosi. (... ) Zna swoje ciało, wie, jak nim poruszać i jak przenieść swoją energię na zdjęcia." - komplementował go Gianni Versace.

Ten chłopak ze Szwecji może nazywać siebie prawdziwym internacjonałem. Chociaż urodził się w Sztokholmie, ma pochodzenie holenderskie. Co ciekawe, włada aż sześcioma językami. Wychowany w zimnej Szwecji Marcus postanowił, że gdy tylko dorośnie, przeprowadzi się do Los Angeles, gdzie nie brakuje słońca i piaszczystych plaż. Dopiął celu. Zamiast kontynuować studia z ekonomii wyprowadzał psy i był opiekunką do dzieci. Ale w 1989 roku jego życie uległo radykalnej zmianie.

Jeździłem na rolkach na plaży Venice. Zobaczyli mnie jacyś fotografowie i zaczęli mi robić zdjęcia." - wspomina przełomowy dzień. - "Potem zapytali, czy interesowałaby mnie poważna sesja".

Marcusem zaopiekowała się wkrótce niewielka agencja Boss Models. Postawienie na młodego Szweda okazało się strzałem w dziesiątkę. Kariera Marcusa nabrała rozpędu w 1991 roku, kiedy jego zdjęcia pojawiły w "Vanity Fair" w ramach kampanii reklamowej Calvina Kleina. Do historii przeszła fotografia wykonana przez Bruce'a Webera, na której Marcus stoi nago pod prysznicem przykryty wyłącznie skrawkiem jeansów.

Wyglądał jak grecki bóg, zupełnie jakby został wyrzeźbiony przez Michała Anioła." - komplementował go konkurent z wybiegów, Tyson Beckford.

Marcus Schenkenberg w kampanii Calvin Klein Jeans

Po raz pierwszy w poważnej publikacji mężczyzna został sportretowany jako symbol piękna. Każdy chciał wiedzieć, kim był ten facet. Szwed stał się gwiazdą. Lata 90. miały należeć do niego. Za swoją drugą ulubioną sesję Marcus uważa tę dla Versace z 1994 roku, w której on i Stephanie Seymour pozowali Richardowi Avedonowi. Warta wspomnienia jest również kampania reklamowa wódki Absolut, która powstała przy współpracy z Giannim Versace. Realizowano ją w pałacu lodowym na kole podbiegunowym. W niezwykłej sesji Marcusowi towarzyszyły Naomi Campbell i Kate Moss.

Marcus Schenkenberg i Stephanie Seymour w reklamie Versace 1994

Według agenta, Jasona Kannera, który prowadził karierę Marcusa, model był jedynym facetem na świecie, który pozując do zdjęcia z supermodelkami, nie był przyćmiony przez ich urodę". By zaangażować Szweda, trzeba było wtedy wyłożyć wielkie pieniądze. Za jeden pokaz brał tysiące dolarów. Była to też zasługa odpowiedniej strategii Kannera.

Jeżeli chcecie Marcusa, musicie najpierw zapłacić." - mówił potencjalnym klientom.

Stanowiło to precedens, gdyż rynek mody męskiej był wcześniej marginalizowany, a modele zarabiali grosze. Marcus był do tego rozchwytywany przez media. Kiedy spotykał się z Pamelą Anderson wprost nie znikał z rubryk plotkarskich.

Jeśli jest coś takiego jak supermodel, to pewnie nim jestem." - słowa Marcusa nie wydają się przesadzone.

Powinni mu być wdzięczni współcześni królowie wybiegów - Babtiste Giabiconi, Sean O'Pry czy Jon Kortajarena. Gdyby nie on, byliby kolejnymi anonimowymi chłopcami o ładnych buziach, którzy dorabiają w modelingu.

Marcus Schenkenberg

Dzisiaj 42-letni Marcus wciąż jest modelem, ale próbuje swoich sił także na innych polach. Okazyjnie grywa w filmach, występuje w programach telewizyjnych, a nawet śpiewa. Jak przyznaje w całej jego karierze chodziło właściwie o bieliznę. Z tego jest najbardziej znany. Ostatnio wypuścił więc na rynek sygnowaną własnym nazwiskiem kolekcję męskiej bielizny. Promuje także kosmetyki, biżuterię i płyty DVD z ćwiczeniami fitness. Oczywiście nie musi zatrudniać innych modeli do reklamowania swoich produktów. Mimo upływu lat wciąż ma ciało gladiatora. Zobaczcie sami - GALERIA!

Andrzej Grabarczuk

Męscy modeleNajlepsi modele >>

Więcej o: