Powrót do epoki baroku - jesienne kurtki 2012

Tej jesieni światowi projektanci przenoszą nas na francuski dwór w okresie panowania Ludwika XIV. Wzory i materiały, z których wykonane są kurtki przypominają dworskie szaty i nawiązują do mody epoki baroku.
kurtki jesień-zima 2012 kurtki jesień-zima 2012 MONDADORI PHOTO/ Louis Vuitton

Louis Vuitton

Podczas pokazu jesiennej kolekcji w Paryżu, znana na całym świecie z produkcji charakterystycznych skórzanych torebek marka Louis Vuitton zaprezentowała krótki płaszczyk we wzory przypominające ścienne ornamenty. Niebiesko-białe wzory przywodzą na myśl wnętrza komnat pałacu w Wersalu lub obicia eleganckich barokowych mebli.

kurtki jesień zima 2012 kurtki jesień zima 2012 MONDADORI PHOTO/ Marc Jacobs

Marc Jacobs

Podobną stylizację wybrał Marc Jacobs. Na wybiegu w Nowym Jorku pojawiła się szara, dwurzędowa kurtka w geometryczne żółto-fioletowe wzory zbliżone do rozety.

kurtki jesień-zima 2012 kurtki jesień-zima 2012 MONDADORI PHOTO/ Alexander McQueen

Alexander McQueen

W okresie panowania Ludwików, zarówno w stylu barokowym jak i następującym po nim rokoko, często pojawiały się motywy kwiatowe i roślinne. W jesiennej kolekcji marki Alexander McQueen, zaprezentowanej w Londynie, znajdziemy purpurowy płaszczyk w liście klonowe.

kurtki jesień-zima 2012 kurtki jesień-zima 2012 MONDADORI PHOTO/ Emporio Armani

Emporio Armani

Emporio Armani wybrał satynowy materiał oraz delikatne motywy kwiatowe. Czarna kurteczka z fioletowym połyskiem sprawi, że nawet w jesienną pluchę będziesz czuła się równie elegancko jak Maria Antonina.

kurtki jesień-zima 2012 kurtki jesień-zima 2012 MONDADORI PHOTO/ Oscar de la Renta

Oscar de la Renta

W okresie panowania Króla Słońce ceniono sobie koronki pochodzące głównie z włoskich manufaktur we Flandrii i Wenecji. Kosztowne, ozdobne ornamenty używano zarówno w elementach mody damskiej, jak i męskiej. Kurtkę z motywem koronkowym znajdziemy w kolekcji Oscara de la Renty.

Kurtki jesień-zima 2012 Kurtki jesień-zima 2012 MONDADORI PHOTO/ Jason Wu

Jason Wu

Styl barokowy charakteryzowała elegancja i przepych. Tkaniny przetykano złotymi elementami sprowadzanymi z Mediolanu. Podczas nowojorskiego tygodnia mody, złote hafty pojawiły się projekcie kurtki Jasona Wu.

Kurtki jesień-zima 2012 Kurtki jesień-zima 2012 MONDADORI PHOTO/ Dolce&Gabbana

Dolce&Gabbana

Kurtka Dolce&Gabbana również zawiera złote ornamenty. Krótkie ponczo włoskiego domu mody idealnie pasuje na specjalne okazje oraz cieplejsze jesienne dni.

Więcej o: