Jak ukryć trądzik pod makijażem?

Cera trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji, ale również nieco innych technik makijażu. Zamaskowanie niedoskonałości skóry bywa trudnym zadaniem, ale jak najbardziej możliwym do wykonania.

Trądzik jest chorobą wieloczynnikową. Główną przyczyną pojawienia się jest wzrost wydzielania sebum, w wyniku stymulacji gruczołów łojowych. W obrębie ujść mieszków włosowych złuszcza się naskórek, co prowadzi do ich "zaczopowania". Tworzy to wewnątrz mieszków włosowych warunki beztlenowe i powoduje gromadzenie się zbitego łoju. W ten sposób powstają warunki sprzyjające rozwojowi bakterii. Ich nadmierny rozwój powoduje stan zapalny.

Dodatkowo bakterie, które występują wewnątrz gruczołów łojowych, rozkładają łój i uwalniają wolne kwasy tłuszczowe które działają drażniąco i dodatkowo aktywują komórki wywołujące stan zapalny.

Po pierwsze nie zapominajmy, że trądzik może zaostrzać się po źle dobranych kosmetykach przyspieszających rozwój zaskórników (np. zbyt tłuste kremy, oliwki). Po kontakcie z substancjami oleistymi, lub stosowaniu niektórych leków (np. steroidy anaboliczne, glikokortykosterydy, preparaty litu). Zanim jednam przystąpimy do porad związanych z makijażem - ostrzeżenie! Jeśli zauważacie u siebie zmiany zapalne bezwzględnie powinnyście wybrać się do dermatologa. W walce z trądzikiem stosujemy zarówno leki doustne jak i preparaty zewnętrzne. Często lekarz zaleca terapię łączoną.

Gdy chcemy zamaskować widoczne krostki najpierw warto nałożyć lek. Instruktaż, który zobaczycie poniżej jest przydatny, ale musicie pamiętać, że gruba warstwa makijażu nakładana codziennie może dodatkowo zablokować ujścia gruczołów i pogorszyć sytuację.

Wiemy jednak, że efekt jaki powoduje trądzik, staje się dla młodych (i nie tylko) dziewczyn codziennym koszmarem. Warto więc nauczyć się odpowiednich technik charakteryzacji!

- Najpierw należy dokładnie oczyścić skórę i użyć leku,

- następnie warto zaopatrzyć się w odpowiednie, lekkie serum lub bazę, dzięki, której makijaż będzie trzymał się dłużej. W tym przypadku radzę zrezygnować z baz silikonowych,

- teraz przyda wam się kryjący podkład. Niestety są one dość gęste i ciężkie. Z lżejszych produktów polecamy podkład Clinique Redness Solution. Dobrze sięgnąć również do produkty marki Vichy. Są droższe, ale jeśli zależy nam na kondycji i dobrym wyglądzie skóry - warto wydać trochę więcej. Możecie też użyć kamuflażu (z tego artykułu dowiecie się wszystkiego na ten temat. Kamuflaż warto nakładać wilgotną (czystą!!) gąbką.

- przy cerze trądzikowej - zawsze warto mieć w kosmetyczce również korektor. Zarówno ten w płynie jak i w sztyfcie.

- Nie używajcie pudru w kamieniu. Przy mocnych podkładach sprawią, że dodatkowo podkreślimy efekt maski na twarzy. Warto za to używać pudrów mineralnych, bądź transparentnych.

kamuflaż

Zobaczcie wideo:

Więcej o: