Okładki Naomi Campbell - jak zmieniała się diwa modelingu?

W tym tygodniu supermodelka skończyła 42 lata, ale nie jest nawet bliska emerytury. Od debiutu w 1986 roku, poprzez dekadę supermodelek, aż do dzisiejszej pozycji na rynku - zobacz, jak zmieniała się boska Naomi.

1987 r.

Najstarszą znaną okładką modelki jest Taxi z maja 1987. Podobno młodziutka Naomi zaczęła od Elle UK, ale numer przepadł bezpowrotnie, a okładki próżno szukać w sieci. Taxi ukazało się tuż przed siedemnastymi urodzinami debiutantki. 16-latka wygląda bardzo niewinnie, wręcz dziecięco, co dodatkowo zostało podkreślone wyjątkowo delikatnym makijażem i surową fryzurą. To minimalistyczny portret dziecka, które wkrótce miało się stać najseksowniejszą kobietą świata i wielbicielką hucznych imprez.

Tak naprawdę jej błyskotliwa kariera rozpoczęła się w 1986 roku, kiedy Beth Boldt z agencji modelek Synchro wypatrzyła ją na Covent Garden. Naomi uczyła się wtedy w szkole baletowej i chciała iść w ślady matki, tancerki jamajskiego pochodzenia. Campbell poznała też najsłynniejszego obywatela Jamajki ? jako 7-latka wystąpiła w teledysku Boba Marleya. My nie potrafimy jej wypatrzyć ? chcecie spróbować?

1987 r.

17-letnia Naomi zamknęła pierwszy ważny rok kariery okładką Vogue UK (grudzień 1987). Dziś zauważamy przede wszystkim osobliwy komplet od Chanel, ale w latach 80. najważniejszy był tu aspekt rasowy. Pierwszą czarnoskórą modelką na okładce Vogue UK (i Vogue w ogóle) była Donyale Luna w 1966, która później wkręciła się w nowojorską bohemę, a na koniec w twarde narkotyki. Po portrecie Luny, brytyjska edycja nie zaproponowała sesji okładkowej żadnej czarnej dziewczynie przez ponad 20 lat. Roześmiana Naomi przełamała tę passę.

1988 r.

Najważniejszym krokiem w początkach kariery była jednak historyczna okładka Vogue Paris w sierpniu 1988. 18-latka została pierwszą czarną dziewczyną na okładce francuskiej edycji i zapoczątkowała rewolucję. Trochę trudniej poszło z modelingiem wybiegowym ? projektanci upierali się przy białych modelkach. Campbell opowiadała później, że Christy Turlington i Linda Evangelista groziły Dolce & Gabbana, że jeśli ich czarna przyjaciółka nie pójdzie w pokazie, to one również zrezygnują.

Zwrócicie uwagę, że w '88 Naomi traci już dziecięce rysy i wygląda znacznie bardziej kobieco. Specyficzna stylizacja i wyraźniejszy makijaż optycznie dodały jej kilka lat.

1991 r.

20-letnia Naomi eksperymentuje z wizerunkiem. Ścina włosy i pozuje topless na kolejnej okładce Vogue Paris. Sesja w klimacie plemion afrykańskich jest prowokacyjna. Naomi wygląda jak "dzikus" prezentowany wbrew swojej woli na Wystawie Światowej w Paryżu końca XIX w.

1994 r.

Okładka Harper's Bazar z 1994 r. Campbell ma 24 lata i ogromny urok. Naturalna okładka amerykańskiego magazynu to tylko fasada ? w tym czasie modelka jest już znana z trudnego charakteru i humorów. W ?93 straciła kontrakt z agencją Elite. Były pracodawca określił top modelkę jako "źle wychowaną, nieprzewidywalną manipulantkę". Campbell bardzo wcześnie złapała nawyt do rzucania telefonami w głowę rozmówcy. W tym samym czasie próbuje swoich sił jako wokalistka i próbuje kokainy.

1996 r.

Ani wybuchowy temperament, ani upływ czasu nie stopują kariery Naomi. 26-latka nadal trafia na prestiżowe okładki. Tu: czerwcowy numer Vogue UK 1996.

1999 r.

Naomi była świadoma swojej świetnej figury i bardzo chętnie pozowała do aktów. Kilka razy pojawiła się na okładce Playboya. Najsłynniejsza to zdjęcia Davida LaChapelle z grudnia 1999.

2001 r.

Naomi przekroczyła 30-stkę, ale nadal prezentuje się znakomicie. Na okładce październikowego Vogue UK supermodelka pozuje z wielkim gwiazdorem przełomu wieku ? Puffem Diddy.

2003 r.

W nowej dekadzie świat mody trochę zapomina o Naomi, ale bardziej alternatywne magazyny wciąż czczą ją jak ikonę. W 2003 r. pojawiła się na dwóch okładkach i-D.

2006 r.

36-letnia Naomi zostaje gwiazdą Vogue Brasil. Magazyn poświęca jej aż 56 (!) stron i zaprasza na sesję na bezkresne plantacje stanu Alagoas.

2008 r.

Naomi trafia na okładkę Vogue Italia, oczywiście w obiektywie Stevena Meisela. Nam bardziej podoba się oryginalna okładka i-D z tego roku - Naomi obejmująca bujną fryzurą Stefano Pilati, ówczesnego dyrektora kreatywnego YSL.

2009 r.

Naomi ponownie pozuje dla legendarnego artysty Davida LaChapelle. Na okładce magazynu ?Flaunt? przypomina orientalną boginię.

2010-2011 r.

Naomi przekracza 40-stkę, ale nadal pracuje z oddaniem. Potrafi być wyrafinowana (na okładce Interview), seksowna (GQ) i zabawna (POP). Jak zawsze trzyma klasę, a jej kariera nabiera ponownego rozpędu.

2012 r.

Wielki powrót Naomi. Na wiosnę pojawiła się w kampaniach Roberto Cavalli i Pinko. Jej ostatnia okładka to francuski ekskluzywny magazyn Antidota- letni numer został poświęcony ikonom mody.

Jak uważacie, czy Naomi zmieniała się korzystnie? My podejrzewamy pewne interwencje chirurga, szczególnie w okolicy nosa, ale trzeba przyznać, że trzyma się świetnie!

Więcej o: