Ku zaskoczeniu wszystkich w lutym tego roku Raf Simons, po siedmiu latach współpracy, pożegnał się ze stanowiskiem dyrektora kreatywnego Jil Sander. Ale to nie koniec niespodzianek! Simons bowiem objął schedę po upadłym Galliano i został głównym projektantem kultowego domu mody Christian Dior. Zmiana okazała się wielkim sukcesem, gdyż już w pierwszej kolekcji projektant dowiódł, że jest mistrzem minimalizmu, który na potrzeby nowego pracodawcy, tradycję Diora zdefiniował na nowo.
Jako dyrektor kreatywna założonej przez siebie marki powraca po raz trzeci. Po odejściu w 2000 i 2004 roku nikt się nie spodziewał, że 69-letnia królowa minimalizmu wróci do świata mody. Ale ona nie zawahała się ani chwili i po odejściu Rafa Simonsa ponownie zachwyciła swoim purystycznym stylem.
Po nieoczekiwanym odejściu Nicolasa Ghesquière to właśnie 29-letni Alexander Wang został nowym dyrektorem kreatywnym marki Balenciaga. Cały świat mody czeka z zapartym tchem na pierwszą kolekcję ulubieńca Ameryki, który ma przed sobą nie lada zadanie - po 15 latach zastąpić Ghesquière, niekwestionowanego ojca sukcesu hiszpańskiego domu mody.
Wielki comeback świętuje w tym roku Hedi Slimane, który po 4 lata przerwy wraca do świata mody. Zastępuje Stefano Pilati na stanowisku dyrektora kreatywnego Yves Saint Laurent i już na początku robi małą rewolucję: zmienia logo marki, nazwę linii prêt-à-porter i przenosi biuro kreatywne do Los Angeles. Swoją pierwszą, damską kolekcję dotychczasowy projektant męskich sylwetek zaprezentował na ostatnim Fashion Weeku w Paryżu.
Odrębne drogi wybrali również Derek Lam i marka Tod's. Włoski dom mody i dotychczasowy dyrektor kreatywny postanowili po sześciu latach zakończyć współpracę. Kto teraz będzie odpowiadał za markę? Na razie nie wiadomo.
Również francuski dom mody Ungaro zyskał w tym roku nowego projektanta. We wrześniu marka ogłosiła, że nowym projektantem głównym zostaje Sycylijczyk Fausto Puglisi i rozpoczyna strategiczną współpracę z włoskim, modowym koncernem Aeffe. Pierwsza kolekcja zaprezentowana zostanie na najbliższym Fashion Weeku w Paryżu.
Stefano Pilati przez osiem lat zachwycał nas projektami dla YSL. W marcu tego roku zaprezentował swoją ostatnią kolekcję dla paryskiego domu mody. Powrócił do Mediolanu, gdzie obecnie zajmuje stanowisko głównego projektanta męskiej linii Ermenegildo Zegna oraz dyrektora kreatywnego damskiej linii marki, Agnona.
Nowe perspektywy dla Alistair Carr. Po roku pracy dla Pringle został on we wrześniu mianowany na głównego projektanta drugiej, tańszej linii Alexander McQueen, McQ. Carr odpowiadać ma za męskie, jak i damskie projekty oraz akcesoria.
Również Christopher Kane pożegnał się ze swoją dotychczasową marką Versus, w której zatrudniony był od 2009 roku. Nowy plan Donatelli? Co sezon dla Versus tworzyć będą projektanci, styliści, którzy zostaną zaproszeni do współpracy przez Donatellę osobiście. Jako pierwszy swoją kolekcję zaprezentuje młody projektant J.W. Anderson.