Poznaj "zwykłych ludzi" z nowej kampanii Lanvin - zwiastują przełom w modzie?

Czy Alber Elbaz zapoczątkuje kolejny przełom w modzie? Jesienna kampania Lanvin jest zaskakująca  - zamiast modelek występują anonimowi ludzie w różnym wieku. Część z nich udało się zidentyfikować.

Zmiany, zmiany

Jesteśmy przyzwyczajeni do widoku 50- czy 60-latek w kreacjach topowych projektantów ? najbardziej znane stylistki i redaktorki mody mieszczą się w tej grupie wiekowej. Nikogo też nie dziwią edytoriale z Carmen Dell'Orefice, najpiękniejszą 80-latką na świecie i najdłużej pracującą modelką. Jednak w to lato sędziwe piękności zostały zaproszone do kampanii reklamowych. Najpierw American Apparel zaprosiło do współpracy 60-letnią mieszkankę Nowego Jorku Jacky O'Shaughnessy, a teraz Lanvin zaprezentowało kampanię, której dewizą jest różnorodność.

"Patrzę jak współczesne kobiety cenzurują swój wiek - nikomu już nie wolno się starzeć, nikomu nie wolno mieć zmarszczek czy niedoskonałości.  Pomyślałem sobie: zmieńmy to, pokażmy, że moda może świetnie pasować  i 81-latce i siedemnastolatce. Tak jak Tziporah, która nie nosi rozmiaru 36 i wygląda przepięknie." - opowiadał o koncepcji kampanii Alber Elbaz.

Tziporah Salamon

62-letnia stylistka, doradca wizerunku i... artystka performerka to jedna z osobowości Nowego Jorku. Była zachwycona propozycją pozowania, bo jako młoda dziewczyna uważała, że nie jest wystarczająco piękna, żeby pozować do zdjęć. Nie dajcie się jednak zwieść, Tziporah jest całkiem oswojona z obiektywem. Jej zdjęcia regularnie trafiają na najważniejszego bloga o modzie dla dojrzałych - Advanced Style. To właśnie na blogu prowadzonym przez Ariego Cohena kobietę wypatrzył castingowiec Lanvin, Zan Ludlum.

Jacquie "Tajah" Murdock

Z Advanced Style pochodzi też smukła 82-latka Jacquie Murdock. Jej historia jest wzruszająca, bo jako nastolatka marzyła tylko o tym, żeby podbić Paryż. Jak sama mówi, jej kariera w modelingu nie rozwinęła się z powodu ówczesnych uprzedzeń rasowych. Dziewczyna z Harlemu udało się dotrzeć na scenę znanej Sali koncertowej Apollo, ale jej wielkie marzenie o modelingu spełniło się dopiero w 9. dekadzie życia.

Rachel Trachtenburg

W pięknej sukience z baskinką i "łapkami" pozuje Rachel Trachtenburg, prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna osoba z gwiazd kampanii Lanvin. Rachel od małego śpiewała w rodzinnym zespole Trachtenburg Family Slideshow Players, angażowała się w inne projekty muzyczne, udziela się jako aktywistka, ma własny program telewizyjny, a ostatnio także kontrakt z Elite New York. A, nie zapominajmy, 18-latka pracuje także jako aktorka.

Mari Malek

Mari także próbuje swoich sił jako modelek, ale przede wszystkim występuje jako DJ Stiletto. Na Twitterze chwali się, że jest pierwszą didżejką z Południowego Sudanu.

Stella Rose

Stella Rose to pseudonim sceniczny blogerki pochodzącej z Seattle. Określa się jak "kobieta- drag queen". Dzięki jej blogowi wiemy, że Elbaz osobiście nadzorował powstawanie kampanii i dopracowywał stylizacje na miejscu.

Panowie

Wciąż nie wiadomo kim są panowie pozujący w kampanii.


"Dobra moda wygląda świetnie nie tylko na modelkach, wygląda dobrze na ludziach w różnym wieku, o różnych typach sylwetki -
przekonuje Alber Elbaz. Nie sądziliśmy, że kampania będzie tak głośna, po prostu to zrobiliśmy, pomyśleliśmy, żeby spróbować pracować z prawdziwymi ludźmi. Zróbmy casting na ulicy, pracujmy z kobietami i mężczyznami w różnym wieku i zobaczmy, co z tego wyjdzie".

Jak uważacie czy Elbaz może być zadowolony z efektów? Czy świat mody zmierza w stronę demokratyzacji?

Więcej o: