Christophe Decarnin odchodzi z Balmain!

Francuski projektant, który przyczynił się do manii zwanej "Balmania" opuszcza znany dom mody.

Christophe Decarnin, utalentowany, ale chorobliwie nieśmiały projektant, został dyrektorem kreatywnym damskiej linii ready-to-wear francuskiej marki Balmain w listopadzie 2007 roku. Jego pierwsze kolekcje okazały się wielkim sukcesem, a propagowany przez niego styl (marynarki i kurtki z szerokimi ramionami, poszarpane spodnie rurki i ćwieki) pokochały kobiety na całym świecie. Dzięki niemu nastała moda na Balmain a w słowniku pojawiło się nowe słowo - Balmania. Istna mania ogarnęła świat fashionistek. Czy przetrwa bez Decarnina?

Fot. EAST NEWS

Pierwsze pogłoski o problemach w firmie rozpoczęły się, gdy Decarnin nie pojawił się na pokazie kolekcji na jesień/zimę 2011/2012. Spekulacjom nie było końca. Według niepotwierdzonych informacji projektant przebywał wtedy w szpitalu psychiatrycznym z powodu depresji, ale bliskie osoby dementują to twierdząc, że doniesienia o zdrowiu psychicznym Decarnina były przesadzone. Jednak mimo to spekulacje nie ustały, aż do tego tygodnia. Dziś wiemy, że w francuskiej marce nastąpiły zmiany.

Ready to wear spring summer  2010 NINA_RICCI_Paris_obtober_2009   PHOTO: ZEPPELIN / EAST NEWS

Kilka dni temu rzecznik prasowy marki Balmain ogłosił, że Christophe odchodzi ze stanowiska. Według nieoficjalnych doniesień pracownicy firmy już kilka tygodni temu zostali o tym poinformowani. Mimo oficjalnego oświadczenia nie znamy dokładnych powodów odejścia. Niektórzy wspominają o wolnym miejscu w Dior, inni sugerują załamanie psychiczne, a kolejni donoszą o konflikcie z prezesem, Alainem Hivelinem. Podobno Hivelin i Decarnin już od dłuższego czasu nie mogli dojść do porozumienia i mieli drastycznie odmienne wizje dotyczące marki Balmain oraz jej wizerunku. Rzecznik prasowy Balmain zapytany o powody odejścia Decarnina odpowiedział, że ani depresja, ani absencja na pokazie nie przyczyniły się do tego, ale wszystko jest powiązane. Wspomniał też o różnicach w pracy, których nie może komentować.

Sukcesor ma zostać ogłoszony w następnym tygodniu. Podobno następca zostanie wybrany z zespołu projektowego. Cathy Horyn typuje Melanie Ward, która zajmowała się stylizacją ostatniego pokazu Balmain i dopięła wszystko pod nieobecność Decarnina. O tym, czy miała rację przekonamy się niebawem.

Tymczasem warto przypomnieć sobie kolekcje Decarnina dla Balmain. Jego kreacje odmieniły współczesną modę.

GALERIA!

6536737
PARIS fashion week  march 2009 BALMAIN Ready to weat fall winter 2009/10  PHOTO: EAST NEWS / ZEPPELIN
Kolekcja wiosna/lato 2009
Kolekcja jesień/zima 2009/2010
Ready_to_wear_sping_summer_2010_ BALMAIN__october_2009_     PHOTO: EAST NEWS / ZEPPELIN
Balmain wiosna/lato 2011
Kolekcja wiosna/lato 2010
Kolekcja wiosna/lato 2011

 

Fot. EAST NEWS Historyczna kolekcja Balmain >>

Balmain (jesień/zima 2010/2011) Jedna sukienka Balmain - sześć okładek! >>

Odejście Decarnina z Balmain: