10 najczęściej popełnianych błędów podczas suszenia włosów

Twoje włosy są suche, łamliwe, zniszczone i mają rozdwojone końcówki? Być może przyczyna leży po twojej stronie? Czy jesteś pewna, że suszysz je w odpowiedni sposób?
Zadbaj o suche włosy Zadbaj o suche włosy Fot. Shutterstock

Nie rozczesuj na siłę!

Jeszcze zanim przystępujemy do suszenia - większość osób rozczesuje mokre włosy szczotką, a kiedy zaczynają się plątać, czeszemy je na siłę, niepotrzebnie je wyrywając.

Po pierwsze - nigdy nie zapominajcie o odżywce, jeśli wasze włosy mają skłonność do plątania się w trakcie czesania - nałóżcie dodatkowo na mokre końce jedwab. I odłóżcie szczotkę. Mokre włosy najlepiej rozczesywać grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach.

Włosy/ suszenie włosów Włosy/ suszenie włosów Fot. Shutterstock

Nie szusz włosów głową w dół

Po pierwsze nie susz włosów głową w dół, jedyny efekt jaki dzięki temu osiągniesz to zawroty głowy. Nieprawdą jest, że włosy dzięki temu spektakularnie zyskają na objętości. Bardziej prawdopodobne jest, że będą się nieładnie puszyły.

Włosy/ suszenie włosów Włosy/ suszenie włosów Fot. Shutterstock

Czy wiesz którą ręką trzymać szczotkę?

Wiele kobiet trzyma suszarkę w ręce, którą się na co dzień posługuje, drugą natomiast próbuje modelować włosy. To błąd. Powinno być odwrotnie. Jeśli jesteś praworęczna - to właśnie w tą dłoń powinnaś chwycić szczotkę. Będzie ci nią łatwiej manipulować.

Dla pocieszenia powiem wam, że nawet niektórzy fryzjerzy robią takie błędy.

Włosy/ suszenie włosów Włosy/ suszenie włosów Fot. Shutterstock

Nie modeluj w doł!

Kobiety mają naturalną skłonność do ciągnięcia modelowanych włosów w dół. Podpowiem wam, że nie jest to dobry pomysł, bo włosy będą "przyklepane". Powinno się je modelować ruchem tak zwanej "podkowy", czyli najpierw ku górze, a same końcówki kierować delikatnie ku dołowi, by je wygładzić.

Włosy/ suszenie włosów Włosy/ suszenie włosów Fot. Shutterstock

Nie susz pod włos

Często suszymy włosy w nieodpowiednim kierunku, czyli "pod włos". Wówczas gorące powietrze może otwierać łuski włosa, a przez to powodować ich zmatowienie i pozbawienie blasku. Dlatego - włosy susz zawsze z kierunkiem ich wzrostu.

Włosy/ suszenie włosów Włosy/ suszenie włosów Fot. Shutterstock

Zawijanie włosów na szcotkę i pozostawienie w bezruchu

Często też zdarza się, że niektóre kobiety zawijają pasmo wilgotnych włosów na szczotkę i zatrzymując w jeden pozycji, suszą. Podczas modelowania pasma włosów - szczotka powinna cały czas być w ruchu, w przeciwnym razie, nie wyschnie ono równomiernie.

Suszarka z dyfuzorem Suszarka z dyfuzorem

Zbyt wysoka temperatura

Zbyt wysoka temperatura niszczy włosy. Powinno się ją dostosować indywidualnie do ich potrzeb. Przy cienkich, zaleca się stosowanie temperatury do 130℃, natomiast 200℃ tylko do włosów grubych i trudnych do ułożenia. Stylizacja przy 200℃ powoduje osłabienie włosów, nawet o 50%, oraz dużo szybszą utratę koloru.

Prostownica z keratyną Philips Prostownica z keratyną Philips Fot. materiały prasowe

Nie prostuj mokrych włosów

To naprawdę ważne! Twoje włosy powinny być zawsze całkowicie suche przed prostowaniem.

Używanie prostownicy niszczy włosy. Dlatego jeśli już to robić - to z głową. Przede wszystkim używaj preparatów, które chronią włosy przed wysoką temperaturą. Po drugie korzystaj z ceramicznej prostownicy z funkcją podczerwieni. Wysokiej jakości płytki ceramiczne z wbudowanym generatorem jonów zmniejszają czas wystawiania włosa na działanie wysokich temperatur. Włosy nie przepalają się i nie niszczą, tak jak w przypadku zwykłych prostownic.

Nie oszczędzaj na suszarce!

Jest to jedna z najważniejszych elementów dbania o piękny wygląd włosów. Często skarżymy się, że nie potrafimy stworzyć same takiej fryzury jak po wyjściu z salonu fryzjerskiego. Myślimy, że jest to po prostu niemożliwe. Duże znaczenie ma w tym przypadku właśnie dobra suszarka.

Najlepiej wybierz taką o wysokiej mocy (ok. 1800W), dobrze, by miała funkcje jonizacji, a strumień powietrza mógł zmieniać się na zimny. Sprawia to, że włosy się nie palą, są znacznie bardziej gładkie i błyszczące.

Dobra suszarka - to inwestycja, która się opłaca!

Bez pośpiechu

Kobiety często suszą włosy w pośpiechu (traktując tą czynność jak wyścig z czasem), wyrywając je i narażając na wszystkie negatywne aspekty, które powodują ich przesuszenie i uszkodzenia.

By zadbać o nie we właściwy sposób - należy zachować odrobinę ostrożności. Nasze włosy też wymagają uwagi!

Więcej o: