Latem zadbaj o włosy w sposób szczególny - wakacyjne porady

Lato... czekamy na nie z niecierpliwością. Plaża, kąpiele w morzu, czy w basenie to jedne z naszych ulubionych momentów. Niestety nie dla naszych włosów. Dowiedz się, na co zwrócić latem szczególną uwagę.

Nasze włosy nie lubią lata

My kochamy lato. Nasze włosy niestety niekoniecznie. W tym okresie stają się bardziej suche, łamliwe, rozdwajają się, plączą i płowieją.

Prawda jest taka, że letnie kąpiele, zarówno te wodne jak i słoneczne - niszczą nasze włosy. Najpierw zostaje uszkodzona ich warstwa zewnętrzna, co powoduje ich odbarwienie i pozbawia je blasku. Wnikając do warstwy korowej - zmieniają strukturę włosa oraz niszczy włókna keratyny, która odpowiada za wytrzymałość włosów i ich rozrywanie. Pomiędzy rozerwane włókna włosa dostaje się kurz, piasek, sól i chlor, a także inne szkodliwe elementy środowiska. Włosy są bardziej łamliwe, zaczynają się rozdwajać, ale najgorsze jest to, że są widocznie przesuszone.

1) Nie chodź z mokrą głową

Jest to najczęściej popełniany błąd, z którego nie zdajemy sobie sprawy. Krople wody działają niczym soczewka, a skupiając na sobie promienie słoneczne uruchamiają procesy chemiczne, które porównać można do zabiegu rozjaśniania. Powstają wolne rodniki, które dostają się do włókien keratynowych (głównego budulca włosa) niszcząc ich strukturę.

Nie sama woda jest szkodliwa, ale w połączeniu ze słońcem. Szkodzi natomiast wiatr, który plącze włosy i je wysusza.

Brunetki mają pod względem lepiej, ponieważ ich włosy zawierają dużo barwnika, który pochłania część szkodliwego promieniowania. Działa trochę na zasadzie filtru słonecznego. Jednak najbardziej podatne na zniszczenia wywołane słońcem są włosy rozjaśnione, nawet jeśli później były znów pofarbowane na ciemno. Syntetyczne pigmenty nie zabezpieczają bowiem przed promieniowaniem UV.

Nicole Richie promuje swoją linię biżuterii Nicole Richie promuje swoją linię biżuterii Nicole Richie promuje swoją linię biżuterii

2) Odżywiaj

Częściej niż zwykle korzystaj z preparatów mających silniejsze działanie. Stosuj kuracje do włosów korzystając z masek. Odżywka może nie wystarczyć. Kosmetyki takie zamykają łuskę włosa i wygładzają jego powierzchnię. Jeśli nie chcesz wydawać - możesz wykonać preparat w domu. Dobrym pomysłem jest oliwa z oliwek z dodatkiem cytryny lub rozgniecione awokado.

Wyjazdowy niezbędnik kosmetyczny Wyjazdowy niezbędnik kosmetyczny Fot. Shutterstock

3) Rób przemyślane zakupy

Kupując szampon lub odżywkę wybieraj te, które są przeznaczone do letniej pielęgnacji. przeważnie mają żółte opakowania lub narysowane słoneczko. takie kosmetyki zawierają przeważnie filtry, które hamują przenikanie promieni UV do wnętrza włosa. Wybieraj również odżywki z filtrem - najlepiej bez spłukiwania. Dobrym rozwiązaniem są również mgiełki  w sprayu. Nie przetłuszczają włosów i również zawierają filtry. Możesz również użyć zwykłej oliwki i związać włosy.

Pielęgnacja włosów latem Pielęgnacja włosów latem Fot. Shutterstock

Nie zapominaj...

- przed wyjazdem na wakacje podetnij włosy i wstrzymaj się z ich koloryzacją do powrotu,

- nie zapomnij o kapeluszu. Wprawdzie nie zastąpi on preparatu, ale w częściowo ochroni włosy oraz skórę głowy,

- jeśli twoje włosy są długie - związuj je idąc na plaże. Nie będą się wówczas plątały i będą mniej narażone na szkodliwe działanie promieni.

Śmiech to zdrowie Śmiech to zdrowie Fot. Shutterstock

Pielęgnuj!

- po powrocie z plaży zawsze umyj włosy i nałóż odżywkę,

- po kąpielach w basenie, czy morzu - spłucz włosy bieżącą wodą,

- nie używaj suszarki. Niech włosy wyschną ci same (tylko nie na słońcu!).

Więcej o: