Sukcesy polskich modelek w 2011

Przyglądamy się zawodowym ścieżkom naszych modelek w 2011 r. i sprawdzamy - kto w tym roku zyskał, a kto stracił.
Polskie modelki w 2011 r. - Polskie modelki w 2011 r. - kolaż lula.pl

Anja Rubik

Status: bez zmian

Anja Rubik nadal jest na topie, ale nie wspina się na sam szczyt. W rankingu models.com rok temu dzieliła trzecia miejsce z Pivovarovą, później zajmowała je sama, żeby pod koniec roku 2011 dzielić je z młodszą Karlie Kloss. Jak pokazuje historia rankingu, po kilku latach w pierwszej piątce awansuje się raczej do rankingu ikon, niż do pierwszego miejsca, które portal zmienia rzadko i niechętnie. Podobny los czeka zapewne także wieloletni numer 2 - Natashę Poly. Na przejęcie 1. miejsca po Larze Stone najczęściej typuje się właśnie Kloss, która na razie ma na koncie za mało ważnych kampanii.

Kampanii nie brakuje za to Anji Rubik. To właśnie reklamowanie największych domów mody (ale i największych sieciówek) było głównym zajęciem top modelki w 2011. Była również bardzo widoczna na wybiegach, ale nie dlatego żeby zrobiła tak wiele pokazów (top modelki nie muszą). Uczestniczyła w pokazach najważniejszych kolekcji albo sama wybierała sobie projektanta (Anja miała niemały udział w wylansowaniu Anthony'ego Vacarello). W Paryżu, na fashion weeku z kolekcjami wiosennymi otwierała Balmain, Elie Saab, Kanye West, Paul & Joe i wspomnianego Vacarello, zdobywcę tegorocznej nagrody ANDAM.

Kontrakty na reklamy perfum zawierały Trussardi, Fendi, Elie Saab, Chloe i Elie Saab. Tegoroczne kampanie odzieży i dodatków to m. in. Fendi, Balmain, liczne edycje kampanii H&M i Giiuseppe Zanotti. Nam najbardziej podobały się jednak edytoriale Anji - szczególnie te w Vogue i i-D. Jeśli liczyć tylko dorobek z Vogue, w 2011 Anja była 4. najważniejszą modelką na świecie, po częściej pojawiających się w biblii mody Muse, Zimmermann i Kloss.

Anja Rubik w Vogue Paris, listopad 2011Anja Rubik w Vogue Paris, listopad 2011

Anja Rubik w sesji do Vogue Nippon czerwiec 2011
Vogue Nippon czerwiec 2011

Polskie modelki w 2011 r. - Polskie modelki w 2011 r. - kolaż lula.pl

JAC

Status: rośnie, ale...

Świetny początek roku, dość leniwa druga połowa. Prestiżowa pozycja, jaką JAC zbudowała w nadzwyczaj młodym wieku, oznacza, że modelka musi być wybredna. W praktyce oznacza to, że JAC wstydzi się pokazać na innych fashion weekach niż Nowy Jork i Paryż.  Ostatnio robi tylko lukratywne kampanie - od kilku sezonów jest twarzą kosmetyków Chanel, na jesieni reprezentowała także Dior Eyewear, Valentino, Dolce & Gabbana; zobaczyliśmy ją też w pięknej kampanii Dior Cruise. Edytoriale i okładki z Moniką pojawiają się ostatnio tylko w Azji. JAC w ciągu roku przeskoczyła z 10 miejsca na models.com na 8., ale nie jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani jej ostatnimi dokonaniami. Pod koniec roku dostawała mniej propozycji otwierania pokazów, niż na początku, a i poziom edytoriali spadł. JAC wysunęła się na drugie miejsce wśród polskich modelek, ale jej praca jest ostatnio zbyt komercyjna. Czy piękna buzia sprzedająca szminki to szczyt możliwości dziewczyny, która została top modelką zanim skończyła gimnazjum?

Całe szczęście JAC jesienią zajęła się także pozowaniem w sukniach Dior Couture dla Patricka Demarchelier:

Polskie modelki w 2011 r. - Polskie modelki w 2011 r. - kolaż lula.pl

Anna Jagodzińska

Status: spada

Właściwie nie wiemy, co się dzieje z Anią Jagodzińską. W ciągu roku spadła o dwa oczka w rankingu models.com, ale to chyba nie koniec zmian. Co prawda w lato pozowała dla wszechstronnego artysty Jeffa Koonsa, ale ostatnio chce ją fotografować tylko Marcin Tyszka. Świetna okładka Viva! Moda nie zmienia faktu, że na świecie Ania dostaje coraz mniej ciekawe propozycje reklamowe i robi minimalną ilość edytoriali. Na wybiegach nie pojawia się w ogóle. Spadek popularności Ani to chyba efekt zbyt częstych przerw, tremy na pokazach i wahań wagi. Dlatego dziwi, że Ania nadal utrzymuje się na 9. miejscu na models.com. Tylko dzięki reklamom perfum? Dla nas, Ania od lat konsekwentnie marnuje swój potencjał.

Polskie modelki w 2011 r. - Polskie modelki w 2011 r. - kolaż lula.pl

Zuzanna Bijoch

Status: rośnie!

Wymienienie wszystkich pokazów, w których wzięła udział Polka na ostatnich fashion weekach byłoby bardzo czasochłonne,w więc wklejamy oficjalny kolaż agencji NEXT:

Zuza to prawdziwa rekordzistka wybiegów, a i edytoriale i kampanie przychodzą coraz częściej. Na wiosnę zobaczymy ją na zdjęciach Valentino, a jesienią reprezentowała Louis Vuitton, Proenza Schouler, Chloe i kosmetyki YSL. To był rok Zuzy Bijoch - nie tylko weszła do rankingu Top 50 models.com, ale kończy rok na jego 15. miejscu. Brawo!

Polskie modelki w 2011 r. - Polskie modelki w 2011 r. - kolaż lula.pl

Magda Frąckowiak

Status: bez zmian, ale...

Magda utknęła na 17. miejscu rankingu. Trzyma się tam mocno, ale jak wiadomo, bywało lepiej. Mamy jednak pewne nadzieje związane z modelką. Rok 2011 był dla niej bardzo udany z punktu widzenia fotografii mody. Liczne edytoriale w różnych edycjach Vogue, zwłaszcza Paris, ostatnio okładka Vogue Mexico, awangardowy edytorial topless dla Numero (fot. Ben Hasset) - lista jej sukcesów jest imponująca. Martwi nas tylko brak zleceń reklamowych. Bez znaczących kontraktów, pozycja Magdy szybko spadnie.

Polskie modelki w 2011 r. - Polskie modelki w 2011 r. - kolaż lula.pl

Kasia Struss

Status: spada

Z 14. miejsca na 17. w ciągu roku. To efekt m. in. afer o niedowagę Kasi. Jednak modelka, wróciła na wybiegi i pracuje ciężko, nieproporcjonalnie do swojego gwiazdorskiego statusu. Na jesieni reklamowała Kezo i Max & Co., do kolekcji Resort zachęcała dla Balmain i Bottega Veneta, a teraz  czekamy na pełną kampanię Moschino. Czy Kasia zaczęła kolejną dobrą passę?

Daga Ziober w Fashion Magazine, nr 38, ZIMA 2011/2012 i w Vogue Germany, styczeń 2012 Daga Ziober w Fashion Magazine, nr 38, ZIMA 2011/2012 i w Vogue Germany, styczeń 2012 kolaż lula.pl

Daga Ziober

Status: najlepszy debiut

Odkrycie Valentino, rekordzistka wybiegów, wciąż ma czas na zbudowanie portfolio fotograficznego, które na razie zawiera artystyczne magazyny, Vogue Germany i polski Fashion Magazine. Także kampania Valentino RED zapowiada, że niedługo Daga będzie widoczna na wszystkich polach aktywności w świecie mody. Zdecydowanie, 17-latka z Wrocławia to polski debiut roku. Powodzenia!

Wykaz pokazów kolekcji na wiosnę 2012:

Monika Sawicka dla Tush Magazine Monika Sawicka dla Tush Magazine fashiongonerogue.com

Monika Sawicka

Status: rośnie

Kilka edytoriali, mnóstwo pokazów i kampania jesienna Celine sprawiają, że Monika Sawicka to druga nowa gwiazda polskiego modelingu. Mimo późnego debiutu międzynarodowego, wróżymy jej szybkie osiągnięcie znaczącej pozycji.

Polskie modelki w 2011 r. - Polskie modelki w 2011 r. - kolaż lula.pl

Karolina Wąż

Status: rośnie

Kolejna nowa twarz. Znana głównie z wybiegu, ale zdjęcie w zimowej kampanii H&M i kilka lookbooków niewybiegowych kolekcji (ostatnio Thakoon Addition) zwiastuje Karolinie udany przyszły rok.

Polskie modelki w 2011 r. - Polskie modelki w 2011 r. - kolaż lula.pl

Emilia Nawarecka

Status: rośnie

Na wybiegach w Paryżu i Mediolanie, na zdjęciach głównie w Polskich magazynach. Ale w 2011, 17-latka dostała kluczowe dla swojej kariery zlecenie. Jesienna kampania Celine z Moniką Sawicką sprawiła, że Emilia to jedna z bardziej obiecujących polskich nowych twarzy.

Polskie modelki w 2011 r. - Polskie modelki w 2011 r. - kolaż lula.pl

Maja Salamon

Status: szybko rośnie

Prawie debiutantka, ale już (w kolejności chronologicznej): pojawiła się w edytorialu portalu Fashion Gone Rogue, poszła w pokazie Balenciagi jako exclusive, wystąpiła w Vogue UK w sesji inaugurującej najlepsze debiutantki. Ekspresowa kariera? Przekonamy się w przyszłym roku.

Która polska modelka jest waszą ulubioną? Czyjej karierze kibicujecie, a kto Waszym zdaniem nie rokuje?

Więcej o: