Raport kolorystyczny na jesień 2017. Najmodniejsze barwy i połączenia z wybiegów

Instytut Pantone co sezon przygotowuje raport kolorystyczny, prezentując 10 najmodniejszych barw na daną porę roku. Zobacz, co znalazło się w zestawieniu i w jaki sposób wykorzystać topowe kolory w codziennych stylizacjach.

Raport Pantone na jesień 2017

Instytut Pantone zaproponował 10 barw w ciepłej tonacji, które według dyrektor placówki Leatrice Eiseman będą dominować sezonie jesiennym. Kluczową rolę odgrywają w zestawieniu kolory o funkcji kojącej, uspokajającej i łatwe w zastosowaniu. Wśród nich jest granat Navy Peony, brąz Butterum, czy szarość Neutral Grey. Obok nich znalazły się nieco bardziej odstające od reszty odcienie, a mowa o różu Ballet Slipper, zieleni Golden Lime, czy niebieskim Marina Blue. To one nadają charakter stylizacjom, w momencie połączenia ich z klasycznymi barwami jesieni. Na liście "top ten" znalazła się również czerwień w wersji Grenadine, którą pokochali projektanci.

Grenadine i Butterum

Kolory na jesień 2017 - Grenadine i Butterum
Źródło: Eastnews / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Większość z nich wykorzystała moc czerwieni proponując ją w wersji "total look". Jednym z najmodniejszych elementów jesiennej garderoby będzie soczyście czerwony płaszcz. Grenadine to odcień silny, sugestywny i dynamiczny. Skutecznie przykuwa uwagę i kojarzony jest głównie z osobami pewnymi siebie. Aby nieco zneutralizować jego mocny efekt, można połączyć go z brązem w odcieniu Autumn Maple lub Butterum.

Navy Peony i Gold Lime

Kolory na jesień 2017 - navy peony i golden lime
Źródło: Eastnews / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Tej jesieni wyjątkowo modny będzie granat. Zdejmie w tej roli część ciężaru z czarnego, który wciąż uważany jest za najbardziej neutralny kolor. Granat Navy Peony to barwa niezawodna i trwała, dlatego wprowadza do stylizacji stabilność i powagę. Dom mody Chanel łączy ją z szarością i bielą, a także innym, niezwykle ciekawym odcieniem czerwonego wina - Tawny Port. Z kolei Guy Laroche proponuje zestawienie granatu z limonką - jednego z najostrzejszych i najbardziej intrygujących odcieni raportu Pantone. Golden Lime, według instytutu, wprowadza do jesiennej palety nutę świeżości, podobnie jak róż, który stał się bohaterem eterycznych kreacji Ermanno Scervino i Gucci.

Ballet Slipper i Shaded Spruce

Kolory na jesień 2017 - ballet slipper i shaded spruce
Źródło: Eastnews / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Jako inspirację dla różowych ubrań, Instytut Pantone proponuje... balet! Odcień Ballet Slipper jest delikatny, elegancki i subtelny, a w interpretacji instytutu sugeruje powiew zdrowia. Oprócz wcześniej wymienionych domów mody, w swoich kolekcjach wykorzystali go Rochas i Mary Katrantzou. Zazwyczaj przyjmuje on formę długich, zwiewnych sukni i futrzanych płaszczy, choć to nie wszystko. Okazuje się, że baletowy róż świetnie pasuje także do bardziej surowego, biznesowego zestawu spódnica plus sweterek. W tym sezonie róż łączymy z szarością, czerwonym winem, albo morską zielenią.

W jaki sposób wybiera się modny kolor?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest to działanie długotrwałe i wieloetapowe, a na ostateczny ranking pracuje cała rzesza specjalistów. Instytut Pantone jest jednym z najważniejszych odnośników w kwestii modnych kolorów, ale podobnych instytucji jest o wiele więcej. Każda z nich posiada sieć korespondentów, którzy rozrzuceni po odległych zakątkach świata badają lokalne bodźce. Korespondenci znajdują się wszędzie tam, gdzie można odszukać coś świeżego, ciekawego, alternatywnego. Wyniki swoich badań przekazują do instytutu, a po analizie oraz interpretacji zebranego materiału powstaje podsumowujący raport.