Suknie ślubne królowych i księżniczek z lat 1946-2015 roku. Czyj tren był najdłuższy, kto kupił kreację za kartki, u kogo na weselu bawił się Frank Sinatra? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA + CIEKAWOSTKI]

Od wiktoriańskich sukien po minimalistyczne kreacje, a potem... znowu tradycyjnie! Zobacz, jak zmieniała się królewska moda ślubna na przestrzeni prawie 100 lat. Razem z platformą zakupową Zalando.pl zabieramy was w stylową podróż do przeszłości.
Królewskie śluby Królewskie śluby EastNews, Zalando

Królowa Elżbieta II

W listopadzie 1947 roku, niedługo po zakończeniu II wojny światowej, Elżbieta Aleksandra Maria z dynastii Windsorów powiedziała sakramentalne "tak" greckiemu księciu Filipowi. 5 lat później została królową Wielkiej Brytanii.

Gdy brała ślub, miała tylko 21 lat. Na ten wyjątkowy dzień wybrała projekt Normana Hartnella z jedwabnym gorsetem w kolorze kości słoniowej i z prawie czterometrowym trenem ze szlachetnego atłasu. Do ozdobienia sukni wykorzystano 10 000 drobnych perełek i kryształków. Uzupełnieniem kreacji był tradycyjny tiulowy welon wykończony koronką oraz diamentowa tiara.

Ciekawostka: Elżbieta, tak jak inne kobiety w powojennej Wielkiej Brytanii, aby kupić suknię ślubną musiała skorzystać z kartek na odzież. Mimo chęci setek przyszłych panien młodych, pragnących przekazać swoje kupony na rzecz przyszłej królowej, Elżbieta nie mogła ich przyjąć. Dlatego też rząd, w ramach wyjątku, podarował Elżbiecie 200 dodatkowych kuponów.

Królewskie śluby Królewskie śluby EastNews, Zalando

Grace, księżna Monako

Grace Kelly, uhonorowana Oscarem aktorka, porzuciła karierę filmową, aby zostać panią na dworze w Monako. Gwiazda poślubiła księcia Rainiera w kwietniu 1956 roku. Miała na sobie klasyczną suknię z atelier Helen Rose, która zajmowała się projektowaniem kostiumów dla wytwórni MGM. Kreację uszyto z 290 metrów koronki z haftem punktowym w róże, jedwabnej tafty oraz delikatnego tiulu. Obszyto ją drobnymi perłami. Pod każdą z warstw kreacji wszyto błękitne kokardki na szczęście.

Ciekawostka: Suknia ślubna księżnej Grace Kelly jest uważana za jedną z najpiękniejszych w historii i wciąż inspiruje panny młode.

Królewskie śluby Królewskie śluby EastNews, Zalando

Królowa Zofia

Hiszpańska królowa Zofia, a wtedy jeszcze grecka i duńska księżniczka, poślubiła następcę tronu Hiszpanii, przyszłego króla Juana Carlosa, w maju 1962 roku. Na ceremonii zaślubin wystąpiła w pięknej białej sukni uszytej z srebrzystobiałej lamy, lekkiego tiul oraz brugijskiej koronki. Dekolt sukni udekorowano klejnotami. Dopełnieniem klasycznej stylizacji był długi na prawie pięć metrów welon, podarunek od matki panny młodej. Za projekt sukni odpowiadał Jean Dessés.

Ciekawostka: Pruska diamentowa tiara, noszona z dumą przez pokolenia greckich i hiszpańskich panien młodych z rodów królewskich, a założona w tym dniu przez Zofię, została jej podarowana przez babcię.

Królewskie śluby Królewskie śluby EastNews, Zalando

Księżniczka Karolina

Karolina i Stefania z Monako w latach 80. uchodziły za najpiękniejsze księżniczki na świecie. Rzeczywiście, córki księżnej Grace Kelly cechowała wielka uroda - miały piękne oliwkowe karnacje, ciemne oczy, błyszczące kasztanowe włosy i idealne figury.

Trzeba przyznać, że suknia ślubna Karoliny była bardzo stylowa. A zaprojektował ją tworzący wówczas dla domu mody Christian Dior Marc Bohan. Uwagę zwracały charakterystyczne dla lat 70. rękawy-dzwony, a także kwiaty wpięte we włosy zamiast tradycyjnej, drogocennej tiary. Ta hippisowska stylizacja ślubna idealnie wpisała się w modę tamtej epoki.

Ciekawostka: Na ślubie Karoliny z Monako zjawiło się wielu znakomitych gości, w tym hollywoodzkie legendy, takie jak Ava Gardner, Cary Grant i Frank Sinatra.

Królewskie śluby Królewskie śluby EastNews, Zalando

Księżna Diana

Ta suknia to... najsłynniejsza beza w historii! Młoda i piękna Diana Spencer projektem Davida & Elizabeth Emanuelów raczej odebrała niż dodała sobie urody. A jednak dzisiaj na tę kreację, idealnie odpowiadającą modzie lat 80., spogląda się z pewnym sentymentem. Może dlatego, że nie przyniosła księżnej szczęścia, a może dlatego, że zdjęcia ze ślubu są jednymi z nielicznych, na których Diana u boku księcia Karola ma uśmiech na twarzy.

Ciekawostka: Suknię księżnej obszyto 10 000 małych perełek, a ponad siedmiometrowy tren był najdłuższym w historii królewskiej mody ślubnej. Z trudem zmieścił się wewnątrz przeszklonej karety, która przywiozła Dianę na ceremonię! Problemy z wciśnięciem się do pojazdu obok panny młodej miał również jej ojciec.

Królewskie śluby Królewskie śluby EastNews, Zalando

Rania, królowa Jordanii

Królowa Rania uchodzi za jedną z najpiękniejszych koronowanych głów na świecie. Do ślubu szła w czerwcu 1993 roku. Miała na sobie białą kreację bogato haftowaną złotą nicią, projektu Bruce'a Oldfielda. Dopełnieniem stroju panny młodej były imponująca opaska na głowę zamiast tiary, krótkie rękawiczki i ozdobny pas.

Ciekawostka: Efektowne nakrycie głowy oraz fryzura sprawiły, że Rania miała niemałe problemy podczas wsiadania i wysiadania z aut!

Królewskie śluby Królewskie śluby EastNews, Zalando

Mette-Marit, księżna Norwegii

Przyznajemy: to naszym zdaniem najpiękniejsza z sukien ślubnych, jakie w ciągu ostatnich stu lat zaprezentowały arystokratki. Jest minimalistyczna, bez zbędnych ozdób, a dziś wydaje się jeszcze bardziej stylowa niż w 2001 roku, gdy księżna Norwegii wychodziła za mąż za księcia Haakona Magnusa. Tę wspaniałą w swojej prostocie kreację z jedwabnej krepy i delikatnego tiulu zaprojektował Ove Harder Finseth. Tren sukni był stosunkowo krótki, za to welon miał aż 6 metrów długości!

Ciekawostka: Mette-Marit do swojej prostej i eleganckiej sukni ślubnej dobrała, stanowiącą pamiątkę rodzinną, stuletnią tiarę, podarowaną jej przez króla i królową Norwegii.

Królewski ślub Królewski ślub EastNews, Zalando

Królowa Maxyma

Wspaniałą suknię uszytą z jedwabiu typu mikado, a zaprojektowaną przez samego mistrza Valentino, miała na sobie w dniu ślubu piękna królowa Maksyma. Królewskiego blasku stylizacji dodała imponująca korona, do której przyczepiono koronkowy welon.

Ciekawostka: Nadzwyczajna tiara pochodzącej z Argentyny Maksymy została wykonana specjalnie na tę okazję. Utworzono ją, łącząc stanowiącą rodzinną pamiątkę holenderską tiarę z pięknymi diamentowymi gwiazdami, które należały do królowej Emmy, praprababki króla Wilhelma Aleksandra.

Królewski ślub Królewski ślub EastNews, Zalando

Królowa Letycja

Dziennikarka i reporterka telewizyjna Letizia Ortiz Rocasolano poślubiła następcę hiszpańskiego tronu, przystojnego księcia Filipa, 22 maja 2004 roku. Obecnie u boku męża pełni obowiązki królowej Hiszpanii. "Dziewczyna z ludu", jaką książę poprosił o rękę, na ceremonii miała na sobie jedwabną suknię z wyhaftowanymi symbolami królestwa Asturii, jaką zaprojektował dla niej 86-letni Manuel Pertegaz.

Ciekawostka: Letycja wybrała usługi wiekowego projektanta na prośbę swojej przyszłej teściowej, królowej Zofii. Wiadomo, z teściową warto się zgodzić, a zwłaszcza wtedy, gdy jest ona królową Hiszpanii... Niestety, w tym wypadku uległość średnio się opłaciła.

Królewski ślub Królewski ślub EastNews, Zalando

Księżniczka Wiktoria

Bardzo wdzięcznie na swoim ślubie prezentowała się uwielbiana w Szwecji księżniczka Wiktoria. Zaprezentowała się gościom w pięknej sukni uszytej z jedwabnego atłasu, z lekko zaokrąglonym, osuwającym się delikatnie na ramiona dekoltem oraz podkreśloną talią. To dzieło Pära Engshedena. Głowę uroczej księżniczki zdobiły koronkowy welon i wspaniała tiara z kamei.

Ciekawostka: Welon Bernadottów i tiara z kamei są wysoce cenionymi pamiątkami rodowymi. Regularnie pojawiają się one na ślubach w szwedzkiej rodzinie królewskiej. Wiek tiary datuje się na ponad 200 lat i sięga on czasów cesarzowej Józefiny, która najprawdopodobniej otrzymała ją w podarunku od męża, Napoleona Bonaparte (!).

Królewski ślub Królewski ślub EastNews, Zalando

Księżna Cambridge

Tradycyjna suknia z delikatnym nowoczesnym sznytem, jaką dla Kate Middleton, przyszłej księżnej Cambridge, zaprojektowała Sarah Burton, dyrektor kreatywna brytyjskiego domu mody Alexander McQueen, była najsłynniejszą kreacją 2011 roku. Najczęściej komentowaną i równie często kopiowaną. Wykonano ją z satynowej organzy, jedwabnego tiul w kolorze kości słoniowej i pięknych koronek chantilly. Wykończeniem stylizacji była tiara od Cartiera podarowana Kate przez królową Elżbietę II.

Ciekawostka: Kreacja Kate to hołd złożony pięknu, tradycji i dziedzictwu: ręcznie wykonana koronka i haftowania brytyjskich symboli kwiatowych - róży, ostu, żonkila i koniczyny. Nic dziwnego, że książę William wyznał: "Wyglądasz pięknie", gdy ujrzał swoją przyszłą żoną przy ołtarzu.

Królewski ślub Królewski ślub EastNews, Zalando

Charlene, księżna Monako

Charlene Wittstock, obwołana "płaczącą księżną" (gdy poślubiała księcia Alberta w jej oczach stały łzy, a na twarzy malował się smutek), dorównała klasą ślubnej stylizacji swojej teściowej Grace Kelly. Minimalistyczny i wyrafinowany strój Charlene zaprojektował mistrz Giorgio Armani. Swoje dzieło ozdobił 40 000 kryształków Swarowskiego oraz maleńkimi (o ironio!) łezkami z masy perłowej.

Ciekawostka: Oszałamiająca kreacja księżnej pochłonęła 50 metrów jedwabiu oraz 80 metrów organzy. Jej wykonanie zajęło aż 2500 godzin!

Królewski ślub Królewski ślub EastNews, Zalando

Księżniczka Sofia

Niedawno odbyły się królewskie zaślubiny szwedzkiego księcia Carla Philipa z modelką i instruktorką jogi Sofią Hellqvist. Panna młoda wyglądała przepięknie w prostej tradycyjnej sukni uszytej z najlepszej jakości koronek. Kreację zaprojektowała Szwedka Ida Sjöstedt. Jedynym wyrazistym dodatkiem do skromnej stylizacji był duży bukiet z herbacianych róż.

Ciekawostka: Przyszli teściowie Sofii, król Karol Gustaw i królowa Sylwia, podarowali przyszłej synowej drogocenną diamentową tiarę wysadzaną szmaragdami. Księżniczka miała ją na głowie podczas zaślubin.

Wykorzystane w kolażach szkice, a także informacje dotyczące kreacji ślubnych, udostępniła nam platforma zakupowa www.zalando.pl. Więcej stylizacji ślubnych królowych i księżniczek zobaczycie tutaj.

Więcej o: