Po błyszczących latach 80. modny staje się nieco bardziej schludny i prosty styl: białe koszule z wysokim, prostym kołnierzykiem, luźna czarna spódnica z pasem w talii i buty na średnim obcasie, a do tego czarne rajstopy. Inny popularny zestaw to dżinsy z wysokim stanem i biała lub kolorowa flanelowa koszula. Taki look prezentowały m.in. Linda Evangelista czy Cindy Crawford, jedne z pierwszych supermodelek.
W Polsce coraz popularniejsze są zagraniczne marki i nasza rodzima moda zaczyna być zbliżona do zachodniej. Również dostęp do zagranicznych kanałów telewizyjnych pozwala Polakom podglądać, jak ubierają się mieszkańcy innych krajów, gwiazdy muzyki, popkultury, filmu. O modnym stylu zaczynają decydować detale, materiały, dodatki. W ten sposób prostymi ubraniami można wyrazić siebie.
Jest to dekada, w której powstaje hip hop. Ma bardzo silny wpływ na modę, która dotarła jednak do Polski nieco później i w innej formie. W latach 90. w Stanach króluje Mc Hammer w bardzo kolorowych strojach i prostokątnie uformowanej fryzurze:
Pod koniec lat 90. na ulicach zdecydowanie króluje luźny, wygodny, niemal sportowy styl. Luźne spodnie z opuszczonych krokiem, czasami nawet dresy, wygodne t-shirty i bawełniane koszulki zawojowały szafy i stały się codzienny strojem. Trendy zmieniają się coraz szybciej.
Charakterystyczny dla lat 90. jest także rockowy look - glany, poszarpane spodnie, koszulki z Metallicą i Nirvaną stały się atrybutami mody nie tylko wśród fanów grunge'u i cięższej muzyki. Wielu poszukujących własnej modowej drogi nastolatków decydowało się na taki styl.