9 kandydatów do fotela Galliano w Diorze - kto wygra?

Bernault Arnault postanowił wybrać najlepszego projektanta do domu mody Dior i pomimo, że już prawie pewne było, że to Riccardo Tisci zastąpi Johna Galliano okazało się, że rozmowy trwają również z innymi. Zobaczcie z kim.
Riccardo Tisci Riccardo Tisci Riccardo Tisci fot. EAST NEWS

Riccardo Tisci

Jakiś czas temu pojawiła się pogłoska, że to on, projektant Givenchy, został następcą Johna Galliano, ale okazało się, że wyścig nadal trwa. Jednak Riccardo Tisci nie jest na przegranej pozycji, bo jest podobno ulubieńcem Delphine Arnault, córki Bernarda, która jest zastępcą dyrektora zarządzającego marki Dior.

Tom Ford Tom Ford Tom Ford fot. AP Photo/Carlo Allegri

Tom Ford

Tego perfekcjonisty raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Tom Ford przez dziesięć lat pracował w marce Gucci, którą wyratował od bankructwa. Po rozstaniu z włoską marką postanowił założyć własna firmę. Początkowo projektował wyłącznie dla mężczyzn, ale w ubiegłym roku wrócił do korzeni i stworzył kolekcję dla kobiet. Tom nie jest liderem wyścigu. Jego nowa postawa tajemnicy i intymności jest sprzeczna z godnością Diora. Poza tym on jest biznesmenem i z pewnością woli rozwijać swoją markę niż pracować dla kogoś.

Nicolas Ghesquiere dyrektor kreatywny marki Balenciaga Nicolas Ghesquiere dyrektor kreatywny marki Balenciaga Nicolas Ghesquiere fot. EAST NEWS

Nicolas Ghesquiere

Czy człowiek, który od 13 lat dba o stylistykę marki Balenciaga nadaje się do domu mody Dior? Czy sprawdziłby się w tym trochę baśniowym stylu? Czy umiałby oddać kunszt jego poprzedników? Zapewne Nicolas Ghesquiere jest w stanie bawić się formą, jak Yves, czy John, ale czy to wystarczy by wygrać wyścig?

Alber Elbaz Alber Elbaz Lanvin fot. EAST NEWS (ZEPPELIN)

Alber Elbaz

Wszyscy typują go na następcę Karla Lagerfelda, co powoduje, że tym wyścigu jest jakby przegrany. Alber Elbaz nie wydaje się tak nowatorskim projektantem, jak John, ale nie wiadomo, czy Arnault chce kopii, czy przeciwieństwa. Jeśli to drugie, to Alber ma szansę. Projektant Lanvin wydaje się dokonały dla domu mody Dior. Jego nacisk na silną kobiecość wręcz doskonale pasuje do haute couture. Jednak Elbaz wydaje się być zadowolony ze swojej pracy w Lanvin.

Prabal Gurung Prabal Gurung fot. EAST NEWS (ZEPPELIN)

Prabal Gurung

Zgodnie z doniesieniami przedstawicieli LVMH Prabal Gurung jest jednym z potencjalnych kandydatów na stanowisko głównego projektanta w marce Dior. Kreator pochodzący z Singapuru przygodę z modą rozpoczął w Indiach. Tam projektował dla marki Manish Arora. W 1999 roku, po 7 latach podróżowania, przeniósł się do Nowego Jorku i rozpoczął staż w Donna Karan oraz studia na Parsons School of Design. Po prezentacji na NYFW swojej pierwszej kolekcji na jesień 2010 zaczął ubierać gwiazdy m.in. Michelle Obama, Demi Moore, Zoe Saldana oraz Oprah Winfrey i to może być jego "biznesowy" bilet do Diora.

Sarah Burton Sarah Burton Sarah Burton fot. EAST NEWS

Sarah Burton

Zaskoczeniem w tym wyścigu może być jeszcze niedawno mało znana Sarah Burton, która była prawą ręką Alexandra McQueena, a po jego śmierci została jego następczynią. Szanse Brytyjki wzrosły po tym, jak zaprojektowała suknię Kate Middleton. Podobno Bernault Arnault byłby chętny zbudować nową strategię domu mody Christian Dior w oparciu o to wydarzenie i wykorzystując wizerunek młodej księżnej, tak jak wcześniej w 1995 roku zrobił z Lady Dianą, która promowała torebkę Lady Dior. Szczerze mówiąc, nie możemy sobie wyobrazić Burton w Dior ani marki Alexander McQueen bez niej.

Olivier Theyskens Olivier Theyskens Olivier Theyskens fot. EAST NEWS

Olivier Theyskens

Olivier Theyskens pracował dla Rochas, a później w Nina Ricci, a po okresie przerwy rozpoczął współpracę z Theory nad linią Theyskens Theory. Projektanta wspiera i promuje sama Anna Winotur. Ale Theyskens w branży kojarzy się z finansowym "koszmarem" - w Rochas, upierał się przy tworzeniu mody, która nie mogła być produkowana masowo i wymagała szeroko zakrojonych prac ręcznych. Jego rozrzutność - i jego niechęć do dochodowych akcesoriów - to niektóre z powodów zamknięcia Rochas i rozstania z marką Nina Ricci. Theyskens jest niezwykle utalentowany, i zanim związał się z Theory, był jednym z najbardziej zdolnych, niepracujących kreatorów. Czy sprawdziłby się w Dior? Francuski dom mody to miejsce, gdzie maniakalna dbałość Theyskensa o szczegóły, bez względu na koszty, może być atutem. Ale Dior jest również światowym mega-brandem z licencjami na wszystko od kosmetyków po krawaty, i nie wiemy, czy Olivier nadaje się do tego.

Hedi Slimane Hedi Slimane Hedi Slimane fot. EAST NEWS

Hedi Slimane

Hedi Slimane wydaje się silnym kandydatem, bo wcześniej pracował dla Diora. Projektował męską linię Dior i kiedy w 2007 roku chciał odejść zarząd konsorcjum towarów luksusowych LVMH tak desperacko chciał go zatrzymać, że projektant dostał pieniądze na stworzenie własnej linii. Po kilku miesiącach negocjacji Hedi zrezygnował z oferty, bo jak twierdzi nie chciał stracić kreatywności, sprzedać się ani stracić kontroli nad tym co robi. I to jest największa przeszkoda, bo projektant ostatnio zapowiedział, że nigdy nie przyjmie podobnej oferty. Chociaż jesteśmy pewni, że Bernault Arnault zna sposoby by go przekonać. Tylko czy właśnie jego chce widzieć u sterów?

Haider Ackermann Haider Ackermann Haider Ackermann fot. EAST NEWS

Haider Ackermann

Haider Ackermann jest nazywany "nowym Yves Saint Laurentem" przez co typowany jest na następcę Galliano w Diorze. Projektant pochodzący z Kolumbii skończył akademię w Antwerpii, a w 2003 roku został wybrany przez francuską federację mody. Pierwszą kolekcję pod własną marką zaprezentował na sezon wiosna/lato 2004. W 2009 zaproponowano mu stanowisko w belgijskim domu mody Martin Margiela, ale odmówił. Haider wydaje się idealnym kandydatem. Profesjonaliści z branży są zgodni co do tego, że jego estetyka doskonale pasuje do francuskiego domu Dior, a paryski szum jaki wywołała jego kolekcja na jesień 2011 dodaje mu tylko dodatkowe punkty w tym wyścigu. Jednak Haider jest jednym z kandydatów na zastępcę Karla w Chanel i to może Arnaultowi popsuć plany.

9 kandydatów do fotela Galliano w Diorze - kto wygra? 9 kandydatów do fotela Galliano w Diorze - kto wygra? fot. kolaż lula.pl

Kto wygra?

Podobno następca Galliano nie zostanie ogłoszony do jesieni, więc zarządy LVMH i Christian Dior ma dużo czasu na decyzję. Paryskie źródła donoszą, że w wyścigu nie jest ważne nazwisko czy osiągnięcia, bo poszukiwany jest ktoś kto rozumie Dior i odpowiada potrzebom firmy.

Kto Waszym zdaniem powinien otrzymać tę posadę? Zagłosujcie w sondażu.

Więcej o: