Jak pielęgnować przetłuszczające się włosy?

Jeśli twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają, powinnaś poznać odpowiednie sposoby ich pielęgnacji. Może nie rozwiąże to zupełnie problemu, ale pomoże ci lepiej sobie z nim radzić.
Wskazówki dla kręconych włosów Wskazówki dla kręconych włosów Fot. Shutterstock

Co charakteryzuje tłuste włosy?

To, że włosy są tłuste spowodowane jest nierównowagą wydzielania sebum, które jest naturalną substancją natłuszczającą i nawilżającą skórę głowy i chroniącą włosy przed wpływem czynników zewnętrznych. Kiedy sebum jest wydzielane w nadmiernej ilości, włosy stają się problemem: nieestetycznie błyszczą, stają ciężkie i "kleją" się do głowy nawet tego samego dnia, kiedy zostały umyte.

Włosy Włosy fot. Shutterstock

Co jest przyczyną?

Tendencję włosów do przetłuszczania może być cechą dziedziczną, ale problem może wzmagać się przez stres, niezbilansowaną wysokotłuszczową dietę, wyczerpanie, nieodpowiednie szampony czy koloryzację.

Jak dbać o tłuste włosy?

Po pierwsze używaj specjalnych kosmetyków, które przeznaczone są do włosów przetłuszczających się. Zwracaj uwagę, czy mają neutralne pH. Możesz myć włosy tak często, jak to konieczne, bez obaw, że to pogorszy ich stan.

Włosy, wypadanie, Włosy, wypadanie, fot. Shutterstock

Jak myć tłuste włosy?

Używaj małej ilości rozcieńczonego szamponu i nie pozostawiaj go zbyt długo na włosach - im szybciej je spłuczesz, tym lepiej. Używaj do tego letniej wody.

Jak dodać włosom objętości? Jak dodać włosom objętości? fot. Shutterstock

Czego unikać?

- szamponów dla dzieci - choć są delikatne, mają natłuszczającą formułę, która nie jest dobra dla i tak tłustych włosów
- energicznego pocierania skóry głowy podczas mycia
- zbyt gorącej wody
- suszenia włosów gorącym powietrzem
- mocnego wycierania
włosów ręcznikiem

Włosy Włosy fot. Shutterstock

Zwróć uwagę na to, by:

Przy włosach nadmiernie przetłuszczających się najlepsze będą kosmetyki z wyciągami z pokrzywy, łopianu, rozmarynu lub czarnej rzepy, które regulują pracę gruczołów łojowych. Należy unikać zbyt zasadowych szamponów (o wysokim pH), które wysuszają skórę, bo wówczas gruczoły łojowe wydzielają więcej sebum. Nie należy również stosować preparatów typu "2w1" oraz balsamów i odżywek bez spłukiwania. Za bardzo obciążają one włosy i powodują ich oklapnięcie. Warto również pamiętać by preparaty wcierać we włosy, a nie w skórę głowy. Zbyt silny masaż skóry głowy może spowodować zwiększoną produkcję sebum. Po umyciu włosy należy starannie spłukać je najpierw ciepłą, a następnie zawsze zimną chłodniejszą wodą.

Pamiętaj, by:

- masować skórę głowy delikatnie podczas mycia aby pobudzić mikrokrążenie
- płukać włosy chłodną i zimną wodą, co spowoduje zamknięcie łusek włosów
- używać chłodnego powietrza suszarki.

Zadbaj o suche włosy Zadbaj o suche włosy Fot. Shutterstock

Jak stylizować przetłuszczające się włosy?

Szczotkowanie pobudza gruczoły łojowe do pracy co sprawia, że włosy szybciej się przetłuszczają. Dlatego przy włosach skłonnych do nadmiernego przetłuszczania się lepiej stosować grzebień. Do modelowania warto sięgać po lekkie pianki, zamiast żelu, wosku czy kremu. Nie używaj metalowego grzebienia do mokrych włosów - dobre są te plastikowe lub rogowe. Zęby grzebienia powinny być okrągło zakończone. Szczotka nie powinna być szorstka i twarda, bo to może zwiększać produkcję sebum.

Warkocz - modna fryzura na wiosnę Warkocz - modna fryzura na wiosnę fot.shutterstock

Co jeszcze dla zdrowych włosów?

Poza pielęgnacją (możesz używać produktów zawierających pochodne siarki, cynk i witaminę B6), także zdrowy tryb życia ma wpływ na włosy. Wysypiaj się, jedz dużo zielonych warzyw i świeżych owoców.

Więcej o: