Marca Jacobsa wychowała babcia. Projektant wielokrotnie podkreślał, że staruszka miała na niego ogromny wpływ. Jednak podejrzewamy, że jego drogę artystyczną bardziej ukształtowała solidna edukacja. Jacobs kończył liceum plastyczne, a później dostał się do superprestiżowego Parsons School of Design.
To jednak nie koniec roli babci w tej historii. Kolekcją dyplomową Marca była seria swetrów w stylu op-art, wydzierganych właśnie przez panią Jacobs. Dzięki niej, młody projektant został obwołany studentem roku.
W 1987 Marc Jacobs został najmłodszym projektantem nagrodzonym przez CFDA nagrodą im. Perry'ego Ellisa dla Nowego Talentu w Modzie. Otrzymał ją w zaledwie rok po prezentacji pierwszej kolekcji marki Marc Jacobs.
Mało kto pamięta, ale między 1987 a 1993 r. Marc Jacobs i jego biznesowy partner Robert Duffy pracowali dla sportowej marki Perry Ellis. Do współpracy zatrudnili... Toma Forda, wówczas mało znanego projektanta.
Na zdj.: Tom Ford współcześnie.
W '93 Jacobs i Duffy wycieli z pracy, i to z hukiem. Grunge'owa kolekcja dla Parry Ellis była wielkim sukcesem artystycznym, ale... nikt nie chciał jej kupować!
Na zdj.: Marc Jacobs w 2001 r., przed dietą.
Wielki powrót swojej marki Jacobs zawdzięcza znajomym modelkom. w 1994 r. Naomi Campbell i Linda Evengelista zgodziły się wystąpić w jego pokazie za darmo.
Na zdj.: Marc Jacobs podczas balu przebierańców w 2003 r. Uroczy z niego miś polarny.
Tańsza marka Marc by Marc Jacobs miała swoją premierę w 2001 r. i zrewolucjonizowała rynek mody. To jedna z najbardziej popularnych tańszych podmarek w świecie mody, zwłaszcza po zamknięciu D&G. To jedyna z nich, która zdecydowała się na kontrowersyjny eksperyment - sprzedawanie dodatków w cenie cebuli. Chodzi o słynny sklepik z produktami "Marc by Marc Jacobs dla ludu", który święcił triumfy dwa lata temu na nowojorskiej Bleecker Street. Eksperyment dobiegł końca, ale nadal prawie każdy może sobie pozwolić na breloczek albo etui na telefon z metką mistrza.
Na zdj.: słomiany kapelusz za 2 dolary, sklep Marc by Marc Jacobs na Bleecker Street.
Obecnie w paryskim muzeum Musée des Art Décoratifs, można oglądać wystawę poświęconą dwóm filarom domu mody Louis Vuitton - założycielowi i Jacobsowi właśnie. W ciągu 15 lat współpracy z francuską marką Jacobs dokonał niemożliwego - z potentata toreb i bagażu zrobił domu mody z prawdziwego zdarzenia. Między 1997 a 2007 rokiem udało mu się zwiększyć roczne przychody o 400%! Źródłem jego sukcesu, poza talentem do projektowania, był pomysł na współpracę z uznanymi artystami z innych dziedzin - Stevenem Sprouse, Julie Verhoeven, Takashi Murakami czy Yayoi Kusamą.
Na koniec coś z kategorii plotek. Potwierdziły się pogłoski jakoby nowym chłopakiem projektanta był Brazylijczyk Harry Louis, wcześniej związany z branżą pornograficzną. 24-latek ogłosił na Twitterze swoją radość z powodu urodzin ukochanego. Panowie spędzili Wielkanoc w Rio de Janeiro i tam też obchodzą ten wyjątkowy dzień. Wszystkiego najlepszego, Marc!
Marc Jacobs i Harry Louis