Krem nawilżający może szkodzić!

Wszędzie przypomina nam się o systematycznym wklepywaniu kremu do twarzy. Okazuje się jednak, że i z tym należy zachować ostrożność.

Zein Obagi - lekarz dermatolog, która współpracuje z wieloma gwiazdami, pomaga w zrozumieniu ważnych zasad dotyczących pielęgnacji skóry.

Podczas kiedy ponad 50% kobiet deklaruje, że ich skóra jest wrażliwa ze skłonnością do alergii, Zein Obagi tłumaczy, że w zdecydowanej większości powodem nie jest fakt, że z taką skórą się urodziliśmy. Zazwyczaj jest to nasza wina.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, najczęstszą przyczyną wrażliwości skóry i jej przesuszenia jest (o ironio!), nadużywanie kremów nawilżających. Zdecydowana większość osób uważa, że duże ilości kremu stanowią uniwersalne panaceum. Niestety, można się tu przeliczyć, bowiem niewłaściwe i zbyt częste stosowanie kremów nawilżających może doprowadzić do osłabienia naturalnej bariery ochronnej skóry i tym samym do jej uzależnienia od kosmetyku.

Oczywiście nie oznacza to, że mamy zupełnie zrezygnować z używania kremów. Systematyczne wzmacnianie skóry aktywnymi składnikami stymuluje wymianę komórkową i nawadnia skórę. Jest to udowodnione. Musimy jednak zachować równowagę. Prowadząc walkę z przesuszoną skóry możemy niechcący, jeszcze bardziej pogorszyć sprawę. Nie należy pozwolić, by skóra uzależniła się od sztucznie dostarczanych substancji nawilżających. Frustrujące cykle przewlekłej suchości i wrażliwości skóry, maskowane tymczasowo przez kosmetyk nawilżający, ostatecznie nie zapewnią skórze bariery ochronnej, a wręcz przeciwnie - osłabią ją.

Kluczem leczenia suchości i wrażliwości skóry jest jej wzmocnienie, składnikami takimi jak:witamina A i aktywny retinol, które stymulują odnowę komórkową i produkcję kolagenu, sprawiają, że skóra jest "silniejsza" i bardziej jędrna. Poza tym działają na skórę kojąco, zmniejszając stany zapalne i podrażnienia.

Kremy nawilżające pełnią ważną rolę, ale warto zwrócić uwagę na to, by oprócz samych substancji nawilżających zawierały również inne substancje wzmacniające. Krem powinien być wielofunkcyjny. Kombinacja składników może jednocześnie nawilżać skórę i działać przeciwzapalnie. Dzięki temu ze skóry suchej i wrażliwej możemy przejść do zdrowej i normalnej.

Pamiętajcie, że dobre dobranie kremu, to podstawa. Jeśli nie wiecie jak to zrobić - warto wybrać się jednak do dobrego lekarza dermatologa. Krem, który dla jednej kobiety będzie idealny, drugiej może szkodzić! Nie istnieją kosmetyki uniwersalnie dobre.


Zobacz też:

Zadbajcie o skórę szyi - ona starzeje się szybciej!

Zadbaj o skórę szyi