Leczniczy pedicure - co powinnyście wiedzieć?!

Jest doskonałym rozwiązaniem na problemy z odciskami, nagniotkami, modzelami i wrastającymi paznokciami. czy wiecie dokładnie, na czym polega pedicure leczniczy? O porady zapytaliśmy specjalistów!
stopy/ leczniczy pedicure stopy/ leczniczy pedicure Fot. Shutterstock

Pedicure leczniczy

Pedicure kosmetyczny to zabieg pielęgnacyjny obejmujący zmycie lakieru, skrócenie,  opiłowanie oraz oczyszczenie paznokci. W jego zakres zalicza się również usunięcie zgrubiałego naskórka z pięt. Pedicure zakończony jest masażem, ewentualnie polakierowaniem paznokci.

Niekiedy na stopach tworzą się zmiany, których możemy pozbyć się oraz zapobiegać ich ponownemu powstawaniu poprzez zastosowanie pedicure leczniczego.

Pedicure leczniczy to zabieg obejmujący czynności wykonywane przy pedicure kosmetycznym rozszerzony o usunięcie modzeli, nagniotków oraz wrastających paznokci.

Stopy/ pedicure leczniczy Stopy/ pedicure leczniczy Fot. Shutterstock

Modzele

Modzel to ognisko wzmożonego rogowacenia w postaci plackowatego narośla zgrubiałej skóry. Zmiany takie są stosunkowo miękkie, żółtawe, o niewyraźnych granicach. Występują zazwyczaj na podeszwie stopy, pod jedną z główek kości śródstopia.

Powstają w odpowiedzi na nierównomierne obciążenie stopy, przeciążenie itp. Nieustannie ugniatana skóra nie jest dobrze ukrwiona i obumiera, tworząc narośla ("wyspy"), czyli modzele. Mogą one powstać także u nasady palców, jako skutek noszenia butów twardych i zbyt ciasnych.

Modzele powodują piekący ból. Jeśli ich nie usuniemy, może dojść do rozwinięcia się stanu zapalnego i ból pogłębi się. W początkowym stadium zmiany te możemy zredukować poprzez ich regularne ścieranie za pomocą frezarki w salonie pedicure. Warto zaproponować osobie borykającej się z modzelami naklejenie specjalnej żelowej podkładki (oferują je m.in. marki Gehwol lub Suda).  Rozleglejsze zmiany modzelowate wymagają ich wycięcia skalpelem przez lekarza.

Stopy/ leczniczy pedicure Stopy/ leczniczy pedicure Fot. Shutterstock

Odciski

Powstają w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka w odpowiedzi na ucisk. Tworzą  się zwykle na palcach stóp, między palcami, pod płytką paznokcia, na piętach. Grubiejący odcisk zwiększa ucisk na wewnętrzne warstwy skóry. Zdarza się, że warstwa rogowa, która nie może się oddzielić, powoduje powstanie rdzenia wnikającego w skórę, zwiększając ból. Jeżeli odcisk ulegnie zapaleniu, oprócz bólu pojawia się swędzenie i zaczerwienienie.

Najczęstszymi miejscami występowania odcisków są górne powierzchnie palców u stóp, końce palców i przestrzenie między palcami.

Stopy/ pedicure leczniczy Stopy/ pedicure leczniczy fot. Shutterstock

Usuwanie odcisków

Niewielkie zmiany tego typu można usunąć w salonie pedicure. W celu zmiękczenia odcisku przed jego usunięciem pedicurzystka może zastosować specjalny krem, maść lub żel, który pomoże rozmiękczyć skórę i ułatwi usunięcie odcisku.

Eliminacja odcisków polega na zastosowaniu frezarki ze specjalnie do tego przeznaczoną końcówką (odpowiednim frezem), która zasysa odcisk i wyciąga do góry wraz z korzeniem.  Następnie korzeń można wyciągnąć pęsetą lub cążkami.

Odciski, które znajdują się między ostatnimi palcami stóp, dobrze jest odseparować od zdrowej skóry, zakładając specjalną ortezę.

Na ratunek zmęczonym stopom Na ratunek zmęczonym stopom fot. Shutterstock

Nagnioty

Występują najczęściej na palcach. Pomimo tego, że nie posiadają one rdzenia, często powodują uczucie dyskomfortu i bólu. Nagnioty usuwamy poprzez ich regularne ścieranie frezarką. W  celu zapobiegania powstawania kolejnych pedicurzystka nakłada silikonową nakładkę (ortezę) na miejsce występowania nagniotka.  Polecany jest regularny pedicure co 3-4 tygodnie.

Stopy. Leczniczy pedicure Stopy. Leczniczy pedicure Fot. Shutterstock

Wrastające paznokcie

Problem wrastających paznokci jest bardzo powszechny, a zrywanie płytki paznokciowej nie przynosi oczekiwanych rezultatów, ponieważ nowo rosnący paznokieć zaczyna ponownie wrastać. Najczęściej powodem wrastania paznokci jest wał paznokcia, który wywiera ucisk na płytkę paznokciową.

Wymienia się kilka przyczyn tej dolegliwości: uwarunkowania genetyczne, zła pielęgnacja, haluksy.

W pierwszym stadium, przy niewielkim wrośnięciu paznokcia i małej bolesności, kiedy przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja, często wystarcza samo oczyszczenie paznokcia i boków z nagromadzonych pod nim: martwego naskórka, resztek garderoby (skarpetek) oraz odpowiednie podcięcie boków przez pedicurzystkę w taki sposób, aby naprostować płytkę i zrobić paznokciowi więcej miejsca do prawidłowego wzrostu.

Na etapie poważniejszego wrostu pojawia się stan zapalny, któremu towarzyszy ból przy chodzeniu, zaczerwienienie.W tym stadium, oprócz oczyszczenia paznokcia i naprostowania go, pedicurzystka zakłada na paznokieć specjalną rurkę, która odseparuje go od ciała i da mu szansę na zagojenie się, zapobiegając wzrostowi na boki.

Pedicurzystka może także nałożyć na paznokieć specjalną klamrę zapobiegającą wrastaniu w skórę. Klamry występują w kilku rozmiarach, dlatego przed jej nałożeniem pedicurzystka dobiera odpowiednia wielkość, przypasowując klamrę do paznokcia. W zależności od grubości paznokcia można także zastosować klamrę plastikową, plastikowo-metalowe lub drucianą, która jest najmocniejsza, ale jej zamocowanie wymaga także największych umiejętności.

Następnie klamra mocowana jest za pomocą specjalnego kleju-żelu, pedicurzystka dociska klamrę, dokręca drut i przycina go. Odpowiednie naciągnięcie pozwoli maksymalnie wyciągnąć paznokieć w górę i przywrócić jego prawidłowy wzrost.

Po tygodniu od zabiegu należy skontrolować, czy klamra odpowiednio się trzyma.
Po dwóch tygodniach zaleca się ponowne oczyszczenie. Klamra schodzi z naturalnym wzrostem paznokcia.

Profilaktycznie warto stosować preparaty z kwasem mlekowym, które rozpuszczają martwy naskórek, zbierający się między wałem paznokciowym a paznokciem.

Uwaga: niewskazane jest noszenie obuwia bardzo przylegającego do palców (baleriny), i zaokrąglanie paznokci na bokach (należy je obcinać prosto).

Artykuł powstał we współpracy z The Pedicure Spa by OPI. www.pedicure-spa.pl

Więcej o: