Największe skandale świata mody. Zniknięcie Zienia, striptiz Jacobsa i inne pamiętne afery 2015 roku

Tymi skandalami i skandalikami żyła branża mody w ostatnich 12 miesiącach. Zebraliśmy najbardziej kontrowersyjne wątki historii mody 2015.
Marc Jacobs na Instagramie Marc Jacobs na Instagramie Instagram @themarcjacobs

Nagie selfie Marca Jacobsa

Marc Jacobs słynie z zamieszczania bardzo prywatnych zdjęć w mediach społecznościowych. Zadbane ciało projektanta dobrze promuje jego markę - dzięki niemu fanom wydaje się, że 52-letni Marc wcale nie zostaje w tyle za nowym pokoleniem młodych zdolnych. Jednak w lipcu Jacobs przekroczył granice - na Instagram trafiło zdjęcie jego pośladków i przyrodzenia.

Słynny projektant utrzymywał, że zdjęcie miało być przesłane w prywatnej wiadomości (o czym może świadczyć też frywolne "zaproszenie" w opisie). Nie wszyscy mu uwierzyli - Jacobs jest królem mediów społecznościowych i trudno go posądzać o zwykłą pomyłkę. Skandalik podejrzanie zbiegł się w czasie z instagramową premierą jesiennej kampanii z udziałem takich gwiazd XX wieku jak Cher i Winona Ryder. Wszystko wyglądało na przemyślaną strategię sprytnego (i zgrabnego) biznesmena.

Więcej o kampanii Marc Jacobs i aferze >>>

Rick Owens pokazał nagie penisy na wybiegu, pokaz kolekcji jesień zima 2015 Rick Owens pokazał nagie penisy na wybiegu, pokaz kolekcji jesień zima 2015 kolaż lula.pl

Penisy na wybiegu u Ricka Owensa

Czy do internetowego striptizu zachęcił Marca Jacobsa głośny pokaz Ricka Owensa? W styczniu 2015 r. Amerykanin wstrząsnął światem mody, rekomendując panom noszenie tunik z dziurką w kluczowym miejscu. W ten sposób penisy zadebiutowały na wybiegu. Po roku możemy bezpiecznie stwierdzić, że trend się nie przyjął.

Niewzruszony Owens wrócił do pracy i w następnym pokazie uzbroił modelki w uprzęże, służące do noszenia na brzuchu innych modelek. Do góry nogami. Prawdziwy buntownik nie poddaje się nigdy.

Rick Owens - pokaz kolekcji wiosna-lato 2016, modelki jako żywe plecakiEast news / kolaż Lula.pl


Michał Witkowski w czapce z symbolem SS Michał Witkowski w czapce z symbolem SS ANDRZEJ ZBRANIECKI/ East News

Czapka Michała Witkowskiego

Czy możemy już przejść do skandali bez penisa w roli głównej? Michał Witkowski wprawdzie zasłynął dzięki odważnej obyczajowo literaturze, ale w 2015 r. szokował już tylko strojami. W ostatnich latach pisarz rozsmakował się w modzie i luksusowych zakupach, wspierał też młodych polskich projektantów. Żartobliwie nazywał się blogerką modową.

Jego kariera kolorowego ptaka warszawskich salonów załamała się w kwietniu, gdy Witkowski pojawił się na Fashion Week Poland w kolorowej czapce z symbolem SS. Tłumaczenia, że nie zwrócił uwagi na dekorację nakrycia głowy, niewiele pomogły. Po skandalu pisarz zrezygnował z wymyślnych kapeluszy autorstwa Jacka Olejniczaka, a garderobę "blogerki" sprzedał na Allegro. Teraz poświęca się literaturze, a na salonach prezentuje znacznie bardziej zachowawcze stroje.

Michał Witkowski kończy karierę blogerki modowej i wyprzedaje luksusową garderobę >>>

Skandal Elisabeth von Thurn und Taxis Skandal Elisabeth von Thurn und Taxis kolaż Lula.pl/ Instagram elisabethtnt

Bezdomna czyta Vogue'a, księżniczka fotografuje

Elisabeth von Thurn und Taxis, niemiecka księżniczka i redaktorka "Vogue'a" wybrała się na Paris Fashion Week. Gdy zobaczyła bezdomną paryżankę czytającą stary numer magazynu, nie mogła się powstrzymać przed sfotografowaniem scenki. "Paryż jest pełen niespodzianek... I czytelników Vogue w niespodziewanych zakątkach" - podpisała zdjęcie na Instagramie.

Elisabeth von Thurn und TaxisInstagram elisabethtnt

Fotografia zamieszczona między relacjami z luksusowych podróży a zdjęciami drogich stylizacji, spotkała się z miażdżącymi komentarzami internautów. Wybryk arystokratki nazwano okrutnym i niesmacznym. Elizabeth usunęła zdjęcia i zamieściła krótkie przeprosiny, ale sprawa zdążyła już trafić do mediów. Emocje po skandalu szybko opadły, a celebrytkę nie spotkały żadne poważne konsekwencje. Nadal bywa na światowych salonach i prowadzi rubrykę dla "Vogue".

Więcej o Elisabeth von Thurn und Taxis >>>

Viola Piekut: gwyneth Paltrow vs. Agnieszka Jastrzębska Viola Piekut: gwyneth Paltrow vs. Agnieszka Jastrzębska Kolaż Lula.pl

Viola Piekut się "inspiruje"

Viola Piekut zasłynęła jako autorka kreacji na czerwony dywan oraz sukni ślubnych gwiazd. Na początku roku o projektantce zaczęto mówić brzydko: "kopistka". Powodem była nieszczęśliwa passa kreacji bardzo podobnych do zachodnich oryginałów. Projektantka inspirowała się m. in. twórczością Elie Saaba i Jenny Packham, jednak najpoważniejsze oskarżenia padły po Balu Dziennikarzy.

Agnieszka Jastrzębska pojawiła się na imprezie w białej sukni z peleryną, bliźniaczo podobnej do słynnej oscarowej kreacji Gwyneth Paltrow. Suknia Violi Piekut różniła się od dzieła Toma Forda tylko rozcięciem, w dodatku mało korzystnym. Nie jest tajemnicą, że polska moda lubi wzorować się na światowych wybiegach, jednak tym razem podobieństwo zauważyli nawet laicy.

Więcej o podobieństwach w twórczości Violi Piekut >>>

Courtney Love zamieściła na Instagramie zdjęcie dwóch okładek z Dolce & Gabbana. Ta z 2005 r. ma nagłówek Courtney Love zamieściła na Instagramie zdjęcie dwóch okładek z Dolce & Gabbana. Ta z 2005 r. ma nagłówek "Pragnienie ojcostwa" Instagram @courtneylove

Dolce i Gabbana skłóceni ze środowiskiem homoseksualnym

Kto by przypuszczał, że wśród obrońców tradycyjnego modelu rodziny znajdą się Dolce & Gabbana? Jeszcze kilka lat temu duet był parą w życiu prywatnym i chętnie opowiadał o pragnieniu ojcostwa. W marcu 2015 r. projektanci udzielili wywiadu dla magazynu "Panorama", w którym opowiedzieli się przeciwko adopcji przez pary homoseksualne. W wywiadzie padły również mocne słowa pod adresem dzieci poczętych in vitro, które projektanci określili jako "syntetyczne".

Obraził się m. in. Elton John, który wraz z mężem wychowuje dwóch synów, a do bojkotu marki szybko dołączyły Victoria Beckham i Courtney Love. Ogromną przykrość projektanci wyrządzili także współpracującej z marką modelce, Josephine Skriver, która urodziła się dzięki procedurze in vitro (jej post poniżej).

Więcej o aferze w Dolce & Gabbana >>>

Josephine Skriver o skandalu z Dolce & Gabbanascreen FB Josephine Skriver

Cindy Crawford bez retuszu? Cindy Crawford bez retuszu? kolaż Lula.pl / ELLE Canada / Twitter

Sztuczny cellulit Cindy Crawford

W lutym na Twitterze pojawiło się zdjęcie Cindy Crawford, rzekomo bez retuszu. Według postu dziennikarki Charlene White, miało zapowiadać nieretuszowaną sesję supermodelki dla "Marie Claire". Zwiotczały brzuch i uda Crawford od początku wzbudziły wątpliwości co do autentyczności fotografii. Modelka ma dopiero 49 lat i trudno jej odmówić dbałości o dietę, aktywność fizyczną i drogich zabiegów kosmetycznych.

Szybko okazało się, że zdjęcie zostało "pożyczone" z sesji z 2013 r. i złośliwie zmanipulowane przez anonimowego grafika. Oburzenie sytuacją wyraził autor fotografii John Russo, jak i sama ofiara manipulacji.

To zdjęcie w ogóle nie odzwierciedla tego, co widzę w lustrze. Nawet w najgorszym świetle z możliwych, takim jakie jest w niejednej przebieralni. [...] Uważam, że [dziennikarka] była nierzetelna, bo nie sprawdziła, czy życzę sobie publikacji takiego zdjęcia i czy jest ono autentyczne - powiedziała Crawford w wywiadzie dla  "ELLE Canada".

Więcej afer ze zdjęciami "bez retuszu" w roli głównej >>>

Maciej Zień, Aneta Kręglicka Maciej Zień, Aneta Kręglicka WBF

Tajemnicze zniknięcie Macieja Zienia

Nie wiadomo, o czym w mediach było głośniej - o ślubie Macieja Zienia z przystojnym Brazylijczykiem czy o upadku jego domu mody. Miało być tak pięknie - uznany projektant wreszcie odnalazł wielką miłość i drugą, bardziej słoneczną ojczyznę. Szybko okazało się, że z długiej podróży projektanta do Brazylii niezadowolony jest jego wspólnik biznesowy, Józef Kosiorek. Na fanpage'u marki ukazało się anonimowe oświadczenie, oskarżające projektanta o defraudację majątku spółki, a nawet... wykradzenie kolekcji z butiku. W odpowiedzi Maciej Zień udzielił kilku wywiadów, w których całą winą obciążał wspólnika.

Jak skończyła się ta afera? Zapewne jeszcze trwa - w dyskretnych salach sądowych. We wrześniu projektant wycofał się ze swoich wypowiedzi i wystosował oficjalne przeprosiny, po czym zapadł się pod ziemię. Razem z całą marką, która resztki kolekcji wyprzedała po kosztach.

Przeprosiny Przeprosiny Pana Józefa Kosiorka zamieszczone przez Macieja ZieniaFacebook.com/Maciej Zień

Więcej o: