Daphne Guinness wieszczyła kres haute couture, ze względu na niedobór wykwalifikowanych krawców i masową produkcję w Chinach. Jednak ostatnio marki wysokiego krawiectwa (np. Armani Prive) przynoszą zyski, głównie za sprawą pozaeuropejskich klientów (USA, a przed wszystkim Azja).
Czy naprawdę wysokie krawiectwo chyli się ku upadkowi? Oceńcie sami. Prezentujemy Wam wyjątkowo udane kreacje mijającego roku.
Kolekcja Elie Saab to przede wszystkim jasne kolory, wszelki odcienie bieli, kremu i ecru. Sukniom splendoru dodają misterne hafty i pracowicie naszywane koraliki. Libański projektant słynie ze stylu glamour, bardzo wypracowanego, ale nie nachalnego.
Elie Saab haute couture 2011
Elie Saab haute couture 2011
Armani Privé zaintrygowało publiczność reinterpretacją japońskich motywów. Jednak w edytorialach najczęściej pojawiały się suknia i gorset z pomarańczowych, opalizujących blaszek.
Armani Privé haute couture 2011
Suknie Georges Hobeika zachwycały podczas finału "Top Model 2". Tu prezentujemy żakiet ze spódnicą, zdobiony charakterystycznymi dla kolekcji marszczeniami i aplikacjami z dużych koralików o różnych formach.
Muślinowe płaszcze i bazowe dla mody barwy - biel, czerń i karmin - stanowiły podstawę kolekcji Giambattista Valli. Te kreacje to kwintesencja kobiecości, mimo pewnej oszczędności w ozdobnikach.
Giambattista Valli haute couture 2011
Iris Van Herpen wzbogaciła nasz ranking o trochę futuryzmu. Gąszcz plastikowych blaszek czy kołnierz pleciony z drutu to z pewnością nie najwygodniejsze elementy ubioru, ale za to wybitnie efektowne. Choćby jej projekty miała nosić tylko Lady Gaga i modelki w edytorialach, kochamy pomysły Iris!
Iris Van Herpen haute couture 2011
Iris Van Herpen haute couture 2011
Delikatne, eteryczne modelki przemierzające wybieg w strojach jak z garderoby (bardzo wysokobudżetowego) filmu fantasy - to właśnie Valentino. Najbardziej urzekł nas sztywno spływający biały płaszcz z warkoczowym detalem, ale złote płaszczyki z delikatnych żakardowych tkanin też nie pozwalają o sobie zapomnieć.
Valentino haute couture 2011
Stephane Rolland wybrał zabawy z formą. Surowa w formie kamizelka (gorset?) przypominający szkielet awangardowego żakietu towarzyszy tu zwiewnej białej spódnicy maksi. Z przodu góra wygląda jak owinięty kawał sztywnej tkaniny, ale perfekcyjny tyl burzy to wrażenie. Idealna kompozycja, oparta na diagonalnych liniach - to z pewnością jedna z najlepiej skrojonych sztuk odzieży 2011 roku.
Stephane Rolland haute couture 2011
Ta niesamowita fałda! Proste i spektakularne.
Jantaminiau haute couture 2011
kreacja z teledysku Lady Gagi. Nie dziwi nas, że piosenkarka promuje zdolnego Holendra. Jego, częściowo uszyta z korka, kolekcja "Nature Extends" przypomina nam organiczne poszukiwania śp. Lee "Alexandra" McQueena.
Daga Ziober w misternej kreacji w kolorze głębokiej, jesiennej czerwieni, czyli Zuhair Murad haute couture 2011. Błyszczy się mocno, ale z dużą klasą, dzięki idealnej formie gorsetu i sprytnie wkomponowanej transparentnej tkaninie spódnicy.
U Givenchy nietypowy sposób prezentacji i typowe dla gatunku kompozycje pełne przezroczystości, koronek i aplikacji. Jednak w kolekcji Givenchy nie ma nic banalnego, tylko piękno i delikatność. Po prostu chce się na to patrzyć.
Givenchy haute couture 2011
Atelier Versace to co prawda nie haute couture, ale koncepcja jest podobna - ręczne wykonanie z najdroższych tkanin. W przeciwieństwie do regularnych kolekcji domu mody, projekt Atelier na ogół zachwycają każdego wielbiciela mody. Skórzana "koronka" ecru to chyba najlepszy pomysł, jaki Donatella Versace miała w życiu.
Atelier Versace jesień/zima 2011
Dalekowschodnie inspiracje kolekcji zaowocowały też niesamowitą minisukienką - prawdziwym hitem edytoriali.
Która kolekcja haute couture podoba Wam się najbardziej?