Czas budrysówki

Po czym rozpoznać jeden z najmodniejszych męskich płaszczy w sezonie jesiennym? Po kołeczku i pętelce. To te elementy decydują o wyjątkowości budrysówki.
Roberto Cavalli j/z 2011 Roberto Cavalli j/z 2011 EAST NEWS/x

Czas budrysówki

Można powiedzieć, że Królewska Marynarka Wojenna była w przeszłości jednym z prężniej działających domów mody. Marynarze brytyjskiej floty byli wzorem elegancji, do tego mogli pochwalić się bardzo praktycznymi i wytrzymałymi uniformami. Podczas I wojny światowej armia wyposażyła ich w okrycia wierzchnie o nazwie duffle coat, czyli budrysówki. Chroniły one żołnierzy przed zimnymi wiatrami znad Atlantyku i Morza Północnego.

Bottega Veneta j/z 2011 Bottega Veneta j/z 2011 EAST NEWS/x

Czas budrysówki

Po II wojnie światowej trafiły one do mody codziennej.  Najpierw wyprzedawano tylko zapasy wojskowe, później rozpoczęła się produkcja budrysówek na skalę masową. Co ciekawe, było to jedno z pierwszych ubrań typu unisex.

Tommy Hilfiger j/z 2011 Tommy Hilfiger j/z 2011 EAST NEWS/

Czas budrysówki

Dlaczego budrysówki są warte polecenia? Zwolennicy tych  dwurzędowych, sięgających do bioder lub kolan płaszczy, podkreślają, że są one bardzo wygodne i praktyczne.

John Richmond j/z 2011 John Richmond j/z 2011 EAST NEWS/x

Czas budrysówki

Dzięki temu, że wykonane są z grubej, ściśle tkanej wełny, że mają wysoką stójkę i duży kaptur, świetnie chronią przed niską temperaturą.  Z kolei zapięcia z drewnianych kołków ułatwiają odpinanie płaszcza nawet w zimowych rękawicach. Gdy rękawiczki okazują się zbyteczne, można je włożyć do dużych, naszywanych kieszeni, tak charakterystycznych dla budrysówki.

Burberry j/z 2011 Burberry j/z 2011 EAST NEWS/x

Czas budrysówki

Ten sportowy płaszcz to hit kolekcji na jesień-zimę 2011/2012. Niektórzy projektanci lansują klasyczne budrysówki, inni nieco je zmodyfikowali, eksperymentując szczególnie z zapięciami. Wodze fantazji puścił m.in. Chritopher Bailey z Burberry, który zaprojektował kurtki puchowe z kołkami zamiast suwaka, a  budrysówki przefarbował na pomarańczowo.

Raf Simons j/z 2011 Raf Simons j/z 2011 EAST NEWS/

Czas budrysówki

Trzeba pamiętać, że standardowe modele są w kolorze beżowym. Bez problemów na sklepowych wieszakach można też znaleźć płaszcze granatowe i czarne. Materiał? Wełna w przypadku lepszych marek albo poliester i akryl, gdy chodzi o sieciówki.

Giorgio Armani j/z 2011 Giorgio Armani j/z 2011 EAST NEWS/x

Czas budrysówki

Dla projektantów budrysówki stanowią tylko sezonowy kaprys. Są jednak marki, które z ich  produkcji uczyniły swoją specjalizację, jak brytyjski Gloverall. Są też wielbiciele budrysówek, jak Miś Paddington, którzy temu modelowi płaszcza są wierni przez całe życie. Oni dobrze wiedzą, że klasyka jest zawsze w modzie.

Więcej o: