Największe mity, przesądy i zaskakujące fakty o rudych włosach. Poznaj prawdę o rudzielcach

Hitem ostatnich dni są zdjęcia gwiazd, na których przerobione są na... rudzielców! Z tej okazji postanowiłyśmy przyjrzeć się faktom i mitom na temat tego niezwykłego, ale budzącego wiele kontrowersji koloru włosów.
Florence Welch Florence Welch kolaż lula.pl

Fakty

Kochasz modę i gwiazdy? Polub nas!

  • Ilu rudzielców jest na świecie?

Mówi się, że tylko ok. 1-2% światowej populacji ma rude włosy. Najwięcej rudowłosych znajdziemy w Szkocji - tam aż 13% mieszkańców może pochwalić się tym kolorem włosów. Na drugim miejscu znajduje się Irlandia - 10%. Nic dziwnego, że wzbudzają tyle emocji, skoro są takie rzadkie.

  • Skąd dokładnie się biorą?

Rude włosy są wynikiem mutacji genu MC1R, który jest recesywny. Musi być obecny zarówno u ojca, jak i u matki. Dlatego nawet rodzice, którzy ich nie mają, mogą doczekać się rudego potomstwa. Badania brytyjskich naukowców pokazują, że nawet ponad 40% społeczeństwa jest nosicielem tej mutacji.

  • Opalanie i witamina D

Jasna karnacja oznacza, że o wiele łatwiej nabawić się poparzeń słonecznych. Jednak niski poziom melaniny ma też swoje plusy. Badania wskazują, że jej mała ilość przekłada się na większą produkcję witaminy D w kontakcie ze słońcem. To oznacza, że rudzi nie potrzebują go aż tak wiele. Niestety, z jasną karnacją wiąże się też większe ryzyko zachorowania na raka skóry.

  • Ile jest rudych włosów? Jak je farbować?

Okazuje się, że zmiana koloru jest o wiele trudniejsza jeżeli jesteś rudzielcem. Czerwone pigmenty są bardzo mocne, więc mogą nie łapać innych, a ich wybielanie może nie przynieść skutku. Wiąże się z tym też fakt, że rudzi dłużej zachowują swój kolor włosów i wolniej siwieją. Mają ich mniej niż blondyni czy bruneci, ale są one zdecydowanie grubsze i dlatego wydaje się, że jest ich więcej.

Lily Cole Lily Cole kolaż lula.pl

Mity i przesądy

Większość mitów dotyczących rudych włosów bierze się ze starych przesądów i zabobonów. Od zawsze uznawane za coś niezwykłego i dziwnego, ogniste włosy były kojarzone z magią, a nawet z siłami diabła. Rudowłose kobiety uznawane były za czarownice, a ich piegi za znaki piekieł. Jeden z najczęściej powtarzanych, stereotypowych żartów brzmi: "rudzi nie mają duszy". Ten dowcip nadal jest popularny!

Starożytni Grecy nie wierzyli w śmierć rudowłosych. Według nich, ludzie ci zamieniali się w krwiożercze zombie.

W Wielkiej Brytanii wierzono, że ten konkretny kolor włosów przynosi pecha. To całkiem ciekawe, biorąc pod uwagę, że to właśnie w tamtych rejonach rude włosy są najczęstsze na świecie...brave merida funny face

Może się wydawać, że starożytność i średniowiecze jest już daleko za nami, jednak stereotypy i przesądy nas nie opuszczają. Nawet dzisiaj rude kobiety uważane są za wredne i fałszywe. Często słyszy się o przyszłych mamach, które modlą się o to, by dziecko nie było rude.

Tu obejrzycie najsłynniejsze gwiazdy Hollywood w rudej wersji

Co myślicie o rudych włosach? Piękne, czy może wcale wam się nie podobają i jest się czego wstydzić?

Więcej o: