5 noworocznych postanowień dla skóry z trądzikiem

Nowy rok to dobry czas na zmiany na lepsze! Skóra trądzikowa jest trudniejsza w pielęgnacji i wymaga konsekwencji oraz niezłomnego powtarzania rutynowych zabiegów. Nie omijaj żadnego z nich!
Postanowienia do walki z trądzikiem Postanowienia do walki z trądzikiem Fot. Shutterstock

1. Będę oczyszczać skórę każdego wieczora zanim pójdę spać

To ważny krok w pielęgnacji każdego typu skóry, a zwłaszcza trądzikowej. Poświęć wieczorem odpowiednio dużo czasu, by dokładnie oczyścić cerę, nawet jeśli nie ma na niej makijażu. Dokładne oczyszczenie skóry pomoże pozbyć się namiaru tłuszczu, który przyczynia się do powstawania wyprysków i zatyka pory. Nie zapominaj o szyi i karku, skórze za uszami. Te obszary skóry również wymagają starannego oczyszczenia.

2. Przestanę dotykać twarzy i traktować jej szorstkimi peelingami

Dokładne oczyszczanie skóry jest konieczne, ale energiczne pocieranie z użyciem  podrażniających peelingów już niekoniecznie. Oprócz tego unikaj płatków z chropowatą powierzchnią i szorstkich chusteczek do oczyszczania twarzy. Może ci się wydawać, że szorstkie kosmetyki dobrze oczyszczają pory, ale mogą również prowadzić większego zaczerwienienia skóry i podrażnień oraz nasilić wykwity. Zamiast drapiących "narzędzi" użyj samych rąk lub miękkich chusteczek oczyszczających.

Jeśli czujesz, że potrzebne jest ci złuszczanie, wypróbuj produkty z alfa-hydroksykwasami, które usuwają martwe komórki naskórka, ale nie podrażniają skóry. Pamiętaj, że niektóre produkty do pielęgnacji skóry trądzikowej zawierają już substancje złuszczające. Jeśli używasz maści zapisanej przez dermatologa zawierającej kwasy złuszczające (tak jak Retin A) nie używaj dodatkowo innych produktów o działaniu złuszczającym.

3. Będę pamiętać o systematycznym używaniu przepisanych leków

Stwórz z pielęgnacji skóry rytuał. Łatwo zapomnieć o zastosowaniu leków i kosmetyków. Dlatego używaj ich o ustalonej porze. Staraj się połączyć użycie kosmetyku lub leku z inną czynnością, którą wykonujesz każdego dnia (np. zaraz po myciu zębów).

Trądzik lubi jesień Trądzik lubi jesień Fot. Shutterstock

4. Nie będę wyciskać pryszczy

Pewnie słyszałaś to tysiące razy, ale trzeba powiedzieć to znowu - wyciskanie ma złe skutki. Za każdym razem, gdy wyciskasz pryszcz, niszczysz ścianki porów i narażasz się na pozostawienie blizn. Wyciskanie wydłuża proces gojenia. Poza tym narażasz się na ryzyko wepchnięcia mocniej zainfekowanego materiału wgłąb skóry.

5. Umówię się na wizytę do dermatologa

Jeśli jeszcze nie byłaś ze swoim problemem u lekarza - powinnaś wybrać się do dermatologa. Trądzik to choroba i wymaga specjalistycznego podejścia. Trądzik najłatwiej leczyć, kiedy znajduje się z początkowej fazie rozwoju. Więc jeśli używanie kosmetyków do skóry trądzikowej nie daje efektów przez 6 do 8 tygodni, musisz zgłosić się do lekarza. Nie odkładaj tego. Im wcześniej zaczniesz leczyć skórę, tym szybciej będziesz cieszyć się czystą skórą.

Więcej o: