Jak dobrze wybrać kosmetyk w drogerii? 6 prostych sposobów

Fluid okazał się być różowy zamiast żółtego, błyszczyk skleja usta, a tusz robi z ciebie pandę po każdym kichnięciu? Choć przed zakupem testujemy kosmetyk w drogerii, często już w domu nie spełnia on naszych oczekiwań. Przedstawiamy kilka prostych sposobów na to, jak upewnić się w sklepie, że kolor i konsystencja są dla nas właściwe.

Błyszczyk

Kosmetyk, który ma chyba każda kobieta. Sprawia, że twarz wygląda świeżo, usta są podkreślone, a na dodatek można go nałożyć nawet bez użycia lustra. Jednak wybór odpowiedniego błyszczyka, nie jest już tak prosty.

W drogerii zwróć uwagę przede wszystkim na jego konsystencję - nałóż odrobinę na opuszki palców i złącz je. Upewnisz się dzięki temu, że błyszczyk nie jest lepki, albo wręcz przeciwnie - zbyt rzadki.

Pamiętaj, by nie nakładać kosmetyku bezpośrednio na usta. Wiele osób przed tobą wpadło już na ten pomysł, a testery wymieniane są rzadko. Są siedliskiem bakterii, zupełnie jak przechodzące z rąk do rąk monety.

Jeśli twoje zęby mają lekko żółtawy odcień, unikaj błyszczyków z perłowym połyskiem i postaw na klasyczny, transparentny wariant.

Lubisz nasze artykuły? Zostań naszym fanem klikając tutaj

Podkład

Jego kolor, konsystencja i stopień krycia przysparzają nam najwięcej problemów. Przede wszystkim zastanów się, czego oczekujesz od podkładu. Efekt matujący, maskowanie niedoskonałości, lekka formuła czy optyczne wygładzenie zmarszczek? Możliwości jest wiele.

Dla skóry tłustej i mieszanej najlepsze będą podkłady matujące, np. w postaci musu. Powinny pozostawiać skórę matową, ale jednocześnie nie być zbyt ciężkie, by nie zatykać porów. Cera sucha polubi lekkie fluidy, o konsystencji mleczka do demakijażu, pozostawiające satynową warstwę.

Wybierając odcień, najlepiej wybierz kilka najbardziej ci odpowiadających kolorów i przetestuj je na skórze szyi, nadgarstkach i policzku. W niektórych drogeriach możesz uzyskać jednorazowe próbki wybranych odcieni, które wypróbujesz w domu. Ważne by sprawdzić, jak podkład prezentuje się zarówno w sklepowym, jak i dziennym świetle. Najlepiej pozostawić go na skórze na jakiś czas, by sprawdzić trwałość produktu.

Dla skóry o różowym odcieniu wybieraj odcienie nazywane "beż", "ecru" i ich pochodne. Złota lub oliwkowa cera będzie prezentować się lepiej w kolorach kości słoniowej lub piasku. Najbardziej uniwersalnym odcieniem, będzie natomiast ten z żółtym pigmentem. Znajduje się on u każdego i dlatego będzie wyglądał najbardziej naturalnie.

Lubisz nasze artykuły? Zostań naszym fanem klikając tutaj

Korektor

Dobrze użyty może odświeżyć i wygładzić cerę, a nawet zastąpić podkład. Jest jednak kilka pułapek, w które zdarza nam się wpadać. Po pierwsze ? konsystencja. Korektory w płynie świetnie sprawdzą się do rozjaśnienia cieni pod oczami, tuszowania zmarszczek i zagłębień, bo jasne odcienie uwypuklają.

Do zamaskowania niedoskonałości lepiej jednak wybrać kosmetyk w kremie lub sztyfcie. Wybieraj kolor odpowiadający odcieniowi skóry i stosuj punktowo lekko rozcierając. Zadbaj o to, by kosmetyk miał taki sam odcień jak podkład, inaczej będzie się odznaczał na jego tle. Warto skorzystać z płaskiego pędzla do aplikacji - będzie bardziej higieniczny niż sam sztyft.

Proces wyboru odcienia jest podobny jak w przypadku fluidu - wypróbuj kilka na skórze i sprawdź jak zachowują się w różnym świetle i po kilku godzinach noszenia.

Dobrze jest mieć dwa korektory. Brzoskwiniowy lub różowy sprawdzi się pod oczy, a lekko żółty zamaskuje przebarwienia i pękające naczynka.

Lubisz nasze artykuły? Zostań naszym fanem klikając tutaj

Puder

Szukaj pudrów transparentnych. Bezbarwny lub lekko żółty proszek sprawdzi się na każdej skórze, nadając jej matowy efekt. Dobrze, jeśli puder jest drobno zmielony - wyczujesz palcami delikatny pyłek, wtedy wygląda bardziej naturalnie i jest trwalszy. Unikaj pudrów rozświetlających, które zawierają połyskujące drobinki - w praktyce nie nadają się do nakładania na całą twarz.

Transparentny puder wykorzystasz także do utrwalania innych elementów makijażu. Przedłuży trwałość cieni do powiek i szminki.

Jeśli jednak zależy ci na kolorowym kosmetyku, wybierz odcień najbardziej zbliżony do podkładu. Pamiętaj, że lepiej używać go do poprawiania makijażu w ciągu dnia, niż jako nieodłącznego elementu make up'u, bo może tworzyć efekt maski. Jeśli masz dylemat, wybierz odcień jaśniejszy, bo prawdopodobnie i tak pociemnieje utleniając się w ciągu dnia.

Lubisz nasze artykuły? Zostań naszym fanem klikając tutaj

Róż

Nawet nałożony na skórę bez podkładu, pomoże uzyskać efekt świeżej, promiennej cery. Żeby nie wyglądał sztucznie, musisz jednak zadbać o dobór idealnego odcienia. W drogerii możesz wypróbować go na grzbiecie dłoni, ale pamiętaj, że kolor może wyglądać inaczej stosowany na czystą skórę i tą pokrytą fluidem.

Kolor różu dopasuj do odcienia naturalnych rumieńców. U kobiet o jasnej cerze będzie to chłodny róż, a im skóra ciemniejsza tym bardziej beżowy, morelowy lub złotawy róż sprawdzi się najlepiej.

Nie bój się kremów i musów. Taka konsystencja pozwala na stworzenie bardziej naturalnego makijażu niż za pomocą pudrów. Odrobinę kosmetyku nałóż najpierw na grzbiet dłoni i rozcieraj stopniowo wzdłuż kości policzkowych. Jeśli wybierzesz zbyt intensywny odcień, lub po prostu zależy ci na delikatniejszym makijażu, zmieszaj róż z rozświetlaczem lub podkładem.

Dziewczyny mające problem z trądzikiem, powinny uważać na kosmetyki z połyskującymi drobinkami, które uwydatnią zaczerwienienia. Podobnie może też zadziałać intensywny kolor różu z czerwonym pigmentem, który przyciągnie dodatkową uwagę do krostek.

Lubisz nasze artykuły? Zostań naszym fanem klikając tutaj

Tusz do rzęs

Unikaj testerów i szukaj jednorazowych szczoteczek, dostępnych w niektórych drogeriach. Najważniejsze, to zwrócić uwagę na szczoteczkę. Wybieraj cienkie, ale z gęstymi włoskami, bo uda im się dotrzeć aż do nasady rzęs bez pozostawiania śladów na powiekach.

Wodoodporne tusze, choć praktyczne i trwałe, nie zawsze nadają się na co dzień. To przez problemy z ich zmywaniem - mogą prowadzić do osłabienia i wypadania rzęs.

Jeśli oczy często szczypią cię lub swędzą po użyciu maskary, wybierz tusz z zawartością panthenolu, który działa kojąco. Kosmetyki dla alergików nadają się także dla osób noszących soczewki kontaktowe i można je zmywać samą wodą.

Wybierając rodzaj maskary - pogrubiającą, wydłużającą lub podkręcającą, zdecyduj się na jeden cel. Podobnie jak z szamponem i odżywką - choć potrzebujemy obu, wersja 2w1 rzadko okazuje się skuteczna.

Lubisz nasze artykuły? Zostań naszym fanem klikając tutaj

Więcej o: