Blond, rude, ciemne - jak dobrać pielęgnację do swojego koloru?

Blond, rude, czy ciemne - każdy kolor włosów powinien mieć właściwie dla siebie dobraną pielęgnację.
Blondosfera Blondosfera kolaż Lula.pl

Blondynki

Włosy farbowane na blond często są wysuszone i matowe. Proces rozjaśniania włosów jest najbardziej inwazyjny ze wszystkich zabiegów, ponieważ często przeprowadzany jest przy pomocy wysokoprocentowych oksydantów (utleniaczy). Wymaga niebywałej precyzji podczas farbowania - należy pomalować tylko odrost, bez naruszenia pozostałej części włosa. Mimo starannego rozjaśniania, potrzebują silnej regeneracji...
Blondosfera Blondosfera Paris Hilton fot. East News; Lady Gaga fot. EastNews; Taylor Momsen fot. AP Photo

Na ratunek wysuszonym włosom blond

Ratunkiem dla nich są odżywki, maseczki, serum z aminokwasami, witaminami oraz leczniczymi kompleksami roślinnymi. Jeśli zaś po farbowaniu żółkną, specjalne fioletowe szampony lub płukanki likwidują ten problem, przywracając włosom bardziej szlachetny blond. Z kolei produkty przeznaczone do utrzymywania koloru są wzbogacone o aminokwasy, które stabilizują kolor, oraz filtry UV, chroniące przed odbarwiającym włosy słońcem. Dbając o jasne włosy, nie zapominajmy o domowych sposobach naszych babć, np. płukaniu włosów naparem z rumianku.
Blondosfera Blondosfera Brigitte Bardot fot. East News; Marylin Monroe fot. AG; Madonna fot. East News

Bardziej zaawansowane sposoby

Bardziej zaawansowane kosmetyki domykają łuskę włosa, która otwiera się podczas farbowania. Osłabiają również silne działanie nadtlenku wodoru, biorącego udział przy rozjaśnianiu włosów. Domykanie łuski włosa jest bardzo ważne, gdyż otwarta powoduje przedostanie się do struktury włosów szkodliwych substancji z otoczenia przez co stają się one sztywne, pozbawione blasku i chropowate. Pamiętać należy więc o maskach, jedwabiu, serum, które stosuje się na końcówki.
kolaż Lula.pl kolaż Lula.pl kolaż Lula.pl

Włosy rude - naturalne

Naturalne rude włosy są przeważnie delikatne i podatne na łamanie. Powinny być pielęgnowane odżywkami do włosów wrażliwych. Kosmetyki powinny być lekkie, by nie obciążały kosmyków.
Katarzyna Zielińska-Krzysztof Kuczyk-Forum; Monika Brodka-Agencja Gazeta; Ashlee Simpson fot. forum Katarzyna Zielińska-Krzysztof Kuczyk-Forum; Monika Brodka-Agencja Gazeta; Ashlee Simpson fot. forum Katarzyna Zielińska fot. Krzysztof Kuczyk/Forum; Monika Brodka fot. Agencja Wyborcza.pl; Ashlee Simpson fot. Forum

Dla osób, które chcą zdecydowac się zmienić ciemny kolor włosów na rudy

Jeśli zdecydujesz się na zafarbowanie swoich ciemnych włosów na kolor rudy, pamiętaj, że wymagają one szczególnej uwagi przy codziennej pielęgnacji. Aby kolor był błyszczący i jednolity, należy uprzednio rozjaśnić włosy a następnie nałożyć farbę w odcieniu rudym. Jest to dosyć kłopotliwe (szczególnie dla zapracowanej osoby, która niespecjalnie ma czas codziennie dbać o włosy), ponieważ odrosty, podobnie jak przy blondzie włosach wyglądają nieestetycznie, a pojawiają się już po około 3 tygodniach.
Gingerspgere Gingerspgere fot. East News, mat. prasowe, PR Photos

Jakich używać kosmetyków do rudych włosów

Używaj kosmetyków nawilżających i odbudowujących włosy. Odżywki i szampony wzbogacone o składniki takie jak cynamon, ekstrakt z maku polnego lub kory dzikiej wiśni dodatkowo pogłębiają i odżywiają barwę rudych włosów. A dla podtrzymania koloru należy używać specjalnego tonera.
kolaż Lula.pl kolaż Lula.pl kolaż Lula.pl

Naturalnie ciemne włosy

Włosy naturalne ciemne często mają ,,mysi?? kolor. Jeżeli chcesz mieć intensywny odcień, nie musisz od razu sięgać po farbę. Wystarczy, że użyjesz płukanek, np. z kory dębu i orzecha włoskiego. Można sięgnąć też po hennę. Oblepia łuskę włosa, co sprawia, że stają się one grubsze i odporniejsze na wszelkie zniszczenia.
Alexa Chung fot. East News; Victoria Beckham fot. AP Photo; Joanna Horodyńska fot. Kapif Alexa Chung fot. East News; Victoria Beckham fot. AP Photo; Joanna Horodyńska fot. Kapif fot. East News, AP Photo, Kapif

Przyciemniane włosy

Włosy przyciemniane, czyli koloryzowane nietrwale (bez rozjaśniania) lub trwale (z użyciem mniejszej ilości środków naruszających budowę osłonki), są z reguły mniej uszkodzone. Najlepiej odżywiać je kosmetykami utrwalającymi kolor, odżywkami nabłyszczającymi i nawilżającymi włosy. Na rynku dostępne są odżywki wzbogacone o wyciąg z kasztanowca, mających za zadanie przedłużyć blask brązowych włosów.

 

Podniesione i natapirowane włosy związane z tyłu są dobrą propozycją na wieczorowy look. Podniesione i natapirowane włosy związane z tyłu są dobrą propozycją na wieczorowy look. EAST NEWS/OLIVIER CLAISSE

Dobra rada na koniec:

Pamiętaj, aby nie przesadzać z zabiegiem farbowania włosów. Zniweluj go do minimum i nie sięgaj po farbę częściej, niż jest konieczne. Każde rozjaśnianie jak i przyciemnianie jest szkodliwe. Szczególnie niebezpieczne są farby do użytku domowego są mocniejsze, a ich efekty często pozostawiają wiele do życzenia.

 

Materiał powstał przy współpracy z Kliniką Handsome Men


Więcej o: