Manifest redaktorów Vogue - czy naprawdę zaczyna się era zdrowych modelek 16+?

?The Health Initiative? opublikowany w czerwcowym numerze Vogue UK ma na stałe zmienić zasady działania 19 edycji.
Vogue UK czerwiec 2012 Vogue UK czerwiec 2012 kolaż lula.pl

Manifest Vogue

Manifest ukazuje się w Vogue UK, ale podpisali go redaktorzy wszystkich edycji, w tym dwie najbardziej wpływowe osoby: Anna Wintour i Emanuelle Alt.

"Vogue uważa, że zdrowie to piękno. Redaktorzy Vogue'a z całego świata chcą, żeby ich magazyny odzwierciedlały ich troskę o zdrowie pozujących dla Vogue'a modelek i o dobre samopoczucie czytelników." - wypowiedział się prezes Conde Nast, Jonathan Newhouse.

Poznaj 6 słusznych, ale niedoprecyzowanych zasad, które mają obowiązywać w międzynarodowych redakcjach Vogue'a od lata 2012.

modelki na backstage modelki na backstage kolaż lula.pl

Manifest Vogue

"1.Nie będziemy świadomie współpracować z modelkami poniżej 16 roku życia oraz z tymi, które budzą podejrzenia zaburzeń żywienia. Będziemy pracować z modelkami, które naszym zdaniem są zdrowe i promują zdrowy obraz ciała."

Na zdj. backstage pokazu Anthony Vaccarello, j/z 2012.

Valerija Sestic Valerija Sestic kolaż lula.pl

Manifest Vogue

"2.Prosimy agentów, żeby nie przysyłali do nas świadomie modelek poniżej 16 r.ż. Prosimy o sprawdzanie dowodu tożsamości w czasie castingów do: sesji, pokazów i kampanii."

Na zdj. Valerija Sestic, 15-letnia modelka Women Management w czasie pokazów na wiosnę 2012 w Nowym Jorku. Agencja zataiła wiek debiutantki, a demaskacja wywołała skandal na New York Fashion Week. Nie przeszkodziło to Sestic podbić Mediolanu.

modelki na backstage modelki na backstage kolaż lula.pl

Manifest Vogue

"3.Pomożemy zorganizować programy mentorskie, dzięki którym starsze modelki będą mogły udzielać wsparcia i porad młodszym dziewczynom. Pomożemy też w promowaniu świadomości w biznesie modowym, tak jak czyni to Prozdrowotna Inicjatywa Council of Fashion Designer of America."

Na zdjęciu dwie potencjalne mentorki za kulisami pokazu Pucci j/z 2012: Anja Rubik i Magda Frąckowiak.

modelki na backstage modelki na backstage kolaż lula.pl

Manifest Vogue

"4.Będziemy zachęcać producentów pokazów do stworzenia zdrowych warunków pracy na backstage'u, w tym zapewnienia zdrowego cateringu i respektowania intymności. Będziemy też zachęcać agentów o nie zmuszania modelek do pracy do późnych godzin nocnych."

Na zdj. backstage pokazu Pucci j/z 2012.

modelki na backstage modelki na backstage kolaż lula.pl

Manifest Vogue

"5. Zachęcamy projektantów do rozważenia konsekwencji produkcji sampli kolekcji w nierealistycznie małych rozmiarach. Z tego powodu ilość kobiet, które mogą prezentować ich ubrania na zdjęciach jest bardzo ograniczona, co zachęca do zatrudniania ekstremalnie chudych modelek.

6. Będziemy ambasadorami przekazu o zdrowym obrazie ciała."

Na zdj. backstage pokazu Balmain j/z 2012

Kasia Struss i Anja Rubik Kasia Struss i Anja Rubik kolaż lula.pl

Manifest Vogue

To tyle. W manifeście Vogue'a brakuje konkretów, a kilka kluczowych słów ("świadomie", "budzą podejrzenia") daje duże pole do odstępstw od reguł. Nie przewidziano żadnych badań medycznych, które weryfikowałyby stan zdrowia modelek. Histeria wokół zaburzeń żywienia w świecie mody rozpętała się po głośnych przypadkach śmierci z niedożywienia. Kilka lat temu, w odstępie kilku miesięcy, zmarły siostry Luisel i Eliana Ramos, a w 2010 zagłodziła się na śmierć twarz kampanii przeciw anoreksji, francuska fotomodelka Izabelle Caro.

Dziś większość modelek utrzymuje, że ich szczupła sylwetka jest wynikiem zdrowego trybu życia. Podają trudny do obalenia argument, że wycieńczająca praca modelki nie byłaby możliwa, gdyby ich organizm nie był zdrowy i silny. Rzeczywiście, top modelki nie wyglądają jak zabiedzone anorektyczki z cienką skórą i zapadniętymi oczami.

Nie znaczy to, że warunki w biznesie są idealne. Początkujące modelki to nastolatki wyjeżdżające do innego kraju albo na inny kontynent, oddzielone od rodziny, pracujące ciężko i w nienormowanych godzinach. Jeśli piękne słówka Vogue wpłyną na poprawę tej sytuacji, to znaczy że manifest odniósł sukces.

na zdj. najszczuplejsze polskie top modelki - Kasia Struss i Anja Rubik.

Więcej o: