Trendy: architektura i rzeźba

W sezonie letnim, za którym Lula bardzo tęskni, zachwycałyśmy się motywami malarskimi oraz artystycznymi połączeniami kolorów. Nadeszła jesień, a wraz z nią zmiany. Inspiracje najznakomitszymi dziełami sztuki pozostały, ale w zupełnie innym wydaniu.

Tym razem designerzy postawili na inspiracje architektoniczno-rzeźbiarskie o raczej minimalistycznym charakterze!

Projektanci postanowili ograniczyć użycie środków plastycznych w stroju. Za pomocą uproszczonej formy, podstawowych brył oraz gładkich, aczkolwiek ekspresyjnie ponacinanych powierzchni kreują niemal architektoniczne kształty .

Projekt: Louis VuittonProjekt: Louis Vuitton Fot. ImaxTree/Free

Sezon architektoniczny rozpoczął Marc Jacobs kolekcją dla Louis Vuitton . Tutaj wszystko kręci się wokół nadania każdej części garderoby niepowtarzalnej, futurystycznej formy, a przez to stworzenie nowoczesnej wizji silnej i niezależnej kobiety. Proste w formie płaszcze oraz spódnice harmonijnie współgrają z koszulami, które dzięki fantazyjnie wywiniętym kołnierzykom nie zostały jednak zupełnie pozbawione artystycznego charakteru . Nowy kształt spodni całkowicie zmienia proporcje kobiecej sylwetki. Całość wizerunku uzupełniają ogromne naszyjniki z metalu oraz futurystyczne kapelusze Stephena Jonesa wyglądające niczym pomniejszone rzeźby artysty Richarda Serra .

Projekt: Giambattista ValliProjekt: Giambattista Valli Fot. ImaxTree/Free

Warto przyjrzeć się też kolekcji Giambattista Valli . Obok zabawy z proporcjami w przypadku płaszczy i sukienek, w których wyraźnie widać wpływy rzeźbiarskie eksperymentuje on z fakturą . Stworzył na przykład sukienki z powielonych, falbaniastych kształtów, których forma przypomina rybie łuski .

Projekt: Jil SanderProjekt: Jil Sander Fot. ImaxTree/Free

Z kolei kurtki Jill Sander otrzymały wręcz architektoniczne, niezwykle fantazyjne kołnierze złożone jakby z kilku porozcinanych, nachodzących na siebie warstw. Czy nie kojarzą się Wam one z nowoczesnymi budowlami ?

Hitem jesienno-zimowym są także dodatki , w których przypadku znacznie bardziej widoczne są jednak wpływy rzeźbiarskie. Wystarczy spojrzeć na pantofle i torebki Prady .

Projekt: PradaProjekt: Prada Fot. ImaxTree/Free

Inspiracje architekturą i rzeźbą niełatwo zinterpretować na własny użytek. Bezpieczniej jest skupić sie na pojedynczym detalu niż na całości. Pamiętać trzeba, że w przypadku tego trendu nie ma miejsca na artystyczny nieład .

Anna Kopiec

A jak Wam podobają się tak proste i zachowawcze w formie stroje i dodatki?

Zobacz także:

Bardzo drogie szare mydło

Więcej o: