Porady: Zbiór recept na wzmocnienie paznokci

Macie problem z zapuszczeniem paznokci, bo wciąż się łamią i rozdwajają? Przedstawiamy wam kilka sposobów na poprawienie ich kondycji.

1. Postaw na skrzyp

Stanowi bogate źródło krzemu, zwanego minerałem piękna. Skutecznie wzmacnia paznokcie sprawiając, że stają się twarde i mocne. Wiele aptecznych suplementów diety, mających za zadanie poprawić kondycję włosów, skóry i paznokci zawiera wyciąg ze skrzypu polnego. Zamiast łykania pigułek można popijać także ziołową herbatkę skrzypową.

Rada: Czas oczekiwania na pierwsze efekty to zwykle 2-3 miesiące. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, bo rezultaty bardzo pozytywnie zaskakują.

2. Uzupełnij niedobory witamin i minerałów

Za kruchość i łamliwość paznokci odpowiada też brak witamin z grupy B, witamin A+E a także wapnia oraz cynku. Dzięki odpowiedniej diecie można skutecznie i naturalnie uzupełnić powstałe braki.

- Witaminy z grupy B: znajdziecie je głównie w orzechach, jajach, mięsie, pieczywie razowym, serach i produktach mlecznych.

- Witaminy A oraz E: wątróbka, mleko, masło, marchew, brokuły, pomidory.

- Wapń: produkty mleczne, zwłaszcza jogurty naturalne.

- Cynk: ostrygi, kiełki pszenicy, orzechy.

* Dla zregenerowania zniszczonej płytki (np. po zdjęciu tipsów) można wcierać w paznokcie zawartość kapsułki wit. A+E (wystarczy wycisnąć i wsmarować w płytki).

Pokochaj galaretki

Zawierają żelatynę, która wpływa na wzmocnienie i utwardzenie płytki paznokcia.

Wcieraj olejek rycynowy

To bardzo tani, naturalny i wyjątkowo skuteczny sposób na zażegnanie problemu rozdwajających się, kruchych paznokci. Wystarczy wcierać w płytki paznokci kilka kropel ciepłego olejku (najlepiej codziennie). Już po upływie 1-2 tygodni zauważymy znaczną poprawę.

Olejek można kupić w aptece. Kosztuje 2-4 zł.

5. Stosuj kąpiel w oliwie

Warto kilka razy w tygodniu zafundować paznokciom kąpiel w podgrzanej oliwie. Doskonale odżywia i utwardza płytkę.

Może być stosowana zamiast kuracji olejkiem rycynowym.

6. Wklepuj krem po każdym myciu dłoni

Dość często zdarza się, że płytka paznokcia rozdwaja się w wyniku przesuszenia, któremu sprzyja częste malowanie i zmywanie paznokci oraz zbyt rzadkie nawilżanie dłoni kremem.

Krem do rąk powinnyśmy mieć zawsze w pobliżu i wklepywać go po każdym umyciu dłoni.

7. Noś rękawiczki

Nie tylko te, chroniące przed wiatrem i mrozem, ale także gospodarcze. Zabezpieczają one skórę dłoni oraz paznokcie przed kontaktem z silnymi detergentami oraz długotrwałym moczeniem w wodzie.

Są bezwzględnie obowiązkowe m.in. podczas mycia naczyń.

Więcej o: