Lśniące włosy? Zadbaj o nie już dziś!

Zdrowy włos ma strukturę ściśle przylegających łusek, które zachodzą na siebie niczym dachówki. Wówczas włosy wyglądają lepiej i są lśniące. W czym tkwi sekret? Oto kilka sprawdzonych sposobów!
Catherine Zeta-Jones Catherine Zeta-Jones fot. Eastnews

Od czego to zależy?

Często stosowanie zabiegów chemicznych, rozjaśnianie i prostowanie powoduje uszkodzenia struktury włosa, w rezultacie czego staje się on szorstki a jego powierzchnia nierówna. Mamy trudności z rozczesywaniem bo włosy są słabsze i przesuszone. Wówczas, padające na włosy światło jest odbijane w różnych kierunkach (rozprasza się), a włosy sprawiają wrażenie matowych.

Rodzaj włosów

Warto pamiętać, że połysk uzależniony jest także od rodzaju włosów. Kręcone nigdy nie będą lśniły tak, jak proste, gdyż na lokach światło odbija się w różne strony.

Włosy ciemne charakteryzują się większym połyskiem. Dzieje się tak z trzech powodów.

Po pierwsze, światło odbite przez kasztanowe czy brązowe włosy jest bardziej skupione, niż w przypadku włosów blond.

Po drugie, istnieje znaczny kontrast pomiędzy odbitym jasnym światłem, a ciemną barwą włosów.

Po trzecie, włosy blond mają mniej pigmentu, a przez to więcej światła przechodzi przez nie bez odbicia.

Natalia Kukulska Natalia Kukulska fot. Eastnews

Chłodna woda zdrowia doda

Płucz włosy chłodną wodą po ich umyciu (ciepło otwiera łuski włosa, zaś chłodna temperatura - zamyka). Możesz zastosować płukankę z dodatkiem soku z cytryny, to zwiększy połysk włosów.

Przynajmniej raz w tygodniu nałóż na swoje włosy maskę. Najlepiej jeśli pochodzisz w niej parę godzin. Po nałożeniu możesz zawinąć włosy w folie, a następnie zawiń w ręcznik. Maskę możesz też nałożyć na końcówki włosów, związać w koczek i zostawić na noc. Wszystko spłukać rano.

Chłodne powietrze suszarki

Nie susz włosów gorącym powietrzem. W miarę możliwości pozostaw je do samoistnego wyschnięcia. Nigdy nie susz ich na słońcu, bo światło w zetknięciu z kropelkami wody działa jak soczewka, utlenia włosy, przez co bardzo niszczy ich strukturę i sprawia, ze stają się matowe.

Dokładnie mycie

Jeżeli do stylizacji włosów używasz często żeli, pianek i lakieru powinnaś raz na tydzień dokładniej oczyścić włosy z ich resztek. Czasami sam szampon nie wystarczy. A substancje zawarte w produktach sprawiają, że włosy tracą naturalny blask. Naszą radą jest dodanie do szamponu kilkanaście kropel octu jabłkowego (po umyciu nie zapomnij o odżywce). Ocet pomoże ci dokładniej oczyścić włosy.

Jakie odżywki?

Wybór środków do pielęgnacji - należy dopasować przede wszystkim do rodzaju włosów. najlepiej pomoże Ci w tym wizyta u dobrego fryzjera.

Warto jednak stosować odżywki z ceramidami (by odbudowywać ich strukturę) oraz silikonem, który doskonale wygładza włos (otula go specjalną powłoką).

W Twojej kosmetyczce nie może zabraknąć jedwabiu (np. Biosilk lu CHI, 8 zł za buteleczkę). Wygładza i regeneruje włosy bez ich obciążania.

Jak zapuścić włosy Jak zapuścić włosy Fot. Shutterstock

Zainwestuj w suszarkę!

Jest to jedna z najważniejszych elementów dbania o piękny wygląd włosów. Często skarżymy się, że nie potrafimy stworzyć same takiej fryzury jak po wyjściu z salonu fryzjerskiego. Myślimy, że jest to po prostu niemożliwe. Duże znaczenie ma w tym przypadku właśnie dobra suszarka.

Najlepiej wybierz taką o wysokiej mocy (ok. 1800W), dobrze, by miała funkcje jonizacji, a strumień powietrza mógł zmieniać się na zimny. Sprawia to, że włosy się nie palą, są znacznie bardziej gładkie i błyszczące.

Olejek kokosowy w pielęgnacji włosów Olejek kokosowy w pielęgnacji włosów kolaz lula.pl

Olejki

Wciąż jest to mało popularna forma pielęgnacji. My jednak ją jak najbardziej polecamy. Jednym z najczęściej używanych w pielęgnacji włosów olejkiem jest olej kokosowy. Pielęgnuje suche i łamliwe włosy. Dzięki wysokiej zawartości kwasu laurynowego łatwo wnika we włosy.

Olej kokosowy zalecany jest również jako odżywczo-regenerująca maska do włosów kładziona na ciepło lub na zimno. Może być używany w postaci czystej, lub dla suchych i łamliwych włosów mieszany z jojobą oraz lecytyną sojową. Maskę kładziemy na włosy przed myciem. Wcieramy roztopiony olej kokosowy tylko we włosy i zawijamy głowę ręcznikiem na 10-15 minut (lub spinamy włosy). Można również stosować olej kokosowy do pielęgnacji zniszczonych końcówek włosów wcierając go przed rozczesaniem mokrych włosów jako balsam. Zapobiega to uszkodzenia włosów przy czesaniu.

 

Wybór szczotki

Zbyt częste czesanie włosów twardą szczotką może je uszkodzić - możesz kupić sobie szczotkę z drewna nawlekane ręcznie naturalną szczeciną dzika. Jest ona znacznie delikatniejsza dla włosów.

Zobaczcie też:

Grzebień, czy szczotka? Oto jest pytanie

Szczotka, czy grzebień?

Focus na wysoki kucyk Focus na wysoki kucyk Kolaż Lula.pl

Regularnie podcinaj

Wiemy, że dla osób, które starają się zapuścić włosy - ta rada może wydać się mało przydatna, ale wy też powinnyście wziąć ją sobie do serca. Co z tego, że włosy są długie, jeśli nie będą prezentowały się atrakcyjnie, z powodu tego, że są połamane i matowe?

Mniej więcej co 3, 4 miesiące powinno się podcinać końcówki. Szczególnie kiedy widzisz, że zaczynają się "świecić" i rozdwajać. Włos nie będzie wówczas ulegał coraz silniejszemu zniszczeniu. 

Pielęgnacja w zakładzie fryzjerskim

Raz na jakiś czas warto wybrać się na odżywienie włosów do salonu fryzjerskiego. Profesjonalne kosmetyki wraz z odpowiednim sprzętem działają mocniej niż produkty kupione w sklepie. Ampułki i ogrzanie włosów sprawi, że substancje odżywcze wnikają w głąb włosa.

Prostownica z keratyną Philips Prostownica z keratyną Philips Fot. materiały prasowe

Chroń włosy przed wysoką temperaturą

Używanie prostownicy niszczy włosy. Dlatego jeśli już to robić - to z głową. Przede wszystkim używaj preparatów, które chronią włosy przed wysoką temperaturą. Po drugie korzystaj z ceramicznej prostownicy z funkcją podczerwieni. Wysokiej jakości płytki ceramiczne z wbudowanym generatorem jonów zmniejszają czas wystawiania włosa na działanie wysokich temperatur. Włosy nie przepalają się i nie niszczą, tak jak w przypadku zwykłych prostownic.

Więcej o: