Niezapomniane kreacje Versace

Już za chwilę kolekcja Versace dla H&M pojawi się w sklepach. Za nami wielki pokaz nowej linii uświetniony obecnością gwiazd, a także debiut kolekcji na polskich czerwonych dywanach. Versace znów ma swoje 5 minut, dlatego postanowiliśmy przypomnieć najbardziej znane kreacje tej kontrowersyjnej włoskiej marki.
Legendarne kreacje Versace Legendarne kreacje Versace Kolaż Lula.pl

Legendarne kreacje Versace

Pamiętacie suknię-dżunglę Jennifer Lopez? A może czarną kreację spiętą agrafkami, w jakiej w latach 90. szokowała Elizabeth Hurley? Te sukienki i dużo, dużo więcej stworzyła marka Versace. Najpierw projektował dla niej Gianni, a po jego śmierci rodzinny interes przejęła (kochająca operacje plastyczne) Donatella. Zobaczcie, jakie kreacje Versace już zapisały się w historii, które suknie z celebrytek uczyniły prawdziwe gwiazdy, oraz jakie dzieła nawet za kolejnych dziesięć lat wciąż będziemy pamiętać.

Jennifer Lopez Jennifer Lopez Kolaż Lula.pl

Jennifer Lopez na rozdaniu nagród Grammy w 2000 roku

J.Lo nie była nawet nominowana do statuetki, a jednak to ona zdominowała 42. rozdanie nagród Grammy. Wszystko za sprawą sukienki: zielonej, przezroczystej, z nadrukiem w palmy i pęknięciem do (i od) pępka. Oczywiście, kreacja więcej odkrywała niż zakrywała i miała wyróżnić Lopez na tle innych, wówczas sławniejszych gwiazd. Bo Jennifer była tamtego dnia tylko piękną ozdobą u boku rapera i producenta Puff'a Diddiego, choć jej piosenki już pięły się po listach przebojów. Z perspektywy lat - nie pamiętamy, kto został najlepszym wykonawcą pop i R'n'B, nie pamiętamy też, kto poniósł porażkę. Pamiętamy tylko i wyłącznie sukienkę Jennifer Lopez. Sukienkę, która wywindowała ją do miana diwy i przyniosła sławę Donatelli Versace.

Elizabeth Hurley Elizabeth Hurley Kolaż Lula.pl

Elizabeth Hurley na premierze

Jeszcze większym "skandalem" niż sukienka Lopez, była seksowna kreacja Elizabeth Hurley. 29-letnia wówczas aktorka wystąpiła w niej u boku Hugh Granta na wielkiej premierze komedii "Cztery wesela i pogrzeb" (1994 rok). Tę "pinezkową" sukienkę uznano w 2008 roku kreacją wszech czasów. Odważna kreacja projektu Gianniego Versace zapewniła Hurley światową sławę i wysokie miejsce w rankingu najseksowniejszych.

Catherine Zeta-Jones Catherine Zeta-Jones Kolaż Lula.pl

Catherine Zeta-Jones na rozdaniu Oscarów w '99 roku

Czerwona suknia od Versace, jaką Catherine Zeta-Jones włożyła na rozdanie Oscarów w 1999 roku, uchodzi za najpiękniejszą oscarową kreację...w kolorze czerwonym.

Lady Di, księżna Diana Lady Di, księżna Diana UPPA/PHOTOSHOT/EAST NEWS/? uppa.co.uk

Lady Di w różowym kostiumie Versace

Księżna Diana, zwana też Lady Di, była jedną z największych fanek Gianniego Versace. Wiele z jego projektów wisiało w jej obszernej garderobie. Najczęściej przywołuje się ten różowy kostium, bo sprawił, że Dianę nazwano drugą Jackie Kennedy. Naszym zdaniem nie było to trafne porównanie. Warto zaznaczyć, że Diana i Gianni byli dobrymi przyjaciółmi - oboje czuli się zagubieni i wyobcowani (ona, bo nie umiała się odnaleźć na dworze królewskim; on, bo nie spełniał wzoru włoskiego macho), oboje żyli w światłach fleszy. Versace zginął tragicznie w '97 roku, Diana ledwie rok później...

Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker) Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker) Print Screen

Carrie Bradshaw w paryskim hotelu

Każdy, kto oglądał 6. sezon kultowego serialu "Seks w Wielkim Mieście", dobrze kojarzy tę wspaniałą suknię. To ją miała na sobie Carrie Bradshaw (w tej roli Sarah Jessica Parker) podczas swojej pierwszej nocy w Paryżu. Marka Versace wypuściła później wiele zbliżonych modeli, ale ten był jedyny w swoim rodzaju.

Beyonce Beyonce Versace/Facebook

Beyonce na rozdaniu nagród MTV 2009

Tą kreacją Beyonce po raz kolejny udowodniła, że jest prawdziwą diwą. Patrząc na gwiazdę na gali MTV w 2009 roku, Donatella mogła być z siebie dumna. Przy okazji - jak widać, w ciągu 3 lat wizerunek Beyonce nie uległ większej zmianie. Poza, oczywiście, fryzurą.

Penelope Cruz Penelope Cruz FACE TO FACE/REPORTER/Hill/face to face

Penelope Cruz na rozdaniu Oscarów w 2007 roku

W 2007 roku Penelope Cruz odebrała nominację do Oscara za drugoplanową rolę w filmie "Volver". Na gali wręczenia statuetek zjawiła się w różowej pierzastej kreacji Atelier Versace. Tą suknią zachwycano się jeszcze długo po ceremonii i mówi się, że przeszła do historii tzw. oscarowej mody.

Donatella Versace Donatella Versace Versace/Facebook

Donatella Versace w różu i srebrze

Oto najsławniejsza kreacja Donatelli Versace. Projektanta wystąpiła w niej pod koniec 2009 roku na Whitney Gala & Studio Party. Jest to jeden z najczęściej kopiowanych modeli sukien na świecie oraz kreacja, z jaką Donatella będzie utożsamiana już zawsze.

Lady Gaga Lady Gaga Versace/Facebook

Lady Gaga promuje vintage Versace

Podobno Lady Gaga obudziła się któregoś dnia z przeświadczeniem: "Od teraz będę nosić wyłącznie vintage Versace". Następnie zadzwoniła do Donatelli, a ta udostępniła jej archiwalne projekty brata. Teraz piosenkarka promuje markę Versace na całym świecie, a jej stylizacje codziennie komentuje się w mediach. Niestety, nie jest w pełni wierna włoskiej marce - zdradza ją na przykład z Alexandrem McQueenem.

Katy Perry Katy Perry Versace/Facebook

Katty Perry na MTV Video Music Awards 2011

Donatella współpracuje też z inną mega popularną gwiazdą USA - Katy Perry. Piosenkarka włożyła "małą pastelową" od Atelier Versace na tegoroczne MTV Video Music Awards. Stylizacja inspirowana Azją i kolorowymi żelkami sprawiła, że Katy została okrzyknięta najzabawniejszą gwiazdą imprezy. Czy takie było pierwotne zamierzenie..?

Angelina Jolie Angelina Jolie Versace/Facebook

Angelina Jolie zachwyca w kreacjach Versace

Naszym zdaniem gwiazdą, która projekty Versace nosi z największą klasą i wygląda w nich zawsze bezbłędnie jest Angelina Jolie. Przypominamy jej dwie najważniejsze suknie tego roku - zieloną z rozdania Złotych Globów i czekoladową z festiwalu Cannes. Dwa razy Versace, dwa razy nokaut.

Supermodelki lat 90' w obiektywie Petera Lindbergha dla Vogue, 1991 Supermodelki lat 90' w obiektywie Petera Lindbergha dla Vogue, 1991 Vogue.com

Supermodelki dla Gianniego Versace

Na koniec historyczne już zdjęcie, jakie niedawno przywołał "Vogue". Największe modelki lat 90.w obiektywie Petera Lindbergha pozują w skórzanych kurtkach Versace. Od lewej: Cindy Crawford, Tatjana Patitz, Helena Christensen, Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Karen Mulder i Stephanie Seymour. Wszystkie uwielbiały Gianniego, a on wielbił je. Swoją miłość do kobiecego piękna przelewał na materiał tworząc niezapomniane kreacje. Teraz hołd jego estetyce składa Donatella Versace w kolekcji Versace dla H&M - w sklepach od 17 listopada.

Więcej o: