Czarne top modelki

Ostatnio znów w mediach pojawiły się głosy na temat faktycznej sytuacji czarnych modelek na rynku modowym zdominowanym przez białe twarze.
Przeczytaj i zobacz najbardziej topowe nazwiska z nowej generacji czarnych modelek!
Czarne top modelki Czarne top modelki GETTY IMAGES/Andreas Rentz

Czarne top modelki

W mediach co jakiś czas pojawiają się głosy sprzeciwu czy oburzenia wobec ciągle słabszej pozycji czarnych modelek na rynku modowym. Ich najgłośniejszą orędowniczką jest jedna z pierwszych czarnych topmodelek Naomi Campbell, która od kilku lat bardziej narzeka niż faktycznie walczy o wyrównanie szans w zatrudnianiu i płacach między czarnymi a białymi modelkami. Drobne kroki i małe przełomy w rodzaju limitowanego wydania o czarnych modelkach - "All  Black" Issue Vogue  Italia z 2008 roku są czynione sporadycznie, jednak sytuacja zaczyna wyglądać korzystniej dla czarnych piękności. Rok 2011 został ogłoszony przez przedstawicieli prestiżowych agencji modelek (w tym Ford Models)  jako rokiem czarnych modelek; gigant kosmetyczny Estee Lauder ogłosił promowanie "wieloetnicznego piękna" - w kampanii twarzami zostały eteryczna Francuzka Constance Jabłonski, Chinka  Liu Wen i czarna Portorykanka Joan Smalls. Prawda jest jednak taka, że globalny przemysł kosmetyczny po prostu  przystosowuje się do oczekiwań rozwijających się rynków Ameryki Łacińskiej, Chin, oraz w dalszej perspektywie Afryki. Efektem jest kolejna generacja czarnych top modelek; pojawiły się na dużej sesji w tegorocznym włoskim Vogue ( The Black Allure, luty; drugi ukłon Francy Sozzani, szefowej edycji, dla czarnej skóry). Na tym póki co koniec, bo aktualna pierwsza   modowa  piątka to białe modelki:   brunetka i  cztery  blondynki (w kolejności:  Anja Rubik, Freya Beha Erichsen, Lara Stone, Abbey Lee Kershaw oraz Constance Jablonski), ale już 6 miejsce należy do Joan Smalls. Trzeba przyznać, że aktualne czarne top modelki  nie mają zbyt mocno etnicznych rysów, typowych dla czarnych nacji, są raczej czarnymi wariantami europejskich typów urody i to chyba zadecydowało o ich obecności na wybiegach.  Zobaczcie zdjęcia!

Joan Smalls Joan Smalls mat.prasowe

Joan Smalls

Startu w branży modowej Joan Smalls nie zaczęła klasycznie od nagłego cudownego odkrycia jej na ulicy i błyskawicznego rozbłyśnięcia na modowym firmamencie. Joan najpierw ukończyła psychologię w Puerto Rico, potem wyjechała ze swą ciotką do USA, gdzie podpisała kontrakt z Elite Model Management.

Jak na rzekomy brak pracy dla czarnych modelek, Joan jest podejrzanie rozchwytywana, sama lista jej dokonań w 2011 roku jest już przydługa: aż 11 edytoriali dla różnych wydań Vogue (w tym 6 amerykańskich,przed obiektywem m.in. Patricka Dermachieler'a i Mario Testino; 2 francuskie, 2 włoskie i jeden hiszpański); pokazy m. in,. Jean Paul Gautier, Givenchy, Dior, D&G, Missoni oraz kampanie dla Estee Lauder, Gucci, Roberto Cavalli.

Jeneil Wiliams Jeneil Wiliams mat.prasowe

Jeneil Wiliams

Jeneil Wiliams pochodzi z Jamajki i ma 21 lat. Karierę zaczęła bardzo szybko, w wieku 14 lat; podpisała wtedy kontrakt z karaibską agencją modelek, co otworzyło jej drzwi na Nowy Jork, a stamtąd już prosto do  agencji New York Models, gdzie szybko zrobiła kampanię dla Benettona, sfotografowaną przez jednego z najlepszych w branży, Davida Sims'a.  Nie jest jednak tak rozchwytywana jak Joan Smalls, może z powodu bardziej afrykańskiego typu urody; jej lista dokonań jest zdecydowanie krótsza, jednak w ostatnich 2 latach  może pochwalić się 3 edytorialami dla Vogue (dwa rosyjskie i tegoroczny włoski The Black Allure) oraz sesjami w Harper's Bazaar i I-D. Trzymamy kciuki za dalszy rozwój kariery!

Sessilee Lopez Sessilee Lopez mat.prasowe

Sessilee Lopez

Sessilee Lopez to 22-letnia Amerykanka, z rodziny pochodzącej  z Dominikany i o korzeniach portugalskich, co tłumaczy jej bardzo oryginalną urodę. Z Pensylwanii przeprowadziła się na Florydę, gdzie podpisała kontrakt z IMG Models, co poskutkowało kolejną przeprowadzką do NY. Podobnie jak Jeneil Wiliams rozpoczęła karierę od kampanii dla Benettona, również w obiektywie Davida Sims'a. Jej kariera potoczyła się już błyskawicznie, jeszcze w tym samym roku wylądowała we włoskim Vogue przed obiektywem Stevena Meisela, i stawała przed nim później jeszcze wielokrotnie (m.in w kampanii dla Calvina Kleina) oraz innych topowych fotografów: Terry Richardsona czy Inez van Lamsweerde and Vinoodh.  Ma na koncie sporo edytoriali do Harper's Bazaar, Allure i Elle. Występowała też z raperem Kanye West'em  w video "Flashing Lights".

Jourdan Dunn Jourdan Dunn mat.prasowe

Jourdan Dunn

Ta 21-letnia Brytyjka, urodzona w Londynie, nie miała żadnych szans pozostać niezauważoną mieszkając w jednej z europejskich stolic mody. Wystarczyło zrobić zakupy z koleżanką w sklepie, aby zostać odkrytym przez jedną z najlepszych agencji Storm Models. Zaczęła podobnie jak Jeneil i Sessilee od kampanii Benettona, i już w 2008 roku została Modelką Roku według prestiżowego  British Fashion Council. Jej lista osiągnięć jest równie imponująca jak u Joan Smalls. Ma na koncie wiele edytoriali w Vogue, I-D, Dazed& Confused, chodziła u Chanel, Dior, Givenchy, Vivienne Westwood, Jasona Wu, a w czasie ciąży chodziła u Jean Paula Gautiera.  W tym roku została twarzą Burberry w kampanii  kolekcji na luty.

Chanel Iman Chanel Iman mat.prasowe

Chanel Iman

21 - letnia Amerykanka, piękna mieszanka po ojcu Afroamerykaninie i matce Koreance. Nietrudno się domyślić, że imię dostała na cześć legendarnej Coco Chanel. Chyba to już   bezwzględnie skazało ją na wielką karierę w świecie mody. Jej urodę dostrzeżono bardzo szybko i już w wieku 13 lat podpisała kontrakt z Ford Models. Wyliczenie dokonań Chanel jest równie długie jak u Joan Smalls - wiele edytoriali, pokazów, ale najbardziej znana jest  z bycia jednym z aniołków Victoria's Secret. W tym roku została twarzą perfum DKNY be Delicious.

Więcej o: