Najlepsze kolekcje Fashion Week Poland - V. edycja, wiosna lato 2012

W tym sezonie, poziom Fashion Week Poland nie był wybitny, ale udało nam się zobaczyć kilka świetnych kolekcji. Wzorem zachodnich komentatorów, w jednym zestawieniu oceniamy zarówno prestiżowe marki, jak i zdolnych debiutantów. Zobacz najlepsze momenty Designer Avenue i strefy OFF.
Zuo Corp. wiosna lato 2011 Zuo Corp. wiosna lato 2011 Łukasz Szeląg / kolaż lula.pl

Zuo Corp.

Pauperyzacja luksusu, sylwetka kobiety yuppie z lat 80. i 90., kiczowate seriale - to wszystko duet wymienia jako inspiracje wiosennej kolekcji. Jednak u Zuo Corp. droga od źródeł do ostatecznego efektu jest bardzo długa, a styl duetu - indywidualny i awangardowy. Wykorzystywane przez nich wcześniej sztywne pianki tworzą ubrania o wyraźnie zaznaczonej, architektonicznej formie. Zachwycają szerokie, obłe rękawy, pudełkowe ramiona zestawione z futurystyczną linią szortów. Zuo to też jak dotąd najlepsza w Polsce interpretacja trendu "plastikowego".

Zuo Corp. wiosna lato 2012

Dawid Tomaszewski wiosna lato 2011 Dawid Tomaszewski wiosna lato 2011 Łukasz Szeląg / kolaż lula.pl

Dawid Tomaszewski

"Vanitas Flowers" to jednocześnie spójna kontynuacja stylu projektanta, jak i gra klimatem barokowych martwych natur. Ulubione motywy Tomaszewskiego powracają: miękka dzianina, tiulowe legginsy obszywane sztrasem, pióra i jedwabne suknie o kroju "namiotowym". Kontrapunktem jest kolor, ale nie radosny i wiosenny. Amarant czy biskupi kojarzy się z surową religijnością baroku, ale jako symbol śmierci jest mniej wyświechtany niż zbliżony do niego fiolet. Projektant zastosował też wyrafinowane maski przysłaniające twarze modelek, zanim zrobiła to Sarah Burton na paryskim tygodniu mody (kolekcja miała swoją premierę w lipcu w Berlinie). Takie rozwiązanie nadaje kobiecej kolekcji element ultraestetycznej makabreski.

Może kolekcja Tomaszewskiego nie ma takiej siły rażenia jak poprzednia, jesienna, ale stanowiła wyjątkowo godny zapamiętania finał Fashion Week Poland.

Dawid Tomaszewski wiosna lato 2012

MMC wiosna lato 2012 MMC wiosna lato 2012 Łukasz Szeląg / kolaż lula.pl

MMC

15-lecie istnienia marki zobowiązuje. Szalenie efektowny pokaz urozmaiciły intensywne opady papierowego śniegu, wielkie białe balony i energetyzująca muzyka. Na szczęście sylwetki kolekcji nie zgubiły się w ferworze obchodów jubileuszu. Na 2012 arktyczną wiosnę zaproponował już dom mody Chanel, ale w polskiej branży najlepiej ujarzmili ten trend Ilona Majer i Rafał Michalak. Białe, architektoniczne formy żakietów i bluzek prezentowały energiczne modelki z powiekami pokrytymi sreberkiem do decoupage'u. Casualowego luzu nadawały wszystkiemu białe martensy.

MMC zaproponowało też przyszły hit czerwonego dywanu i wyrafinowanych sesji modowych - tkaninę naszpikowaną dużymi cekinami, mieniącymi się srebrem i opalizującą "leśną" zielenią.

Kolekcja bardzo zimowa, ale w zgodzie z trendem "pośnieżania" wiosny 2012.

Łukasz Jemioł wiosna lato 2012 Łukasz Jemioł wiosna lato 2012 Łukasz Szeląg / kolaż lula.pl

Łukasz Jemioł

Najbardziej oblegany pokaz FWP nie był może najlepszym tej edycji, ale z pewnością ma mocną pozycję w pierwszej piątce. Australijska impresja projektanta to świeże formy, pozostające trochę poza trendami na wiosnę 2012 (z wyjątkiem kolorystyki, częściowo spójnej z trendem afrykańskim). Całość jest jednak konsekwentna i efektowna. Dominowały barwy wysuszonej słońcem, pacyficznej przyrody, a publiczność zachwyciła się ceglastym odcieniem skały Ayers Rock. Pojawiły się też patchworkowe formy etno z widocznymi przeszyciami i kaskady frędzli w naturalnych barwach. Nas najbardziej zachwyciła wyrafinowana zieleń w odcieniu mchu.

Olga Szynkarczuk wiosna lato 2012 Olga Szynkarczuk wiosna lato 2012 Łukasz Szeląg / kolaż lula.pl

Olga Szynkarczuk

Twórczyni Kierpcasów przenosi się na Atlantydę. Organiczne formy inspirowane twórczością francuskiego artysty Jean Miachaela Othoniela spotykają się z futurystycznymi wizjami z literatury Lema. Niezależne od sylwetki, opływowe formy zostały stworzone z pianki i plastiku. Pojawiają się sorbetowe i neonowe kolory, niemile widziane na Fashion Weeku zdominowanym przez stonowane barwy. Całość wykończono transparentnym, plastikowym obuwiem marki Ferroni. Przezroczysty plastik to obuwniczy hit zagranicznych wybiegów, prawie nieobecny na, obutym prawie wyłącznie przez Kazar, Fashion Week Poland.

Łucja Wojtala wiosna lato 2012 Łucja Wojtala wiosna lato 2012 Łukasz Szeląg / kolaż lula.pl

Łucja Wojtala

Udany transfer z Showroomu na główny wybieg. Po nieco pańciowatych skandynawskich wzorach kolekcji zimowej, wielbicielka żakardowych dzianin znalazła świetny sposób na wiosnę 2012. Zamiast popularnych w Nowym Jorku i Londynie nadruków - etniczne sploty przędzy, zamiast muślinów - treny z cieniutkiej, transparentnej dzianiny. Lansowane na wiosnę motywy (dwie długości, asymetria, treny i baskinki) wyglądają tu inaczej niż u większości projektantów. Rewelacyjna adaptacja trendów we własnym stylu i technice! Plus buty oblekane identycznymi tkaninami - kolejna jaskółka buntu przeciw uniformizacji obuwia na FWP.

Wzornictwo z różnych kontynentów tworzy radosny etno miszmasz, a umiarkowane (dotąd?) ceny sprawiają, że z niecierpliwością oczekujemy premiery kolekcji w butiku internetowym.

Agnieszka Maciejak wiosna lato 2012 Agnieszka Maciejak wiosna lato 2012 Łukasz Szeląg / kolaż lula.pl

Agnieszka Maciejak

Królowa legginsów nadal walczy z zaszufladkowaniem. Tym razem graficzne kontrasty delikatnych i zdecydowanych tkanin pojawiają się na sukienkach, spódnicach. Oprócz charakterystycznej dla projektantki czerni pojawiło się dużo bieli i złota. Nowością jest skórzana tkanina z dużych łusek - przy złotej sukience pomysłowo wzbogacona o zielony rewers "płatków". Pokaz zwieńczył energiczny występ klubowej saksofonistki Lovely Laury.

Agnieszka Maciejak trzyma się swoich graficznych dekoracji, więc kolekcja spodoba się wszystkim jej zwolennikom i nie zachwyci wrogów jej stylu. Ale projektantka po raz kolejny udowadnia, że tworzy coś więcej niż fajne legginsy. Udowodniła też, że te ostatnie nie są zarezerwowane dla szczupłych - oklaski zebrała Wiktoria Grycan jako modelka plus size.

Agnieszka Maciejak wiosna lato 2012

Nenukko wiosna lato 2012 Nenukko wiosna lato 2012 Łukasz Szeląg / kolaż lula.pl

Nenukko

Nie zawiodła marka Nenukko. Projektanci co sezon konsekwentnie promują casualowe, uniseksowe, minimalistyczne stylizacje -  kolekcja na sezon lato/jesień 2012 jest kwintesencją tego stylu. Tym razem bez ozdobników - żadnych wzorów, mocnych barw (jak zaskakujący róż dwa lata temu). W zamian otrzymaliśmy miejskie uniformy utrzymane w gamie szarości, beżu i czerni. Do noszenia zachęcają tkaniny - dzianiny, dżersej, wariacje na temat bawełny. Liczy się przede wszystkim forma. W kolekcji znalazły się luźne bluzy, proste tuniki, ale też sukienki sprawiające wrażenie "splątanych", charakterystyczne, plamione ogrodniczki, wielofunkcyjne bluzy - tuby. Do noszenia od zaraz.

(Marikka - groszki.pl)

Blessus wiosna lato 2012 Blessus wiosna lato 2012 Łukasz Szeląg / Fashion Week Poland

Blessus

Nagroda za debiut. Marka założona w 2011 r. stworzyła jak dotąd dwie kolekcje i teraz po raz pierwszy zaprezentowała się na Fashion Week Poland. Polsko-włoski duet zainspirował się wzornictwem Indian z Arizony. Plemienne barwy to kolejny już na Fashion Weeku ukłon w stronę naturalnych odcieni gorącego, wysuszonego krajobrazu. Kolekcja "Navaho"swobodnie łączy muślin ze sztywnymi żakardami w etniczne wzory i skórą w naturalnych barwach.

Fashion Week Poland 2011: Bohoboco wiosna lato 2012,Piotr Drzał wiosna lato 2012, Agata Wojtkiewicz wiosna lato 2012 Fashion Week Poland 2011: Bohoboco wiosna lato 2012,Piotr Drzał wiosna lato 2012, Agata Wojtkiewicz wiosna lato 2012 Łukasz Szeląg / kolaż lula.pl

Bohoboco/ Piotr Drzał/Agata Wojtkiewicz

Nagroda ex aequo. Wszyscy stworzyli dobre kolekcje, ale mniej udane niż na majowej edycji Fashion Week Poland. Czyżby polskich projektantów bardziej inspirowała długa zima niż rzadkie w tym kraju przebłyski pięknej pogody?

Bohoboco porusza się w bezpiecznych barwach "no color". Oczywiście charakterystyczną szarość Bohoboco zastąpiła modna biel, a jedwabne muśliny posłużyły do zabawy długością warstw spódnic. Współpraca w ramach projektu Boho Loft pozwoliła duetowi na wykończenie sylwetek idealnie dopasowanym obuwiem.

Piotr Drzał zachwycił plastikowymi płaszczykami w kolorze wina. Jego interpretacja sport casual wypadła w tej edycji lepiej niż kolekcja Michała Szulca.

Agata Wojtkiewicz także postawiła na muśliny i blade barwy kawy z mlekiem i śmietanki. Sportowe wykończenia nadają kolekcji streetowego zacięcia, ale nie wytrzymują porównania z rewelacyjnymi skórzanymi wstawkami z kolekcji jesień 2011.

Która kolekcja 5. edycji Fashion Week Poland spodobała Wam się najbardziej?

Zobacz też:

Fashion Week dzień po dniu:

Piątek
FWP

Sobota:
2011.10.29 Lodz ul. Tymienieckiego 22/24 LSSE FashionPhilosophy Fashion Week Poland 2011 Designer Avenue N/z LUKASZ JEMIOL Fot. Lukasz Szelag/Moda Forte

Niedziela:
Dawid Tomaszewski wiosna lato 2012

Więcej o: