Lata 20. Krótkie kruczoczarne włosy

Maskowanie kobiecych kształtów, chłopięce fryzury, pierwsze sukienki pokazujące nogi i Coco Chanel - oto, co zawdzięczamy modzie lat 20.

Moda z tamtych lat każe dążyć ówczesnym kobietom do chłopięcej figury , a luźne sukienki o obniżonej talii maskują kobiece kształty. Paski i drapowania na wysokości bioder podkreślają ten trend - ma być luźno, prosto i niekrępująco. Uwagę przyciągają za to nogi, które w poprzednich epokach zakryte były aż do ziemi. W latach 20. kobiece nogi pozostają odsłonięte do połowy łydki , niektóre sukienki kończą się tuż za kolanem.

Do prostych, niepodkreślających figury strojów dobiera się opaski lub filcowe kapelusiki, które przykrywają już i tak krótkie, męskie fryzury . Proste stroje stają się świetnym tłem dla wyrazistej biżuterii - prawdziwym hitem staje się długi, aż do linii bioder, sznur pereł. Modny dodatek stanowią też pióra, połyskujące koraliki, cekiny, które równoważą prosty krój tkanin.

Popularnym zabiegiem było prasowanie włosów specjalnym żelazkiem, tak by ułożyły się w fale. Najbardziej pożądanym kolorem na głowie był oczywiście czarny - kruczoczarne krótkie fryzury były najmodniejsze , podkreślały indywidualizm, charakter i tajemniczość właścicielki. Jak wyglądał najmodniejszy makijaż? Oczy pomalowane na ciemno, przydymione, powinny wyglądać melancholijnie, brwi musiały być bardzo cienkie, a usta- małe i intensywnie czerwone.

Bardziej zamożne panie przywożą stroje z Paryża lub kupują suknie szyte z jedwabiu z Milanówka albo w Domu Mody Bogusława Hersego w Warszawie. Od 1922 roku Francuski a potem kobiety na całym świecie oszalały na punkcie kultowego zapachu - Chanel No. 5.

Twórczyni perfum - Coco Chanel , pozostała najbardziej znaną projektantką wszech czasów. Zawdzięczamy jej małą czarną, marynarki chanelki, a tkaniny które wylansowała to dżersej i tweed.

 
Który z tych trendów wydaje ci się najciekawszy?