Christian Dior świętowałby dziś swoje 110 urodziny. Z tej okazji przedstawiamy wam najpiękniejsze kreacje jego domu mody na największych gwiazdach - od Marleny Dietrich po Jennifer Lawrence [PRZEGLĄD 1950-2015]

To on zrewolucjonizował modę damską. Ubierał kobietę tak, by wyglądała pięknie - bez udziwnień i kontrowersji, klasycznie, ale nie nudno. Jego suknie nosiły Elizabeth Taylor i Ava Gardner.

Christian Dior pod koniec lat 40. XX wieku zaproponował kobietom coś innego, niż monotonna i szara moda powojenna. Stworzył nową sylwetkę, zwaną new look, która podkreślała atuty damskiej sylwetki - wąską talię i biust, oraz sprawiała, że mogły one ponownie czuć się atrakcyjne.

French fashion designer Christian Dior is seen with two unidentified models displaying his fashion designs at Londons Savoy Hotel, April 28, 1950.  He calls the creation at leftDior pośród modelek po pokazie w roku 1950 (fot. East News, DENNIS LEE ROYLE)

Gdy projektant zmarł w 1957 roku miał nie więcej niż 52 lata, a jego marka działała tylko dekadę. Otóż gdy Dior zajął się na poważnie krawiectwem, był już mężczyzną dojrzałym. Ciekawe, co pomyślałby o dzisiejszych projektantach, debiutujących w wieku dwudziestukilku lat, których gust ewoluuje na naszych oczach. On, gdy wszedł do świata mody, był już projektantem ukształtowanym - wiedział, czego chce, a swoją wizję w pełni zrealizował.

Po Christianie Diorze ster domu mody Dior objął najpierw słynny Yves Saint Laurent, następnie kontrowersyjny John Galliano, a od kilku lat przewodzi mu zdolny Raf Simons, który do sylwetki w typie "new look" dodaje nowoczesny sznyt.

Oficjalnymi ambasadorkami marki, które kreacje Diora noszą na czerwonym dywanie, są m.in. Marion Cotillard, Jennifer Lawrence, Natalie Portman i Charlize Theron.

Najpiękniejsze kreacje z metką Dior znajdziecie w naszej GALERII. Prezentują je najsłynniejsze gwiazdy kina, od 1950 roku po współczesność.

ZDJĘCIA

Więcej o:
Skomentuj:
Christian Dior świętowałby dziś swoje 110 urodziny. Z tej okazji przedstawiamy wam najpiękniejsze kreacje jego domu mody na największych gwiazdach - od Marleny Dietrich po Jennifer Lawrence [PRZEGLĄD 1950-2015]
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX