9 okładek, które zmieniły zasady gry

W historii czasopism było kilka przełomowych momentów, które zmieniły wszystko. Zobaczcie okładki, które zmieniły świat i branżę.

Sports Illustrated Swimsuit Issue

Pierwszy Sports Illustrated Swimsuit Issue pojawił się w kioskach w styczniu 1964 roku. Gwiazdą okładki była Babette March, która pozowała w białym bikini. Wydanie to miało daleko idące konsekwencje, które mniej lub bardziej zdefiniowały DNA magazynu. Kiedy myślimy o "Sports Illustrated" ciężko nam sobie wyobrazić coś innego, niż dziewczyny pozujące w różnych środkach transportu. Ten numer był przełomowy również dlatego, że po raz pierwszy w historii magazynów drukowanych modelka z okładki została podpisana. To była podwalina ery supermodelek, które były znane z nazwiska.

ciemnoskóra modelka

Pierwsza Afroamerykanka pojawiła się na okładce Playboya w październiku 1971 roku. Darine Stern, z doskonale kulistym afro i jej uroczym uśmiechem, schowała się za logo z króliczkiem. Kolejny przełom w tej dziedzinie miał miejsce dopiero w 1974 roku, gdy na okładkę Vogue'a wybrano ciemnoskórą Beverly Johnson.

pierwsza okładka Anny Wintour

Pierwsza okładka Vogue'a przygotowana przez Annę Wintour weszła do historii ze względu na zaskakujące zestawienie i wybór modelki. Redaktor naczelna amerykańskiej "biblii mody" na swoją debiutancką okładkę wybrała nieznaną dziewczynę, którą ubrała w wybielone dżinsy za 50 dolarów i bluzkę z kolekcji Christian Lacroix za 10 tys. dolarów. Ta mieszanka taniego z drogim i ekskluzywnym odbiło się szerokim echem w środowisku mody i jej fanów.

supermodelki

W styczniu 1990 roku na okładce brytyjskiego Vogue'a pojawiło się jedno z najbardziej znanych zdjęć modelek na świecie. Supermodelki lat 90. - Cindy, Naomi, Christy, Linda i Tatjana pozowały przed obiektywem Petera Lindbergha. To był prawdziwy przełom. Modelki zostały pokazane w zupełnie innym świetle. To zdjęcie utrwaliło ich przedimek "super".

Kate Moss

Zdjęcie Kate Moss po raz pierwszy ozdobiło okładkę magazynu w 1990 roku. 16-letnia Kate została twarzą The Face. Doskonałe zdjęcie Corinne Day, która odkryła Kate jest jednym z najlepszych w portfolio słynnej modelki. Ujmujący uśmiech, dziewczęce piegi i niewinność Kate nadal urzekają. Ta okładka nieistniejącego już czasopisma była pierwszym krokiem w jej karierze. Kolejny przełom nastąpił trzy lata później, gdy Kate wystąpiła w kampanii Calvin Klein i zapoczątkowała modę na dziewczęce modelki.

naga Demi Moore

Okładka sierpniowego numeru Vanity Fair z 1991 roku przeszła do historii dzięki pięknemu zdjęciu ciężarnej Demi Moore. Aktorka pozowała nago przed obiektywem Annie Leibovitz i zapoczątkowała nowy trend wśród gwiazd. Za jej śladem poszło wiele celebrytek m.in. Britney Spears, Eva Herzigova. Jednak to jej zdjęcie na stałe zapisało się w historii. To jedna z najbardziej kontrowersyjnych okładek w historii magazynów. I choć dziś już nas nie zaskakuje, to na początku lat 90. była szokująca.

modelki zamiast gwiazd

We wrześniu 2004 roku Vogue ogłosił początek nową generacji modelek. Na okładce najważniejszego magazynu o modzie zamiast promowanych przez lata celebrytek pojawiły się najpopularniejsze modelki - Daria Werbowy, Natalia Vodianvoa, Gisele Bundchen, Isabeli Fontana, Karolina Kurkova, Liya Kebede, Hana Soukupova Gemma Ward i Karen Elson. Zdjęcie, które zrobił Steven Meisel zostało podpisane "Models of the moment". Tym sposobem redakcja biblii mody odparła zarzuty, że ma obsesję na punkcie gwiazd.

plus size

Francuska redakcja Elle w kwietniową okładką z 2010 roku postanowiła przeciwstawić się obsesji branży na punkcie chudości w modelingu. Na okładkę wybrali zdjęcie modelki plus size Tary Lynn. Okładka pojawiła się rok po tym, jak redakcja zaczęła krytykować wyretuszowane okładki i zdecydowała się na umieszczeniu na okładce zdjęcia bez makijażu i retuszu. W tym roku do walki z chudością dołączyła Franca Sozzani, naczelna Vogue Italia.

Modelki plus size na okładce Vogue Italia >>

okładka Vogue Italia czerwiec 2011

okładka czerwcowego numeru Glamour 2011 okładka czerwcowego numeru Glamour 2011 fot. skan

mówiąca okładka

Tegoroczny, czerwcowy numer Glamour wprowadził technologiczny przełom do magazynów modowych. "Mówiąca" okładka z Olivią Wilde jest innowacyjna, zaskakująca i zapowiada połączenie prasy z światem wirtualnym. Na iPadzie okładka zamienia się w filmik, na którym Olivia zachęca do przeczytania numeru. Niezwykły mariaż jest odzwierciedleniem naszych czasów i wyznacza kierunek rozwoju czasopism.

Glamour June 2011 (iPad) The Secret Issue - Olivia Wilde from Fashion Copious on Vimeo.

Więcej o: