Z pomadki zrobiło się masło, a podkład wypłynął z tubki - upał + kosmetyki w torebce to nie najlepszy zestaw. Co robić?

Niezależnie od pogody lubię mieć w torebce błyszczyk, kolorową pomadkę, a czasem też podkład. Zawsze sądziłam, że to niekorzystne dla kosmetyków, ale dopiero kiedy ostatnio ubrudziłam sobie całą rękę rozmazaną po podszewce pomadką, wiem to na pewno.

W takich sytuacjach nie można reagować pochopnie. W końcu najczęściej chodzi o ulubiony kosmetyk i całkiem fajną torebkę. Nie mówiąc już o reszcie rzeczy, które wrzucone były do środka. Na początek postaraj się znaleźć produkt, który narobił bałaganu. Jeśli to kosmetyk na bazie oleju, na przykład szminka, czy niektóre podkłady, prawdopodobnie uda się go sprać zwykłym mydłem (choć plama oczywiście może zostać). Najważniejsze, to nie wcierać plamy w podszewkę. Tylko ją w ten sposób utrwalisz!

Niestety zanim przejdziesz do zapierania plamy, musisz pozbyć się resztek kosmetyku. Tu przydadzą się nawilżane chusteczki, którymi będziesz mogła jednocześnie skutecznie wytrzeć pobrudzone drobiazgi, które miałaś w torbie. Wyjmij je jak najszybciej, a podszewkę torebki wyciągnij na wierzch, by dokładnie ją oczyścić i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli jest ona wykonana z poliestru lub bawełny (a tak bywa najczęściej), to możesz użyć do jej czyszczenia zwykłego odplamiacza. Jeśli torebka wyściełana jest jedwabiem (sztucznym lub prawdziwym), lepiej nie zabierać się samodzielnie za jego czyszczenie. Oddaj torebkę do pralni i pozostaw problem profesjonalistom.

Gorzej, jeśli rozlany kosmetyk jest czymś bardziej trwałym, jak lakier do paznokci. W takiej sytuacji daj sobie spokój z jego ratowaniem i przejdź do oceny strat. Czy nie pobrudził telefonu, portfela, ważnych dokumentów? Jeśli masz szczęście i lakier pobrudził tylko podszewkę torby, plamy pozbędziesz się za pomocą wacika nasączonego zmywaczem do paznokci z acetonem. Delikatnie pocieraj plamę, bez wkładania w to zbyt dużej ilości siły. Nie chodzi o to, żeby płyn wsiąknął w materiał, tylko, żeby plama "przylgnęła" do wacika. Więcej o pozbywaniu się plam z lakieru do paznokci TUTAJ.

Szukając sposobu na wyczyszczenie mojej torebki i zapobiegnięcie takim przypadkom w przyszłości trafiłam na pewien produkt na eBay'u. Kosmetyczka z żelową wkładką chłodzącą - wrzucasz do niej kosmetyki i nie martwisz się o temperaturę na zewnątrz. Można ją nawet zabrać do bagażu podręcznego do samolotu, bo spełnia takie wymogi. Co prawda kosztuje 20 dolarów, ale biorąc pod uwagę to ile warte były kosmetyki, które przez całe życie udało mi się roztopić... Co sądzicie o takim gadżecie?

Kosmetyczka z wkładką chłodzącąKosmetyczka z wkładką chłodzącą

Więcej o: