Karl Lagerfeld - droga na szczyt

W świecie mody zwany żartobliwie Kaiserem. Artysta, człowiek renesansu. Projektant, fotograf, reżyser. Dzisiaj świętuje swoje urodziny. Przeczytaj, jak wyglądała jego droga na szczyt.
Karl Lagerfeld Karl Lagerfeld east news

Karl Lagerfeld

10 września 1933, a może 38? Tego chyba nigdy się nie dowiemy! Co do daty urodzin projektanta krąży wiele plotek a on uwielbia je podsycać. Najbardziej prawdopodobna wersja jest taka, że Lagerfeld urodził się w 1933 roku w Hamburgu. Odnalezienie kolegów z ławki oraz odkopanie aktu chrztu, ma potwierdzać tę wersję. Sam Lagerfeld utrzymuje jednak, że żadna z tych dat nie jest prawdziwa.

Karl Lagerfeld Karl Lagerfeld East News

Karl Lagerfeld

Również pochodzenie jego ojca nie jest dokładnie znane. Projektant bowiem twierdzi, że ojciec z pochodzenia był Szwedem, który sprowadził do Niemiec mleko skondensowane. Natomiast wszelkie fakty wskazują na to, iż pochodził on z Władywostoku w Rosji.

Zmianie uległa również pisownia nazwiska designera, który oryginalnie nazywał się Lagerfeldt. Pozbył się "t", aby brzmiało ono bardziej komercyjnie - przyznał się w jednym z wywiadów.

Karl Lagerfeld Karl Lagerfeld east news

Karl Lagerfeld

W wieku 14 lat wyemigrował do Paryża, gdzie pracował jako kostiumograf. Był twórcą kostiumów między innymi dla mediolańskiej La Scali oraz wiedeńskiego Burgtheater.

W 1955 roku wziął udział w prestiżowym konkursie, gdzie jego projekt, był to płaszcz, zajął wysokie, drugie miejsce. Pokonany został przez innego, genialnego projektanta, z którym podczas konkursu bardzo się zaprzyjaźnił, Yves Saint Laurent.

Jego projekt wyprodukowany została przez paryski dom Pierre Balmain, gdzie od razu zaproponowano mu posadę asystenta. Po trzech latach przeniósł się jednak do Jean Patou, gdzie zajmował się kolekcjami haute couture.

Karl Lagerfeld Karl Lagerfeld east news

Karl Lagerfeld

We wczesnych latach 60. Lagerfeld postawił na pracę niezależnego projektanta i rozpoczął współpracę z takimi markami jak: Mario Valentino, Repetto, Tiziani, Chloé i Curiel.

W międzyczasie przeniósł się do Mediaolanu, aby studiować historię sztuki. Jednocześnie podjął współpracę z domem mody Fendi, gdzie odpowiedzialny był za damską linię, akcesoria oraz zaprojektował przepiękną oversizeową kolekcję futer. Lagerfeld jest również autorem współczesnego logo marki.

Jednak przełomem w karierze niepokornego Niemca była czarno- biała kolekcja DECO stworzona dla paryskiego Chloe. To otworzyło mu drogę na sam szczyt.

Karl Lagerfeld Karl Lagerfeld east news

Karl Lagerfeld

W 1983 roku związał się z marką Chanel, gdzie został mianowany dyrektorem artystycznym. Nowa rola w Chanel nie przeszkodziła mu jednak kontynuować dalszej współpracy z włoskim Fendi, gdzie do dzisiaj odpowiedzialny jest za damską linię.

W 1984 roku zapragnął jednak stworzyć linię sygnowaną jego nazwiskiem - Karl Lagerfeld, która w późniejszym okresie odsprzedana została marce Tommy Hilfiger.

Na początku lat 90. powrócił również do domu mody Chloe, gdzie przez 5 lat projektował ultra kobiece sukienki oraz charakterystyczne w formie płaszcze, a jego talent wychwalany był przez krytyków mody.

Karl Lagerfeld Karl Lagerfeld east news

Karl Lagerfeld

Ale Karl Lagerfled to nie tylko projektant, to również fantastyczny fotograf  i reżyser. Uwielbia malować i czytać książki. Do tego stopnia, iż sam jest właścicielem paryskiej księgarni, w której kupić możemy pozycje wyselekcjonowane osobiście przez Kaisera.

Lagerfeld to również wielki fan muzyki. Ma w swojej kolekcji ponad 100 Ipodów. Uwielbia również samochody, szczególnie Hummery. Pomimo, iż nie posiada prawa jazdy, w jego garażu znajdziemy ich aż trzy. A jego ostatni szaleństwem, któremu oddał się bez reszty jest mała, biała kotka Choupette, która swoją popularnością wręcz dogania właściciela.

Więcej o: