Taniec - najlepszy sposób na szczupłą figurę!

Jaka aktywność fizyczna sprawi, że spalisz w ciągu godziny 500 kcal, połączy ćwiczenia aerobowe, kardio i zaangażuje do pracy wszystkie grupy mięśni? Taniec! W dodatku łączy się z wydzielaniem endorfiny - hormonu szczęścia. Znaleźliście już swój taniec?
Madonna dla Louis Vuitton fot. www.trashbagaesthetics.com Madonna dla Louis Vuitton fot. www.trashbagaesthetics.com Madonna dla Louis Vuitton fot. www.trashbagaesthetics.com

Taniec uszczęśliwia

To świetne połączenie aktywności fizycznej z muzyką. Tańcem można się zachwycać. Kryje się w nim pewna głębia, która daje poczucie szczęścia. To prawdziwa skarbnica emocji. Dla wielu ludzi decyzja o rozpoczęciu nauki budzi drzemiące w nich pasje. Niejednokrotnie staje się pomysłem na życie. Każdy, kto zaczął i zdążył się zaangażować ? doskonale wie jak to uzależnia!

Jessica Alba Jessica Alba Jessica Alba

Co wybrać?

Ci którzy chcieliby zacząć, ale zupełnie nie wiedzą jaki rodzaj tańca wybrać, powinni pomyśleć na początku o swoich upodobaniach muzycznych. Taniec to w końcu najlepszy sposób, by poczuć przepływającą przez ciało muzykę. Każdy rodzaj tańca wyzwala inne emocje i wymaga innego zaangażowania ciała. Warto też się zastanowić, czy wolimy bardziej energetyczny i żywiołowy ruch, czy też coś bardziej spokojnego i relaksująco-rozciągającego. Możliwości wyboru są ogromne.

Shakira i jej taniec brzucha. Shakira i jej taniec brzucha. AP Photo

Nowe, modne dyscypliny taneczne

Oprócz klasyków, które w tańcu funkcjonują od lat, ostatnio pojawia się coraz więcej dyscyplin tanecznych. Wśród nowości pojawił się na przykład: lyrical jazz, funk, electro boogie, street dance, fitness dance, broadway dance, burlesque, pole dance, street jazz, High Heels i kilka innych.

hip-hop hip-hop Fot. Shutterstock

Hip-hop

Hip-Hop to taniec, w którym znajdziecie miejsce na swobodę ruchu. Tu nie ma kroków, które każdy powinien wykonać dokładnie tak samo. W hip-hopie możesz znaleźć swój styl. Każdy tak naprawdę tańczy inaczej, inaczej czuje i się rusza. Ktoś, kto nigdy nie tańczył nie zawsze to zauważy. Biorąc pod uwagę stronę fitness ?  treningi hip-hopu doskonale ci go zastąpią. Znajdziesz tu elementy siłowe i ćwiczenia kardio, poprawia układ krążenia i angażuje do pracy wszystkie mięśnie.

Taniec Taniec Fot. Shutterstock

Balet

To absolutna klasyka. I dosłownie i w przenośni. Widowisko dla widza, ale wieloletnia praca dla tancerza. Przygotowanie ciała wymaga nieraz morderczych treningów. Oczywiście tancerz baletowy porusza się z gracją motyla połączoną z eleganckim chodem i dostojnymi ruchami ciała.

Sam tancerz sprawia wrażenie, jakby był nadzwyczaj lekki. Szczupła sylwetka to ogromny plus. Kolejnym jest fakt, że każdy tancerz baletowy jest w stanie nauczyć się w zasadzie każdej innej techniki tanecznej w ekspresowym tempie. Sekret tkwi między innymi w odpowiednim przygotowaniu ciała, ale i w skali trudności tej techniki.

Tu pracuje dosłownie każdy mięsień, ćwiczenia są bardzo intensywne. Balet wymaga niezwykłej precyzji i kontroli nad ciałem. Mięśnie grzbietu i brzucha, czy tak zwany ?rdzeń? naszego ciała jest tu w nieustannym ?spięciu?. To dzięki jego sile udaje się tak płynnie łączyć ruchy górnej części ciała z dolną. Nie trzeba nikomu wspominać o rozciągnięciu.

Nawet jeśli wydaje ci się, że na balet jesteś już za stara ? nic bardziej mylnego. Oczywiście nie zostaniesz zawodową baletnicą, rozpoczynając trenowanie  w wieku 20 lat, ale to doskonały początek na przygotowanie ciała do innych aktywności.

Taniec brzucha Taniec brzucha Fot. shutterstock

Taniec brzucha

Ten zmysłowy taniec ma swoją własną filozofię. Istnieje wiele teorii dotyczących jego pochodzenia. Większość osób kojarzy go z krajami arabskimi. Niektórzy są zdania, że taniec brzucha wywodzi się z Grecji, inni uważają, że jego korzeni należy doszukiwać się w Egipcie, jeszcze inni, że pochodzi od Romów. Jedno natomiast jest pewne - dziś przeżywa swój prawdziwy renesans. Uczy wyrażać siebie i swoją kobiecość, pomaga zrozumieć i docenić ciało, pozbyć się kompleksów i ograniczeń. Mimo, że wygląda na spokojny ? również spełnia swoje dobroczynne zadanie w modelowaniu ciała.

Przede wszystkim wzmacnia mięśnie brzucha i pleców i ramion. Zapobiega zbieraniu się nadmiaru wody w organizmie. Zapewnia lepsze krążenie i przepływ krwi, szczególnie w miejscach, które stanowią ośrodek ruchu w tańcu, a tym samym pomaga znacznej liczbie kobiet zwalczać bolesne objawy PMS i innych dolegliwości menstruacyjnych. Podczas kursu tańca można nauczyć się nowego sposobu oddychania, którego nie praktykujemy w codziennym życiu.

Tańce latynoskie

Tańce latynoskie, czyli latynoamerykańskie zyskały dużą popularność w naszym kraju. Powstało wiele szkół, w których można szkolić swoje zainteresowania w tym kierunku. Główną cechą ich są wyraźne ruchy w takt rytmicznej muzyki. Cieszy się uznaniem, gdyż dzięki niemu można wyrazić uczucia.

Charakteryzuje się dynamiką i zmysłowymi ruchami. Gorący temperament pomaga w tym tańcu wyrazić siebie. Przy tego typu ruchu bardzo ważna jest postawa ciała, należy odizolować górną jego część od dolnej, co zwykle dla osób początkujących jest największym problemem.

Plusem jest to, że już po kilku pierwszych lekcjach czujemy, że czegoś się nauczyliśmy. Nawet jeśli są to najprostsze kroki podstawowe. Pomaga nam budować pewność siebie i co najważniejsze ? daje możliwość tańca z partnerem.

Jak wyszczuplić biodra? Jak wyszczuplić biodra? fot. Shutterstock

Aerobik w stylu Dance

Dance aerobik - są to ćwiczenia odchudzające połączone z krokami tanecznymi, dzięki którym można świetnie modelować i rzeźbić sylwetkę. Taniec jest obecnie coraz bardziej popularny. Widać to również w coraz większym zaangażowaniu go w innych formach ruchowych.

Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które kochają muzykę i taniec. Odchudzanie poprzez taniec jest powszechnie stosowane od dawna. Tu jednak dochodzą nam również inne ćwiczenia. Każdy rodzaj aerobiku bowiem jest zaliczany do ćwiczeń typu cardio - wzmacniających układ krążenia.

Ćwiczenia takie poprawiają również koordynację ruchową, kondycję, poprawiają samopoczucie i koncentrację. Taniec i ćwiczenia są idealnym sposobem na odstresowanie oraz rozładowanie złych emocji. Dzięki szybkim, intensywnym ruchom spalamy tkankę tłuszczową, kształtujemy mięśnie nóg, pleców oraz rąk. Nie istnieją tu żadne wytyczne jeśli chodzi o wiek.

Pole dance

Od niedawna staje się w Polsce bardzo popularną dyscypliną. Powstaje coraz więcej szkół, które uczą tej formy aktywności. Bo warto dodać, że to nie tylko taniec. Pole Dance to o wiele więcej. Obecnie jest on bowiem popularyzowany bardziej jako forma fitnessu, gdzie elementy tańca erotycznego zostały odsunięte na dalszy plan.

Najważniejszy jest tu aspekt sportowy. Łączy się w jedno elementy: artystyczne, gimnastyczne i taneczne. To ogromny wysiłek dla całego ciała. Ćwiczenia siłowe, rozciągające, wzmacniające i aerobowe połączone są w tanecznym ruchu. Osobie, która występuje w roli obserwatora, trudno wytłumaczyć jak ciężko pracuje tu całe ciało i jak ogromny wysiłek spoczywa na pracujących mięśniach ( zwłaszcza ramion, ud oraz pośladków). Równie mocne muszą być mięśnie brzucha. Treningi bardzo wzmacniają i kształtują sylwetkę.

Jedno jednak, mogę powiedzieć na pewno. Ta dyscyplina w szybkim czasie zmienia nasze ciało i nie tylko dlatego, że czujemy się silniejsze. Regularne treningi pomagają zrzucić zbędne kilogramy, spalić tkankę tłuszczową i wymodelować ciało. I naprawdę wiem co mówię!

Ćwiczenia rozciągające Ćwiczenia rozciągające Fot. Shutterstock

Jazz

Korzenie tańca jazzowego sięgają końca XIX wieku, lecz wówczas taniec nie spotkał się z wielką aprobatą. Na deskach teatru ciągle dominował balet, nie pozostawiając nowym gatunkom tańca szans na rozwijanie się. Prawdziwy przełom powstał dopiero pod koniec pierwszej połowy XX wieku. Jego technika opiera się wprawdzie na balecie, ale podobnie jak taniec współczesny pozbawiony jest pewnych ograniczeń.

Patrząc na taniec ? sprawia wrażenie niezwykle lekkiego i niezależnego, prawda jest jednak taka, że zaraz po balecie ? jest to jeden z najtrudniejszych technicznie tańców. Trudny, szczególnie na początku, ale warto się w niego zaangażować. Jest bardziej liryczną częścią tanecznego świata. Kształtuje naszą umiejętność skupienia i rozwija również wewnętrznie.

Więcej o: