Lata 80. Neonowe kolory, strój do aerobicu i getry

Dekada kiczu czy inspirujących nowości? Szerokie, męskie marynarki, leginsy, brokat, mocne makijaże, nabijane ćwiekami skóry i workowate swetry. Co jeszcze było na topie w latach 80.?

To dekada kiczu: fryzury, w których nikomu nie jest dobrze, świecące legginsy i brokatowe marynarki z olbrzymimi poduszkami . Mimo wszystko lata 80. od kilku sezonów znów powróciły do łask. Szerokie, obszerne marynark i, swetry, spodnie rurki , krótkie skórzane kurtki , leginsy - to elementy ubioru, które w swoich szafach ma większość z nas.

W Polsce lata 80. to okres walki z komunizmem i intelektualnego zaangażowania, dlatego modny jest styl "na intelektualistę": parki, czyli długie luźne kurtki w kolorze khaki, ręcznie robione swetry w rozmiarze XXL, duże okulary optyczne, geometryczne kolczyki.

W kontraście do tego w Stanach Zjednoczonych bardzo popularna staje się dbałość o ciało , modnym trendem stają się zajęcia fitness , a w związku z tym kolorowe stroje do aerobiku: błyszczące lajkry, getry, plastikowa biżuteria i bardzo kolorowy makijaż . Taki styl przenika do mody dnia codziennego również w Polsce.

Pod strzechami pojawiają się pierwsze magnetowidy , a wraz z nimi do polskich domów wkraczają, energicznie wymachując kończynami, gwiazdy światowego formatu. Nagrania, na których aktorki czy modelki odziane w obcisłe stroje do aerobiku pokazują, jak zachować zgrabną sylwetkę, cieszyły się ogromną popularnością. Z przyjemnością oglądały je nie tylko panie, ale także panowie.

 

Niekwestionowaną królową sceny zostaje Madonna . Piosenkarka wykreowała bardzo agresywny i seksowny wizerunek sceniczny , który stał się inspiracją dla wielu pokoleń gwiazd i gwiazdek. Dziś styl lat 80. stale widoczny jest w scenicznych stylizacjach Rihanny.

Lata 80.Lata 80. Madonna fot. East News