Wybielanie zębów w domu

Bielsze zęby bez wychodzenia z domu!
Wybielanie zębów w domu Wybielanie zębów w domu fot. Kim Kardashian w Harper's Bazaar / kolaż Lula.pl

Bielsze zęby bez wychodzenia z domu

Nie trzeba wydawać kilkuset złotych, by mieć hollywoodzki uśmiech niczym Kim Kardashian. Wystarczy kilka lub kilkadziesiąt złotych i odrobina samozaparcia.

Sprawdź w jaki sposób można wybielić zęby w domowym zaciszu - być może pomożemy Tobie dokonać wyboru metody!

Pasta wybielająca Denivit Pasta wybielająca Denivit fot. Shutterstock / kolaż Lula.pl

Pasta wybielająca

Pasty wybielające to coś, czego każdy używał. Są szeroko dostępne i kosztują od 3 do do 50 zł. Oferują je popularne marki typu Colgate, Colodent, Signal, ale i typowo dentystyczne, takie jak Denivit (do kupienia za 11,52 zł w e-sklepie I-apteka.pl). Często zarzuca się im, że niszczą szkliwo, bo usuwają przebarwienia poprzez tarcie. Te droższe nie sieją takiego spustoszenia, ale zazwyczaj są mniej skuteczne.

Plusy: niska cena, dostępność, widoczny (choć mało spektakularny) efekt.

Minusy: ścieranie szkliwa, możliwość nabawienia się nadwrażliwości zębów przy bardzo częstym stosowaniu.

Biała Perła i Opalescence Biała Perła i Opalescence kolaż Lula.pl

Żel i nakładki

Wybielanie metodą nakładkową ma zupełnie prosty przebieg - kupujemy żel i nakładki (najczęściej są sprzedawane w komplecie). Te drugie służą do utrzymania preparatu we właściwym miejscu na czas zabiegu. Przy pierwszej aplikacji moczymy je w gorącej wodzie, wkładamy i zaciskamy/zagryzamy tak, by nakładka odkształciła się wedle krzywizn zębów. Później zostaje nam już tylko aplikowanie żelu do środka przygotowanych szyn i nakładanie na proponowany na opakowaniu czas. Należy pamiętać, żeby każdorazowo przed wybielaniem umyć zęby szczoteczką z miękkim włosiem i, o ile to konieczne, wysuszyć je chusteczką, bo ślina rozkłada składniki wybielające żelu.

Efekt wybielenia tą metodą uzyskuje się dzięki nadtlenkowi karbamidu. Wielu stomatologów uważa, że nadtlenek karbamidu jest obecnie najskuteczniejszym związkiem usuwającym przebarwienia na zębach. Stosuje się go w żelach do wybielania w domu i u dentystów. Składa się on z mocznika i nadtlenku wodoru. Ten drugi podczas reakcji zostaje uwolniony i jemu właśnie zawdzięczamy utlenianie i wybielanie. Żel usuwa przebarwienia wnikając w strukturę zęba, w tym w zębinę, gdzie uwalnia nadtlenek, a ten pod wpływem środowiska jamy ustnej uwalnia aktywny tlen, który penetruje ząb i bezpiecznie usuwa przebarwienia.

Nadtlenek karbamidu występuje w różnych stężeniach - im jest większe, tym szybciej i intensywniej wybiela zęby. Jeśli wszystkie przebarwienia zostaną utlenione, kolor zęba przestanie zmieniać się na jaśniejszy - jest to moment, w którym należy przerwać zabieg. Pamiętajmy - barwa zęba nie ulega zmianie podczas procesu utleniania, to przebarwienia ulegają zmianie na bezbarwne związki. To jaki odcień mają nasze zęby jest uwarunkowane genetycznie i nie można tego zmienić. Wybielanie nakładkowe ma za zadanie je "oczyścić" i doprowadzić do naturalnego koloru.

Minusy: nieprzyjemny smak, pojawiająca się u większości używających przejściowa nadwrażliwość zębów, niewygodna forma, dość długi czas stosowania dla uzyskania dobrego efektu.

Plusy: stosunkowo niewielki koszt i bardzo dobry efekt.

Na rynku dostępne są różne marki żeli, w tym dwa najpopularniejsze: Biała Perła i Opalescence. Pierwszy kosztuje 48,99 zł za 3 nakładki i 2 x 65ml żelu w e-sklepie Sklep.kfd.pl, drugi można kupić za 134 zł w e-sklepie E-dental.pl, a w skład zestawu wchodzi 8 strzykawek 1,2ml Opalescence, pudełko na nakładki, papierowy kolornik, tubka pasty do zębów Opalescence.

Paski wybielające blend-a-med Whitestrips Paski wybielające blend-a-med Whitestrips fot. mat. prasowe

Paski wybielające

Paski wybielające zyskały w Polsce popularność dzięki reklamom. Działają za pomocą nadtlenku wodoru, którym są nasączone. Przyklejamy je do zębów, nosimy przez wskazany czas i odklejamy. Efekt powinien być widoczny już po tygodniu. Jest to zabieg bardzo podobny do metody nakładkowej - usuwane są przebarwienia, naturalny kolor zęba nie ulega zmianie.

Minusy: nieprzyjemny smak; może wystąpić nadwrażliwość zębów i poranienie dziąseł; nie działa tak intensywnie, jak żel; paski mogą się przesuwać.

Plusy: paski są dość skuteczne i stosunkowo tanie.

Najpopularniejsze paski w Polsce to blend-a-med Whitestrips, które można kupić za 64,33 zł w e-sklepie Domzdrowia.pl. Paski należy stosować 2 razy dziennie przez 30 min. Zestaw zawiera 28 pasków do 7-dniowej kuracji.

Więcej o: