Lekkie płaszcze na jesień - sprawdź, jakie fasony królowały na wybiegach. W polskich sklepach znaleźliśmy podobne

Lekki płaszcz (trencz, parka czy prochowiec) to obowiązkowy element w jesienno-zimowych kolekcjach projektantów. Poznaj trzy najważniejsze trendy z wybiegów, które pomogą ci wybrać idealny płaszcz na nadchodzący sezon.

Koniec sierpnia zbiega się w czasie z drastyczną zmianą w kompletowaniu garderoby. Z letnich sukienek i sandałów, nasza uwaga przenosi się na jesienne płaszcze i botki. Chcąc odpowiednio przygotować się do nowego sezonu, proponujemy zestawienie trzech najważniejszych trendów wśród jesiennych okryć.

Trencz w wersji oversize w stylu Burberry

Trencz Burberry - jesień/zima 2017
Źródło: Eastnews / Burberry Fall 2017 / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Jeśli trencz, to Burberry. Angielska marka wciąż pozostaje pierwszym skojarzeniem, jeśli myślimy o jesiennym płaszczu. Burberry co sezon odnawia swój klasyczny model, dostosowując go do panujących trendów i nastrojów społecznych. Nie jest tajemnicą, że od zeszłego roku lata 80. opanowują co raz to nowe obszary w dziedzinie mody - od sukienek koktajlowych, po fryzury i make-up. Tym razem ich klimat wyczuwamy w jesiennych okryciach wierzchnich w wykonaniu angielskiej marki.

Bohaterem najnowszej kolekcji był beżowy trencz w wersji oversize: z szerokimi ramionami i rękawami oraz luźno opadający na sylwetce. W latach 80. takie okrycie w męskim stylu dodawało pewności siebie kobietom dążącym do sukcesu w biznesie. Zgodnie z podstawowymi zasadami stylizacji, płaszcz w wersji oversize łączymy z obcisłymi ubraniami oraz obuwiem z dopasowaną cholewką.         

Lakierowany połysk w stylu Chloe

Lakierowany płaszcz w stylu Chloe
Źródło: Eastnews / Chloe Fall 2017 / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Drugim najważniejszym trendem w kwestii okryć wierzchnich jest połysk. Lakierowane ubrania i dodatki nosimy już nie tylko na wielkie wyjścia, ale przede wszystkim na co dzień. Trend dotyczy zarówno płaszczy wykonanych ze skóry, jak również z materiałów sztucznych, które teraz są w modzie!

W tym wypadku ewidentną inspiracją są lata 60. - to wtedy wynaleziono plastik, który zdominował design i zainspirował ówczesnych projektantów. Pierwszy połyskujący płaszcz z PCV zaprojektowała Mary Quant - autorka minispódniczki i innych hitów tamtej dekady. Tej jesieni modne będą zarówno proste, pudełkowe kroje unisex, jak i dłuższe i dopasowane wersje z dużymi klapami przy kołnierzu (ciekawy model znajdziecie w najnowszej kolekcji marki Uterque).

Jasny płaszcz w długości maxi w stylu Albino Teodoro

Płaszcz w wersji maxi - Albino Teodoro - stylizacja
Źródło: Eastnews / Albino Teodoro Fall 2017 / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Trzeci trend, który wyłania się z kolekcji projektantów dotyczy długości płaszcza. Tej jesieni mile widziane są modele sięgające do połowy łydki. Włoski projektant Albino Teodoro przygotował dwa warianty - w czerni i w kolorze kości słoniowej. Jasne barwy okryć wierzchnich na chłodne pory roku to kolejna nowość. Białe, beżowe i pastelowe płaszcze nosimy do ciemnej garderoby, w tym do ciemnych rajstop. Długi płaszcz skutecznie uchroni przed jesienną pogodą, nawet jeśli dopasujemy do niego krótką bieliźnianą sukienkę.