Wzór panterki wraca! Od Diora po Lidl - jak nosić ubrania "z pazurem"?

Motyw panterki to jedna z tendencji, która lubi znikać i powracać w co raz to nowej formie. Tej jesieni zwierzęcy wzór pojawia się w kolekcji Jemioła, Heidi Klum dla Lidla i u wielu innych marek. Co wybierać i jak to nosić, by dobrze wyglądać?

W Polsce przyjęło się nazywać go "panterką". Lamparci wzór w cętki ma wiele odmian, a jego historia związana z modą sięga lat dwudziestych. Lampart (ale ten prawdziwy!) towarzyszył w 1925 roku amerykańskiej aktorce Marian Nixon podczas spaceru wzdłuż hollywoodzkiego bulwaru. Gwiazda przechadzała się ze swoim pupilem ubrana w prawdziwe futro w lamparci wzór - coś co dziś z pewnością odebrane by było jako szczyt okrucieństwa.

Motyw zwierzęcy był potem, w latach 30.-40., nie raz wykorzystywany przez paryskie pracownie krawieckie (głównie w kreacjach wieczorowych), ale to Christianowi Diorowi zawdzięczamy popularyzację deseniu.

John Galliano - Dior leopard dress
Źródło: Eastnews

Sukienka w panterkę - stylizacja
Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Dior jako pierwszy wykorzystał wzór lamparta w formie nadruku, a nie prawdziwego futra, choć to ostatnie również pojawiało się w jego kreacjach, jako ozdoba rękawów albo nakrycie głowy. Yves Saint Laurent, który zastąpił mistrza na stanowisku dyrektora kreatywnego domu mody Dior, kontynuował zwierzęcy trend także po założeniu własnej marki. Z miłości do lamparta słynie też inny francuski brand - Balmain, który do dziś nawiązuje w swoich kolekcjach do tropikalnych motywów, stosowanych w wersjach "total look" już na początku lat 50. Panterka postrzegano wtedy jako symbol elegancji i wyrafinowania, a nosiły ją takie gwiazdy kina jak Brigitte Bardot czy Catherine Deneuve.

Kurtka i kardigan w panterkę - stylizacja
Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Lamparci wzór zadecydował na początku lat 70. o jednym z pierwszych wielkich sukcesów włoskiego projektanta Roberto Cavalliego. Z kolei w latach 80. używali go Christian Lacroix czy Azzedine Alaia. Ten pierwszy miał nawet cętkowane wykładziny we własnym domu! Panterka stała się znakiem rozpoznawczym Dolce&Gabbana, którzy ozdabiali nią podszewkę każdego wyprodukowanego przez siebie ubrania.

Niestety z czasem wzór kojarzący się z szykiem i elegancją został zdegradowany przez producentów kiepskich ubrań wykorzystujących panterkę w nadmiernej ilości. Niewłaściwa interpretacja wyrafinowanych cętek umieszczanych na każdym możliwym elemencie garderoby i tkaninach o marnej jakości sprawiła, że wielu ludziom panterka zaczęła kojarzyć się z kiczem. Lamparci wzór niepotrzebnie został skojarzony z wulgarnym stylem, a nie wyrafinowaniem, który był przecież jego właściwym początkiem!

Kolekcja Heidi Klum dla Lidl
Materiały prasowe

Panterka- stylizacja
Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Dziś sukces ubrań z wzorem panterki zależy przede wszystkim od tego, kto jest ich autorem oraz jakimi materiałami się posługuje. Cętki zdominowały kolekcję Heidi Klum dla Lidla, jak również najnowszy pokaz Łukasza Jemioła.

Wzór lamparta jest obecnie symbolem łamania schematów klasycznego stylu oraz przejawem oryginalnego podejścia do mody. Taki efekt można uzyskać tylko jeśli podejdziemy do panterki w sposób kreatywny. Heidi Klum w zaskakujący sposób połączyła ją z kolorem niebieskim, natomiast u Jemioła panterka nieco standardowo pojawiła się pod postacią okryć wierzchnich. U polskiego projektanta warte zauważenia są za to lamparcie rajstopy, które dodadzą pazura nawet najbardziej klasycznym stylizacjom