Na czym polega elektroniczne dobieranie podkładu? Testujemy system "COLOR PROFILE" Sephory i Pantone

Dobieranie podkładu to chyba największe wyzwanie kosmetycznych zakupów. Pantone wyróżnił aż 110 odcieni cery (!) i razem z perfumerią Sephora opracował system ich rozpoznawania. Czy elektronika pomoże nam pozbyć się problemu wyboru podkładu?

Kolor podkładu sprawdzać na policzku, żuchwie czy linii brody? W jakim oświetleniu testować odcień? Jak radzić sobie ze zmieniającym się odcieniem cery, np. po kontakcie z mocnym wiosennym słońcem? Te pytania zadaje sobie każda z nas, gdy nadchodzi ta nieprzyjemna chwila zakupu nowego fluidu. Gdy znajdziemy kolor, który "w miarę" pasuje, trzymamy się go kurczowo z obawy przed pomyłką. Nieważne, że fluid się "warzy", wysusza cerę albo w pełnym słońcu zaczyna przypominać maskę...

Co się stanie, jeśli podkładowy dylemat pozostawimy elektronice? Sephora i Pantone opracowały wspólnie cyfrowy system doboru fluidu, który na Zachodzie funkcjonuje od 2012 r. Ostatnio wprowadzono go w Polsce, a w perfumeriach Sephory pojawiły się konsultantki gotowe sprawdzić prawdziwy odcień naszej cery za pomocą specjalnego urządzenia. A jest z czego wybierać, bo Pantone wyróżnił aż 110 różnych odcieni skóry, różniących się nie tylko nasyceniem barwy, ale też temperaturą.

Sephora COLOR PROFILEmat. prasowe Sephora

Jak to wygląda w praktyce?

Aparat do pomiaru odcienia cery przypomina elektroniczny termometr i działa w podobnym, błyskawicznym tempie. Konsultantka przystawia urządzenie do skóry w trzech miejscach - na czole, policzku i na linii żuchwy. Dane zostają wysłane na tablet, a oprogramowanie COLOR PROFILE wylicza średni odcień. Mi przyporządkowano ciepły jasny beż, wg nomenklatury Pantone "1Y05". To jeszcze nie koniec - tabletowa aplikacja pyta o kilka dodatkowych szczegółów: jaki stopień krycia nam odpowiada, czy cera się przetłuszcza czy przesusza... Dopiero teraz system rekomenduje trzy z 700 dostępnych w Sephorze podkładów (i wysyła wyniki testu na maila klientki).

Sephora COLOR PROFILEmat. prasowe Sephora

Moje rekomendacje były z wyższej półki cenowej (Dior, Smashbox, Givenchy), więc zapytałam, co zrobić, jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem. W tym wypadku tablet kończy swoja pracę, a konsultanci Sephory szukają najlepszej możliwej kombinacji. Wybór podkładów w rekomendowanym przez Pantone odcieniu jest oczywiście większy niż trzy idealne strzały z iPada. Ja wypróbowałam Smashbox Studio Skin 15 Hour Wear Hydrating Foundation w odcieniu 2.1. Jest odrobinę ciemniejszy i bardziej "żółty" niż podkład, którego używam najczęściej (Bourjois nr 51), ale idealnie wpisał się w potrzeby mojej skóry (nawilżanie!) i nieźle dopasował do jej lekko opalonego odcienia po zimowym urlopie. Gdy wrócę do mojej ulubionej cery "córki młynarza", przetestuję, co COLOR PROFILE może zaproponować z gamy najjaśniejszych odcieni. Dotąd moje wybory były dość przypadkowe, więc z przyjemnością zaufam technologii...

Do 15 maja trwa promocja na podkłady dobrane w systemie "COLOR PROFILE". Sephora oferuje na nie 15% rabatu.

Więcej o: