Pierwsza dekada XXI w. Era biodrówek

Spodnie zwężane i rozszerzane, naturalne futra i tkaniny ekologiczne, ultrawysokie obcasy i płaskie, wygodne balerinki - moda po 2000 roku zaskakuje dużym wyborem trendów.

Na początku XXI wieku szafy zawojowały dżinsy o niskim stanie. Kobiety noszą ultraniskie biodrówki, spod których czasami wystaje bielizna. Spodnie opinają się na pupie i podkreślają kobiece kształty. Również w męskich spodniach pas nieznacznie się obniżył. Wśród męskiej młodzieży modna jest polska wersja hip hopowca, tzw. skate'a, jeżdżącego na desce w spodniach ze znacznie obniżonym krokiem. Na ulicach króluje sportowe obuwie i wygodny, swobodny styl ubierania. Dostępne są praktycznie wszystkie marki popularne za granicą.

Po roku 2000 trendy w modzie zaczynają zmieniać się coraz szybciej. Mimo, że moda jest bardzo eklektyczna i każdy może znaleźć coś dla siebie, dominujące trendy z sezonu na sezon bardzo się różnią. Najpopularniejsze są jednak inspiracje z lat 70. czy 50. Dopiero kolejna dekada przyniesie powrót do spodni retro z lat 80. czy barwnych legginsów z 90. Moda zatacza mniejsze lub większe koła a wiele z nas żałuje, że pozbyło się z szafy starych ubrań.

Co powróciło do łask w ciągu ostatnich 10 lat? Spodnie dzwony, buty na koturnach, spodnie rurki, długie, proste kardigany, bardzo wysokie szpilki, drewniaki, sukienki bombki, krótkie i proste płaszczyki stylizowane na lata 60., proste traperskie buty, skórzane kurtki i duże tuniki, swetry lub t-shirty noszone do leginsów stylizowane na lata 80.

A oto, jak w latach 30. przewidywano, jak będziemy się ubierać w roku 2000: