Jak twoja skóra sygnalizuje problemy zdrowotne? O czym, według Ajurwedy, może świadczyć kondycja twojej cery?

Wszyscy, w którymś momencie naszego życia mamy problemy ze skórą. Niektóre z nich mogą powstawać, jeśli inne części naszego ciała nie funkcjonują tak jak powinny. Zobacz, co mówi o tym Ajurweda.
Dhanvantari, bóg Ajurwedy Dhanvantari, bóg Ajurwedy Dinesh Shrestra

Co Ajurweda mówi o problemach ze skórą?

Kochasz modę i gwiazdy? Polub nas!

Praktycznie wszyscy,przynajmniej czasem, mamy problemy ze skórą. Często są powodowane przez hormony, czasami mamy po prostu trądzik. Bywa jednak, że za wypryski, przebarwienia i plamy odpowiedzialne są choroby i nieprawidłowości, które spotykają nasze narządy wewnętrzne.

Ajurweda, jest systemem medycyny indyjskiej, która opiera się na pięciu żywiołach i sile życiowej - pranie. U podstaw całego systemu leżą trzy bioenergie: wata, kapha i pitta. Organizm może być zdrowy tylko i wyłącznie wtedy, kiedy równowaga między tymi elementami jest zachowana. To właśnie według tej nauki, wszystko w naszym ciele jest ze sobą związane, a skóra często jest odbiciem tego, co dzieje się w naszym wnętrzu.

Zobacz, jak zasady Ajurwedy można wykorzystywać analizując kondycje naszej cery i sprawdź o czym, według tej nauki, mogą świadczyć twoje problemy. Oczywiście nie jest to wyrocznia, wszystkie podane przykłady to tylko możliwości.

Co oznaczają twoje problemy ze skórą? Co oznaczają twoje problemy ze skórą? Agnieszka Hildebrand

Co znaczą twoje problemy ze skórą?

1. Broda

Wypryski najczęściej pojawiają się na brodzie w wyniku zmian hormonalnych. Dlatego jest to miejsce, które może najbardziej ucierpieć w ciągu cyklu menstruacyjnego. Obszar ten jest rządzony przez kapha dosza, która jest elementem żywiołu wody i ziemi. Redukcja stresu, sen i ćwiczenia powinny złagodzić sytuację.

2. Nos

Jeżeli twoje zmiany skórne koncentrują się na nosie, może to oznaczać, że masz problemy z ciśnieniem. Ten obszar jest ściśle związany z bioenergią pitta, która jest odpowiedzialna za układ krążenia, więc wypryski w tym miejscu mogą świadczyć o wewnętrznym stanie zapalnym. Wprowadź do swojej diety nienasycone kwasy tłuszczowe, ogranicz alkohol, kawę i ostre przyprawy.

3. Czoło

Według nauk Ajurwedy za ten obszar odpowiedzialna jest wata dosza, która powiązana jest z wiatrem i ruchem. Czoło połączone jest z układem nerwowym i trawiennym, dlatego wszelki stres odbija się właśnie na tym miejscu. Wypryski mogą oznaczać też problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Ogranicz przetworzone jedzenie i stres. Może spróbujesz medytacji lub jogi?

4, 5. Okolice prawej i lewej brwi

Według medycyny naturalnej, długotrwały stres i lęki znacząco odbijają się nie tylko na naszych organach wewnętrznych, ale także na kondycji skóry. Niektórzy twierdzą, że złe emocje, które działają na nasze narządy, mają bezpośredni wpływ na cerę. Dlatego jeśli zauważysz linię między brwiami, która znajduje się po prawej stronie, może to wskazywać na problemy z wątrobą. Jeżeli znajduje się ona z lewej strony, stres może źle działać na twoją śledzionę.

6. Policzki

Jeśli na twoich policzkach pojawiają się plamy, może to oznaczać, że twój metabolizm jest zbyt wolny. Wchłanianie składników odżywczych nie jest wystarczająco szybkie i odbija się to na kondycji skóry. Przyspiesz metabolizm i zwiększ przyjmowanie kwasu foliowego i żelaza. Poza tym, według Ajurwedy, policzki są powiązane z funkcjonowaniem płuc, dlatego może warto zainteresować się ćwiczeniami oddechowymi?

7. Okolice pod oczami

Jeżeli masz worki pod oczami, a twoje powieki są spuchnięte, może to być skutek zaburzonego działania nerek. Możesz sobie pomóc przez picie większej ilości wody, która przefiltruje twój organizm. Według Ajurwedy, pomoże także spożywanie większej ilości przypraw i dokładne gryzienie jedzenia. Jeden kęs powinien zostać przeżuty aż 30 razy!

8. Usta

Ajurweda wiąże usta z wieloma różnymi dolegliwościami, szczególnie tymi związanymi z jelitami i ogólnie z trawieniem. Odbarwienia na dolnej wardze mogą świadczyć o rozstroju jelit, a jeśli zobaczysz przebarwienia tylko na krawędziach, lepiej przyjrzeć się nerkom. Brązowawe plamy na ustach mogą świadczyć o niestrawności i zaburzonej pracy enzymów. Czasami przyczyną mogą być także pasożyty.

Na wyglądzie ust mogą odbijać się także inne problemy zdrowotne. Jeśli zauważysz, że są znacznie bledsze niż zwykle, może to oznaczać anemię. Dodatkowo, niebieskawe zabarwienie może być efektem niedotlenienia organizmu i problemów z sercem.

Wierzycie w działanie jakiejkolwiek medycyny niekonwencjonalnej? Może uważacie, że to zwykły, nieskuteczny stek bzdur? Jesteśmy ciekawe waszych opinii!

Więcej o: