Fokus na gotyk: wielki powrót trendu

Gotyk to jeden z głównych trendów w modzie XXI wieku. Powraca średnio co dwa lata. Zobacz, jak nosić go w tym sezonie, żeby nie wyglądać ?sooooo 2009?.

Czerwień/bordo

Najważniejszą innowacją 2012 jest wprowadzenie poważnej konkurencji dla czerni. W sezonie jesiennym modne będą wszelkie odcienie czerwieni, ale do stylu gotyckiego najlepiej pasuje bordo i kolor wina. To jasny sygnał, że współczesny gotyk jest inspirowany ekspansją wampirów w popkulturze. Odcień aksamitu w sezonie j/z 2012 przypomina w końcu zawartość probówek w laboratorium...

Wampiryczne odcienie czerwieni oglądaliśmy na pokazach Niny Ricci, McQ i Gucci.

Czerwień/bordo

Subtelniejsze odcienie pojawiły się za to u Lanvin (w środku) i Givenchy.

Koronki

Klasyka gotyckiego trendu ? moda wiktoriańska. Wygląd wdowy AD 1890 jest jak najbardziej pożądany. Na dzień sprawdzi się w postaci koronkowych koszul (takie proponuje nawet Zara), a na wieczór proponujemy suknię maxi. Suknia wieczorowa powinna być czarna, dekorowana koronką i uszyta z delikatnego materiału, np. jedwabnego szyfonu.

Koronki

Mroczne koronki to motyw mocno reprezentowany w kolekcjach projektantów. Zwróćcie uwagę na suknie Pucci, Valentino, Marchesa.

Przezroczystości

Koronki same w sobie są transparentne, ale projektanci idą o krok dalej i w tym sezonie kojarzą gotyk z odważnym odsłanianiem ciała. Tkaniny nie pozostawiają wiele dla wyobraźni ? współczesna wampirzyca musi być odważna i sexy.

Przezroczystości

Inspiracji szukajcie na wybiegu u Pucci, Gucci i Prabala Gurunga.

Skóra w wersji eleganckiej

Powoli kończy się szał na skórę zdobioną kontrastowymi ćwiekami. Takie ozdoby pojawiły się u Versace ale w dyskretnej czerni i mniejszych rozmiarach. Jesienią skóra staje się cieńsza, bardziej elegancka. Przybiera bardziej kobiecą, otulającą sylwetkę formę. Mile widziane są wszelkie zdobienia - aplikacje, hafty, ażury.

Marchesa_Ready to wear  fall winter 2012_New-York_fashion week february 2012  PHOTO: EAST NEWS / ZEPPELIN

Skóra w wersji eleganckiej

Inspiracji szukajcie prze wszystkim u Valentino (w środku), a wersji sexy - u Versace.

Krzyże

Kontrowersyjny motyw, który dawno już opanował street fashion. Jak dotąd występował w wersji electro, nawiązując do okładek albumów zespołu Justice. Geometryczne, pozbawione ozdób krzyże ustępują teraz inspiracjom gotykiem historycznym. Surowa religijność średniowiecza kojarzy się przede wszystkim z krzyżami bogato zdobionymi, inkrustowanymi. Takie motywy dekoracyjne zdominowały jesienną kolekcję Versace.

Postawicie w tym sezonie na gotyk?

Więcej o: